Piloti 393. eskadrile helikoptera 93. krila HRZ-a iz vojarne u Zemuniku proveli su od 1. do 5. rujna na vojnom poligonu "Eugen Kvaternik" u Slunju osvježenje bojevih gađanja i raketiranja u dnevnim i noćnim uvjetima na ciljeve na zemlji iz helikoptera OH-58D Kiowa Warrior.
Prvi put u potpori obučnoga događaja korišten je besposadni zrakoplovni sustav "Orbiter 3B" zahvaljujući kojem je slika uživo prenošena u sjedište MORH, priopćilo je u subotu Ministarstvo obrane (MORH).
Posao su obavili piloti 393. eskadrile helikoptera 93. krila Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) iz vojarne "Pukovnik Mirko Vukušić"u Zemuniku. Riječ je o skupini pilota koji su već ranije stekli potpunu osposobljenost na ovom tipu helikoptera, a provedbom bojnih gađanja pojedinačno i u timu s dva helikoptera osvježili su sposobnost bojnih djelovanja.
Bojna gađanja i raketiranja izvodila su se iz strojnice M3P 12,7 mm, nevođenim raketama Hydra 70 mmm, školskim raketama Helfire te iz osobnog naoružanja puške Heckler-Koch G-36CV.
Prvi put potporu pružio besposadni zrakoplovni sustav "Orbiter 3B"
Prvi put potporu obučnom događaju pružala je Obavještajna pukovnija kroz uporabu besposadnoga zrakoplovnog sustava "Orbiter 3B" koji je događaj snimao u dnevnim i noćnim uvjetima. Zahvaljujući prijenosu slike uživo, gađanja i raketiranja u sjedištu Ministarstva obrane pratili su ministar obrane Mario Banožić, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH admiral Robert Hranj i zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva brigadni general Michael Križanec sa suradnicima.
Istaknuto je da je "Orbiter" za ovu prigodu s lokacije Aerodroma Sinj u Slunj dopremljen helikopterom Mi-8 MTV1 čime se dodatno razvijaju sposobnosti u operativnoj uporabi i razmještaju ovog sustava, kao i njegova korištenja u praćenju i analizi obučnih aktivnosti HRZ-a.
Važnost uključivanja "Orbitera 3B" u praćenju bojnih djelovanja ogleda se prije svega u integraciji sposobnosti helikoptera OH-58D i bespilotne letjelice "Orbiter 3" kroz zajedničku izgradnju IMINT sposobnosti (Imagery Inteligence) i GEOINT sposobnosti (Geospatial Inteligence) 393. eskadrile helikoptera i Obavještajne pukovnije. Posredno će se provesti i analiza mogućnosti u stvarnom vremenu (real-time) precizne evaluacije i korekcije pogodaka.
U priopćenju stoji kako sve navedeno pridonosi novoj kvaliteti cijelog obučnog događaja, a ujedno je i iskorak u uvezivanju suvremenih senzorskih sustava kojima se jača interoperabilnost i povećavaju borbene sposobnosti Hrvatske vojske.
Ciklus osvježenja osposobljenosti uspješno su proveli i zrakoplovni tehničari svih specijalnosti kroz opsluživanja Kiowa borbenim sredstvima, kao i radu u borbenim uvjetima na terenu. Također, dodatno su potvrdili već razvijene sposobnosti upravljanja sustavima naoružanja i nadopunjavanje helikoptera gorivom bez gašenja motora u dnevnim i noćnim uvjetima.
"Zadovoljan sam provedbom ovog obučnog događaja osvježavanja pilota helikoptera Kiowa Warrior. Zadržali smo sve naše misije i zadaće u izvršavanju bojnih sposobnosti danju i noću, kao i integraciju s Hrvatskom kopnenom vojskom, Hrvatskom ratnom mornaricom, JTAC timovima i Zapovjedništvom za specijalne snage", rekao je zapovjednik obučnog događaja pukovnik Krešimir Ražov.
Dodao je kako je ono čime je izuzetno zadovoljan integracija s besposadnim sustavima "Orbiter 3" u kojemu smo, ocijenio je, pokazali mogućnost integriranja naših senzora i obavještajno prikupljanje podataka kroz IMINT i GEOINT. U daljnjoj integraciji, najavio je pukovnik Ražov, razvijamo i dižemo naše sposobnosti za bolju interoperabilnu sposobnost Hrvatske vojske. Istaknuo je da je zadovoljan dostignutim i pokazanim sposobnostima i čestitao svojim pilotima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....