Tijekom sljedećeg tjedna očekuje se da će doći kraj opasnosti od virusa Zapadnog Nila koji prenose komarci. Naime, prognoza vremena ide tome u prilog. Iako ova godina nije prva s većim brojem oboljelih, ipak je najintenzivnija.
Oko 40 dijagnosticiranih slučajeva, desetak teže oboljelih, četvero ljudi se još uvijek bori za život, a dva starija muškarca su preminula. To nam govori da ipak treba voditi računa o prevenciji. Stručnjaci kažu kako je sreća u nesreći to što se ne prenosi s čovjeka na čovjeka.
- Za virus Zapadnog Nila nema lijeka i nema cjepiva. Simptomi su slični gripi, a i komplikacije su slične i mogu dovesti do smrtnog ishoda - kaže Vladimir Draženović, virusolog iz Zavoda za javno zdravstvo. Pojašnjava kako kod Nila govorimo o 40 oboljelih, dok kod gripe govorimo i o stotinama tisuća oboljelih i puno više težih kliničkih slika i smrtnih ishoda.
- Gripa se prenosi s čovjeka na čovjeka i stvara puno veću opasnost, no zato postoji cjepivo - napominje Draženović. Cjepivo je već naručeno, i to 320 tisuća doza, što je 25 tisuća doza više nego lani. Prošla sezona bila je specifična jer je bila najdulja u povijesti, a 26 osoba je umrlo.
- Cjepivo će biti dostupno za oko mjesec dana, a tada se prvenstveno trebaju zaštititi zdravstveni djelatnici. Obavezno bi se trebale cijepiti i trudnice, jer tako štite sebe, ali i dijete koje nose te starije osobe i svi kronični bolesnici. Važno je spomenuti da se rijetko razbole cijepljeni, ali još važnije da je tada riječ o blažim oblicima bolesti iz koje se ne može razviti komplikacija ili smrt - kaže Draženović.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....