Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović i srpski predsjednik Aleksandar Vučić obratili su se danas u prostorijama Hrvatske gospodarske komore zajedničkom skupu hrvatskih i srpskih poduzetnika, s kojima su podijelili svoje vizije buduće suradnje, koja bi se trebala znatno pojačati za dobrobit obje strane.
Skup su zajednički organizirali HGK i Privredna komora Srbije, a na Hrvatsko-srpski gospodarski forum u Zagrebu stigli su predstavnici 20-ak najvećih srpskih kompanija, među njima i Miodrag Kostić, vlasnik MK Groupa i srpski 'kralj šećera'.
Predsjednica Grabar-Kitarović u svojem je obraćanju hrvatskim i srpskim gospodarstvenicima istaknula kako je napredak u političkim odnosima dviju zemalja iznimno važan za oba gospodarstva.
- Hrvatsko-srbijanska gospodarska suradnja prema gotovo svim pokazateljima ostvaruje stalni napredak i uspon. Iako je još uvijek uglavnom jednosmjerna - iz Hrvatske u Srbiju - rezultirala je brojnim radnim mjestima. Hrvatska je za srpske turiste poželjno odredište, kazala je Grabar-Kitarović.
- Naša su gospodarstva komplementarna u mnogim područjima. Postoje podudarni interesi, a postoje i povoljne gospodarske veze. Potpuno novu dinamiku našim gospodarstvima može dati suradnja na području industrije, rekla je i istaknula automobilsku industriju kao primjer ekonomske grane u kojoj bi hrvatske i srpske tvrtke koje proizvode auto-dijelove mogle zajednički nastupati na stranim tržištima.
Predsjednica i Vučić oboje su istaknuli planove na obnovi i izgradnji željezničke pruge Zagreb-Vinkovci-Tovarnik-Šid-Beograd, a Grabar-Kitarović naglasila je prilike za hrvatske građevinske i energetske tvrtke u Srbiji.
- U nastojanju ostvarenja tih potencijala, Hrvatska i Srbija odlučile su pokrenuti dijalog. Prva sjednica Odbora za poticanje gospodarske suradnje treba biti održana u ožujku u Zagrebu, kazala je predsjednica i napomenula kako će prva točka dnevnog reda biti rješavanje imovinsko-pravnih odnosa.
- Hrvatske su tvrtke uložile u Srbiju gotovo 750 milijuna eura. Takvo ulaganje pokazalo se iznimno korisnim i za hrvatsko i za srpsko gospodarstvo. Naša želja je poticati kretanje ulaganja u oba smjera, rekla je predsjednica i pozvala srbijanske tvrtke na veća ulaganja, te izrazila punu potporu svakom obliku ulaganja.
- Uvjerena sam kako će današnji forum dati onaj potrebni zamah produbljivanju naših gospodarskih veza, a time i boljim odnosima naših dviju država, rekla je Grabar-Kitarović.
Srpski predsjednik Vučić pozdravio je okupljene gospodarstvenike i naglasio kako je trgovinska suradnja Hrvatske i Srbije jača nego ikada.
- U zadnjih pet godina porasla je za 60 posto, a mislim da imamo ogroman prostor za jačanje suradnje i u budućnosti. Važno je da možemo razgovarati, te da se hrvatski gospodarstvenici koji ulažu u Srbiju mogu obratiti organima u Srbiji, te da se srpski mogu obratiti organima vlasti u Hrvatskoj, kazao je Vučić, koji je također istaknuo važnost ulaganja u prugu Zagreb-Beograd.
- Trebamo učiniti sve da pruga Beograd-Zagreb može konačno biti najbolja prometnica u Europi, i da bude najprometnija prometnica za teretni sadržaj. Ako nema te pruge, sve će se zadržavati u Zagrebu, a ovako ćete imati najbolju vezu sa cijelom jugoistočnom Europom. Mislim da je od najveće važnosti za obje države da krenemo u obnovu. Mislim da bi trebali zajednički tražiti sredstva od EU, mislim da nitko ne može da nas odbije u Europskoj Uniji ako bi zajednički tražili sredstva za takav projekt, rekao je Vučić.
Hrvatskim građevinskim firmama poručio je: 'Dobrodošli ste u Srbiju!'
- Vi dođite u Beograd i u Srbiju, mi imamo velike planove. U ovom trenutku mi nemamo kapacitete u građevinskim tvrtkama da to odradimo sami.
Obratio i se srpskim gospodarstvenicima izravno i pozvao ih na veća ulaganja u Hrvatsku:
- Nemojte samo da kukate kako hrvati nešto ne daju, čuli ste predsjednicu, dođite i izborite se, imat ćete podršku hrvatskih vlasti, imat ćete podršku srpske države. Siguran sam da ćemo biti otvoreniji, i još jednom, dobrodošli u Srbiju i dobrodošli u Beograd, kazao je Vučić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....