RASPRAVA U SABORU

'PODRŽAVAM ODLUKU DRŽAVNOG VRHA. DA JE NETKO POGINUO SVI BI KRIVILI NJIH' Kosor o povlačenju

 Gordan Mehkek/CROPIX

Povod za povlačenje hrvatskih vojnika iz UN-ove misije na Golanskoj visoravni definitivno su sigurnosni razlozi, istaknula je zamjenica ministra obrane Višnja Tafra, odgovarajući na pitanje dijela saborskih zastupnika jesu li točna medijska nagađanja da Hrvatska više nije zainteresirana za sudjelovanje u misijama pod okriljem UN-a te da se s Golanske visoravni povlači kako bi smanjila proračunski deficit.

Višnja Tafra

"Možemo čitati u medijima da Republika Hrvatska više nije toliko zainteresirana, dakle za misije koje su pod okriljem Ujedinjenih naroda, odnosno da su i proračunski deficiti jedan od razloga, možda i bitniji nego sigurnost i rizik", rekao je Zvonko Milas (HDZ).

Iako podržava odluku o povlačenju, Milas je naglasio da "vojska sama po sebi ide tamo gdje je rizik sigurnosti i mira ugrožen".

"Definitivno su sigurnosni razlozi bili ti zbog kojih smo se odlučili na odluku o povlačenju", odgovorila mu je Višnja Tafra, podsjetivši da se na tom području u veljači dogodio niz ozbiljnih incidenata.

"Naši vojnici su u tom trenutku bili izloženi oduzimanju oružja i nakon toga se dogodilo da je donesena odluka o povlačenju", naglasila je Tafra.

Odluku o povlačenju pozdravio je i laburist Mladen Novak, koji je, međutim, upozorio da je "bilo medijskih napisa oko toga da je oružje Hrvatske završilo u Siriji na krivoj strani".

"Ja se toplo nadam da to nije direktno bilo s naše strane, da je kod naših ljudi koji su vršili to u ime Hrvatske da je bilo dovoljno pameti i zrelosti da su znali što rade i s kim rade", rekao je Novak te upitao "nije li to možda bila u pitanju neka naša trgovina, kakvu rade i sve ostale države u svijetu".

Jadranka Kosor (HDZ) upozorila je, međutim, da je riječ o jednoj od vrlo osjetljivih odluka koje donosi državni vrh i o kojima javnost ne može uvijek sve znati.

"Odluka je na Vladi i vrhovnom zapovjedniku i podržavam tu odluku. Da se dogodilo da smo izgubili jedan ljudski život, i jednoga vojnika, onda bi naravno isključivo jedino odgovornost bila onih koji o tome mogu odlučiti", rekla je Kosor.

Odluku o povlačenju pozdravio je i Boris Blažeković (HNS), koji je istaknuo važnost angažmana Hrvatske u mirovnim misijama UN-a i NATO-a.

"Sudjelovanje u mirovnim operacijama najkonkretniji je doprinos jačanju stabilnosti i sigurnosti u svijetu, a i jačanju sigurnosti vlastite zemlje", kazao je Blažeković, podsjetivši da je Hrvatska u travnju 2009. ušla u NATO.

"Svi su saborski zastupnici, osim jedne osobe, bez obzira na političku stranku ili opciju bili tada svjesni povijesnog trenutka ulaska u najznačajniji vojno-politički savez na svijetu i odgovornosti istinsku sigurnost Hrvatske", podsjetio je.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 18:25