Protiv Mirne Kraljević, sutkinje Općinskog suda u Vinkovcima, bit će pokrenut stegovni postupak s prijedlogom da joj se izrekne stegovna kazna razrješenje od dužnosti.
"Predsjednik Općinskog suda u Vinkovcima Ivan Katičić 7. 12. 2020. Državnom sudbenom vijeću podnio je zahtjev za provođenje stegovnog postupka s prijedlogom da se sutkinji izrekne stegovna kazna razrješenje od dužnosti", stoji u odgovoru koji je Nikola Bešenski, predsjednik Županijskog suda u Vukovaru, kao suda nadređenog sudu u Vinkovcima, poslao Damiru Kušnjiru iz Vukovara, 41-godišnjaku koji je i pokrenuo ovu priču, o čemu je Jutarnji list prvi pisao, nakon što je u siječnju ove godine u kaznenom postupku u kojem je on bio oštećenik nastupila zastara, a optužnica odbačena. Zadnja sutkinja u tom predmetu bila je Mirna Kraljević, koja bi sada, ako DSV uvaži prijedlog predsjednika suda Katičića, mogla dobiti otkaz i tako završiti svoju sudačku karijeru.
Upozoravao sve
Naime, razrješenje od dužnosti najteža je moguća stegovna kazna za suce i u prijevodu znači otkaz, a to je u hrvatskom pravosuđu pravi raritet. Podsjetimo, riječ je o slučaju u kojem je Kušnjir u siječnju 2012. bio žrtva liječničke pogreške tijekom operacije varikokele testisa u Nacionalnoj memorijalnoj bolnici Vukovar.
Općinsko državno odvjetništvo u Vukovaru optužilo je liječnika koji ga je operirao zbog nesavjesnog liječenja, no postupak nije dočekao pravomoćno okončanje, jer je nakon osam godina od počinjenja djela nastupila zastara i optužnica je odbačena. U međuvremenu su, pak, bile donesene dvije osuđujuće nepravomoćne presude. Kušnjir je u više navrata ukazivao sudu, Ministarstvu pravosuđa, DORH-u, predsjednicima države i Vlade... da se predmet presporo odvija i da mu prijeti zastara, ali nitko nije reagirao i zastara se dogodila.
On je nakon te operacije ostao invalid s mehaničkim oštećenjem lijevog femoralnog živca i danas živi od 880 kuna invalidske mirovine. Liječnik koji ga je operirao slobodan je čovjek. No, Kušnjir se nije želio pomiriti s ovakvim raspletom i podnio je niz prijava protiv sutkinja koje su u ovom predmetu sudile, a onda je prije tri tjedna dobio odgovor od predsjednika Vrhovnog suda Đure Sesse koji je potvrdio da su i sutkinja Općinskog suda u Vukovaru Branka Soldo, koja je vodila postupak u prvom suđenju, kao i sutkinja Kraljević "neuredno obavljale sudačku dužnost".
Konkretno, Sessa je napisao kako Soldo u predmetu nije postupala ukupno 28 mjeseci, a Kraljević 11 mjeseci. Stoga je od Katičića tražio da ga izvijesti je li odlučio protiv Kraljević pokrenuti stegovni postupak, dok je u slučaju Soldo to nemoguće, jer je proteklo više od tri godine otkako se dogodilo njezino "neuredno obnašanje sudačke dužnosti". Ovaj slučaj bio je povod i da se na Općinski sud u Vinkovcima pošalje izvanredni nadzor, pri čemu je, kako je Jutarnji list pisao prošloga tjedna, utvrđen čitav niz propusta. Osoba upućena u nadzor tada je za naše novine rekla kako bi se zbog rezultata nadzora moglo postaviti i pitanje stegovne odgovornosti predsjednika suda Katičića, ali i predsjednika Županijskog suda u Vukovaru Bešenskog, koji treba nadzirati rad suda u Vinkovcima. Inače, kao prilog ovoj priči gotovo je nevjerojatna Katičićeva odluka iz srpnja ove godine kojom je sam sebi smanjio normu za 50 posto, sutkinji Kraljević za 12 posto, kao i još 11 sudaca kojima je norma smanjena od 5 do 20 posto.
Hot line
Inače, "slučaj Kraljević" bio je i neposredni povod i motiv predsjedniku VSRH Sessi da u suradnji s glavnom državnom odvjetnicom Zlatom Hrvoj Šipek inicira uvođenje tzv. hot linea kojim bi tužitelji prijavljivali predsjednicima sudova one suce koji šest i više mjeseci ne postupaju u predmetima koji su im dodijeljeni. Inače, Kušnjir je za nepostupanje u svom predmetu nadležnim tijelima prijavio i zamjenika općinskog državnog odvjetnika u Vukovaru koji je bio tužitelj u tom slučaju. I njega smatra jednako odgovornim što je predmet otišao u zastaru.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....