Sara Lustig, kći pokojnog slavnog hrvatskog producenta Branka Lustiga, nedavno je imenovana kao posebna savjetnica premijera Andreja Plenkovića za pitanja Holokausta, suzbijanje antisemitizma i odnose sa židovskim zajednicama, doznaje Jutarnji list.
Premijer sada ima sedam posebnih savjetnika. Uz Saru Lustig, koja prima mjesečni honorar od 8000 kuna neto, tu su i posebni savjetnici Ivana Vukov, za unapređenje javnih politika, Robert Kopal za nacionalnu sigurnost, te Damir Krstičević za poslove obrane, a oni primaju 9000 kuna.
Bez naknade su posebni savjetnici Zvonimir Savić, za ekonomska pitanja, Zvonko Kusić za društvena pitanja, te Mate Granić za vanjsku politiku.
Sara Lustig politička je konzultantica i pravnica, školovana u New Yorku i Londonu.
Gotovo četiri godine radila je kao savjetnica u kabinetu tadašnje ministrice vanjskih i europskih poslova Vesne Pusić. Zatim 2015. postaje savjetnica šefu kabineta tadašnje predsjednice Republike Kolinde Grabar Kitarović, a potom 2016. prelazi u Ured vijeća za nacionalnu sigurnost.
U listopadu prošle godine ponovno se vraća u Ministarstvo vanjskih i europskih poslova kao posebna savjetnica ministra Gordana Grlića Radmana za pitanja Holokausta, te je imenovana zamjenicom šefa hrvatske delegacije u IHRA-i, Međunarodnom savezu za sjećanje na Holokaust, nakon što je 2020. odlučeno da će upravo Hrvatska 2023. preuzeti predsjedanje IHRA-om.
Hrvatska nominacija jednoglasno je prihvaćena na plenarnoj sjednici pod njemačkim predsjedanjem, održanom 2. i 3. prosinca putem video-veze.
U predstavljanju nominacije, Hrvatska je naglasila predanost kontinuiranoj borbi protiv antisemitizma te protiv negiranja i iskrivljavanja Holokausta.
Iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova tada su naglasili kako je Hrvatska, kao aktivna članica IHRA-e, podržala donošenje svih IHRA-inih pravno neobvezujućih radnih definicija koje se odnose na negiranje i iskrivljavanje činjenica o Holokaustu, antisemitizam te rasizam protiv Roma.
Hrvatska je također prva od država članica IHRA-e prevela i objavila IHRA-ine Preporuke o učenju i podučavanju o Holokaustu na vlastiti jezik te ih predstavila na nacionalnoj razini.
IHRA je međuvladino tijelo uspostavljeno s ciljem jačanja i promicanja edukacije, sjećanja i istraživanja o Holokaustu, osnovano je 1998. i sada ima 34 države članice, a Hrvatska je članica od 2005.
Na čelu hrvatske delegacije u IHRA-i je Frano Matušić, državni tajnik u Ministarstvu vanjskih poslova, a zamjenica upravo Sara Lustig.
Delegacija je sastavljena i od sveučilišnih profesora, zaposlenika Spomen područja Jasenovac, Ministarstva kulture i Ministarstva znanosti i obrazovanja, Agencije za odgoj i obrazovanje te predstavnika udruge Roma u Hrvatskoj.
Rad IHRA-e odvija se na razini stručnjaka u okviru radnih skupina i odbora te plenarnih zasjedanja, koja se održavaju dva puta godišnje u organizaciji države predsjedateljice.
Radu IHRA-e pomaže Stalni ured sa sjedištem u Berlinu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....