UŽAS U PAKRAČKOJ

Perković optužuje: Državni vrh je znao za Merčepove ratne zločine. Izvještavao sam Šuška

'Ne znam je li Merčep službeno postavljen za zapovjednika, ali po tome kako je tretiran vidi se da je on to de facto bio'
 Bruno Konjević / CROPIX

ZAGREB - Bivši pomoćnik ministra obrane Josip Perković posvjedočio je danas da je Tomislav Merčep bio stvarni zapovjednik pričuvne postrojbe MUP-a smještene u Pakračkoj Poljani na koju su s terena pristizale pritužbe zbog neprofesionalnosti, sumnja u kriminal, privođenje te maltretiranje civila, s čime je bio upoznat državni vrh.

Svjedočeći na suđenju Merčepu, optuženom za ratni zločin , bivši pomoćnik Gojka Šuška i načelnik Sigurnosno-informativne službe (SIS) Josip Perković rekao je kako ne zna "postoji li formalna zapovijed o postavljanju Merčepa za zapovjednika pričuvne postrojbe MUP-a, no ustvrdio je kako je on bio stvarni zapovjednik te postrojbe koja je, po optužnici, počinila ratne zločine na pakračkom području i Zagrebačkom velesajmu.

Perković je rekao kako je iz svih službenih razgovora i sastanka bilo očito da je Merčep zapovjednik te da je kao takav i "tretiran", a to mu je potvrdio i događaj u jesen 1991., kada je po nalogu ministra obrane Šuška otišao na Zagrebački velesajam kako bi provjerio informaciju da se ondje okuplja nekakva paravojna postrojba. Ondje su ga, ustvrdio je, dočekale naoružane osobe odjevene u maskirne vojne odore bez ikakvih oznaka i identifikacijskih dokumenata te su mu zabranile ulaz u objekt s obrazloženjem da je to zapovijed njihova zapovjednika Merčepa.

Perković je o tome napisao bilješku i izvijestio Šuška, a dalje ne zna što se s tim dogodilo. Na upit obrane kako to da je kao visoki dužnosnik osobno išao na Velesajam, odgovorio je kako mu je to bilo tehnički najjednostavnije jer u to vrijeme služba koju je vodio nije imala dovoljno ljudi, a i bio je neradni dan pa je odlučio s još jednim djelatnikom vidjeti što se ondje događa.

Perković, koji je i u bivšoj Jugoslaviji radio u tajnoj službi, tadašnjoj Službi državne sigurnosti, rekao je kako je izvješća s gospićkoga i pakračkoga područja na kojima je, po njegovim spoznajama, bila Merčepova postrojba dostavljao Šušku i Uredu za zaštitu ustavnog poretka te da su ona stizala i do državnog vrha.

Također je rekao da su do njega i prije toga stizale mnoge pritužbe na Merčepa i njegove ljude dok je optuženi bio općinski sekretar za narodnu obranu u Vukovaru. Sjeća se da se žalio i tadašnji vladin povjerenik za taj grad Marin Vidić Bili, nakon čega je Merčep povučen u Zagreb i imenovan savjetnikom ministra unutarnjih poslova.

Ustvrdio je kako je MUP do travnja 1991., dok je on bio pomoćnik ministra unutarnjih poslova, bio najbolje organizirano državno tijelo u kojemu nije moglo biti samovolje, no dopušta da je nakon tog razdoblja moglo biti "neke anarhije" za vrijeme ratnih događaja u jesen 1991.

Rekao je i da je dio Merčepove postrojbe u proljeće 1992. ušao u Hrvatsku vojsku te kako ne zna je li njome, osim njega, još netko zapovijedao.

Kazao je i kako pokojni Stjepan Spajić, koji je navodno zapovijedao skladištem na Zagrebačkom velesajmu u koje su dovođeni i zlostavljani srpski civili, sigurno nije bio djelatnik SIS-a dok je on vodio tu službu.

Sudac Zdravko Majerović nije dopustio Merčepu nekoliko pitanja o prošlosti svjedoka, kojega je optužio da je sudjelovao u njegovu nezakonitom uhićenju i pokušaju ubojstva.

Suđenje se nastavlja idućeg tjedna, kada bi trebali svjedočiti bivši visoki državni dužnosnici Franjo Gregurić, Vladimir Šeks, Smiljan Reljić, Ivan Jarnjak i Ivan Vekić.

Merčep je optužen da je od listopada do polovice prosinca 1991. kao zapovjednik pričuvne postrojbe MUP-a naredio nezakonito uhićenje 52 osobe te mučenje i ubojstva 43 civila sa zagrebačkoga, kutinskoga i pakračkog područja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 02:40