Dom zdravlja Zadarske županije predao je zahtjev za tehnički pregled prostora u novoj Poliklinici na Relji gdje bi se trebali preseliti liječnici primarne zdravstvene zaštite koji su do sada radili u zgradi Hitne na Vruljici. U taj prostor preselit će se županijski uredi s Poluotoka. Nakon tehničkog pregleda, dolazi i inspekcija Ministarstva zdravstva koja bi trebala dati zadnju riječi o tome jesu li ti prostori, neki bez vode i prozora, primjerni za rad zadarskim pedijatrima, ginekolozima, stomatolozima, liječnicima obiteljske i medicine rada koji u njih moraju preseliti, piše Zadarski.hr.
A liječnici, njih 15 koji su potpisali zahtjev kojim traže zaustavljanje preseljenja u zgradu nove Poliklinike, ostaju pri svom stavu da će uvjeti rada u novim prostorima biti daleko ispod standarda koji sada imaju njihovi pacijenti. Počevši od toga da u nekim pedijatrijskim ambulantama nije bila predviđena voda, da četiri od šest ordinacija nemaju izolacije, iako ih moraju imati. Za svih šest pedijatrijskih ordinacija predviđena je zajednička čekaonica, odnosno jedan hodnik bez prozora. Prozora nemaju ni sanitarni čvorovi, čekaonice, izolacije i sobe za medicinske sestre.
- Znate li što znači tisuću ljudi na jednom mjestu koji će dnevno cirkulirati kroz tu čekaonicu bez prozora s bolesnom djecom? Pogotovo u ovim uvjetima pandemije? Da budem slikovit, to je kao da imate dva hercegovačka vjenčanja u 60 kvadrata! Roditelji nemaju izbora, ne mogu čekati vani u autima jer nema dovoljno parkinga. Znači da mogu sjediti po stepenicama. To će dovesti do potpunog kaosa. Da ne kažem kako će ta čekaonica biti najveći izvor zaraze u gradu - govori dr. Željko Čakarun, pedijatar i jedan od 15 liječnika koji su potpisali apel kojim od nadležnih traže hitno rješenje ovog problema. Uz Čakaruna, tu još Milena Bačić, Silvana Bakmaz, Sonja Beram Vidaić, Domagoj Krpina, Petar Lozo, Anđela Longin, Ivan Marić, Dijana Paleka, Suzana Perinčić, Nadislav Pedić, Dubravka Pedić, Nevena Švorinić, Tereza Tičić i Ivica Žuvela.
Nakon otvorenog pisma kojega su poslali i ministru Viliju Berošu, primio ih je zadarski župan Božidar Longin i ravnateljica Doma zdravlja Zadarske županije, dr. Renata Bek. S obje strane čuli su razumijevanje za svoju situaciju, no, ne i ponuđeno drugo rješenje. A Čakarun smatra kako ono postoji.
- Nitko od nas nije protiv preseljenja, ali ne u prostore od 12 kvadrata bez prozora sa zajedničkom čekaonicom. Niti jedan grad nije na ovakav način organizirao primarnu zdravstvenu zaštitu i sve ambulante grupirao na jedno mjesto, jer to nije način na koji ovaj dio zdravstvenog sustava funkcionira. Svrha primarne medicine je biti dostupan pacijentima, a ne ovako. U zgradu gdje smo sada uložilo se 20 milijuna kuna, u uređenje Poliklinike još pet, a rezultat svega je zdravstvena zaštita lošija nego prije 50 godina - poručuju specijalisti među kojima svako ima specifične probleme. Ginekološke ambulante, primjerice, koje u timovima imaju do 9000 upisanih žena, nemaju uvjete za “protočnost” i paralelni rad s više pacijentica odjednom. Nema ni posebne prostorije za CTG-a trudnica, što je danas razina ispod svakog standarda.
Što će se dalje događati, ovisi o mišljenu inspekcije Ministarstva zdravstva. Liječnici kažu kako neće odustati od borbe za minimum standarda koji u 2022. godini zaslužuju njihovi pacijenti, no, ne žele ultimatum: ili preseljenje ili raskid ugovora.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....