Srčani problemi, virusne i bakterijske infekcije pluća i rizik obolijevanja od respiratornih bolesti kod starijih osoba i djece samo su neke od opasnosti koje prijete Zagrepčanima zbog zagađenog zraka.
Prema najnovijim podacima objavljenima u sklopu prijedloga Akcijskog plana poboljšanja kvalitete zraka u metropoli, koji krajem ovog tjedna ide na raspravu u Gradsku skupštinu, svih 790 tisuća stanovnika izloženo je prekomjernom onečišćenju.
Kvaliteta zraka u Zagrebu oznčena je II. kategorijom, odnosno, zrak je onečišćen dušikovim dioksidom, lebdećim česticama aerodinamičnog promjera manjeg od 10 mikrometara, benzo(a)pirenonom, odnosno česticama manjim od 2,5 mikrometra, kao i ozonom koji je u nižim slojevima atmosfere dio gradskog smoga i šteti dišnim putevima.
Druga kategorija
Stručnjaci smatraju da se koncentracije čestica u gradu već dulji niz godina kreću na granici prve i druge kategorije te da se povećane količine dušikova dioksida povezuju s oboljenjem od alergija i povećanim brojem hitnih intervencija kod kardioloških bolesnika.
- Zdravstveni učinci lebdećih čestica ovise o njihovoj koncentraciji u zraku, ali i o veličini čestice. Na lebdećim česticama mogu biti vezani mnogi štetni spojevi poput benzo(a)pirena koji je kancerogen - tvrdi Gordana Pehnec iz Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada.
Slično nam je potvrdila i načelnica Sektora za kvalitetu zraka Državnog hidrometeorološkog zavoda Cleo Kosanović.
Devet lokacija
- Epidemiološke studije pokazale su da postoji povezanost između dnevnih koncentracija ozona i smrtnosti, hitnih slučajeva te boravka u bolnici zbog bolesti dišnog sustava - ističe Cleo Kosanović.
Kvaliteta zraka u gradu prati se na devet lokacija koje se nalaze uz glavne gradske prometnice. Najviša izmjerena količina dušikova dioksida zabilježena je u centru grada.
Prema izvještaju prijedloga Akcijskog plana mjerenja, u posljednjih 5 godina nije došlo do povećanja ali ni do smanjenja onečišćenja zraka, što je loša vijest s obzirom na striktne ekološke standarde.
Stručnjaci smatraju da su potrebne drastičnije mjere kako bi se smanjilo zagađenje zraka u gradu te da najveći problem predstavljaju ložišta na drva, gust promet i dvije toplane koje za zagrijavanje koriste lož-ulje.
- Uvođenjem područja ograničenja cestovnog prometa, korištenjem javnog gradskog prijevoza te unapređenjem biciklističke infrastrukture može se znatno smanjiti onečišćenje zraka - tvrdi Cleo Kosanović.
Grijanje
- zrak je najzagađeniji u gradskim četvrtima Trešnjevka sjever, Trnje i Donji grad zbog mnoštva lokalnih izvora zagađenja (najveći problem ložišta na drva koja bi trebalo smanjiti najmanje za 30 posto)
- U 5 godina nije došlo niti do smanjenja niti povećanja onečišćenja zraka
- onečišćenje ljeti 2x manje u odnosu na zimske mjesece
Promet
Novi Zagreb Zapad zbog velikog broja avenija
- Slavonskoj aveniji 39.243 mj. br. vozila
- Jadranskoj aveniji 22.286 mj. br. vozila
- najveće opterećenje imaju Remetinečki rotor
- križanja Jadranski most: Selska, dnevno prođe preko 80 tisuća vozila.
- križanja Savska: Ulica grada Vukovara i Savska ‡ Slavonska 60 tisuća vozila na dan
Onečišćenje u Zagrebu se prati na 9 lokacija:
- Zagreb 1: križanje Ulice grada Vukovara i Miramarske ceste
- Zagreb 2: križanje Maksimirske i Mandlove ulice,
- Zagreb 3: križanje Sarajevske ulice i Kauzlarićevog prilaza,
- Đorđićeva ulica,
- Ksaverska cesta,
- Siget Dom zdravlja,
- Prilaz baruna Filipovića,
- Susedgrad,
- Peščenica
Posebne lokacije
- Vrhovec: za praćenje utjecaja energetskog postrojenja Elektrane ‡ toplane Zagreb (EL-TO),
- Jakuševec: za praćenje utjecaja odlagališta otpada Jakuševec,
- Mirogojska 16: za praćenje utjecaja cestovnog prometa na području rezidencijalne zone Mirogoj
- Mjerna mreža Centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....