SINDIKAT ‘ZAJEDNO‘

Oko 4000 djelatnika bolnica u Hrvatskoj priprema se za štrajk, prijeti kaos

Nakon propalih pregovora s Vladom i Ministarstvom zdravstva 4000 zaposlenih u zdravstvu priprema se na korak očajnika

Ilustracija

 Niksa Stipanicev/Cropix

Sljedeći tjedan vrlo vjerojatno će se zaustaviti dijagnostika u zdravstvenim ustanovama. Svi pacijenti, osim hitnih, neće moći odraditi pregled magnetske rezonancije, rendgena, u laboratorijima se neće obrađivati uzorci krvi...

To je scenarij koji će se dogoditi zbog štrajka koji organizira Sindikat Zajedno nakon neuspjelog pokušaja mirenja s Ministarstvom zdravstva, odnosno Vladom.

- Izbora nemamo, omalovaženi smo, dovedeni na prosjački štap. Nadali smo se da će Vlada imati sluha za nas, da ne budemo na margini društva, ali očito nikoga nije briga - ističe predsjednik tog sindikata Krunoslav Kušec.

Zahtjevi su jasni

Pojašnjava da su njihovi zahtjevi realni i vrlo jasni. Naime, traže izmjenu i dopunu uredbe o koeficijentima, odnosno veće plaće.

- Dosadašnjim povećanjem dobili smo najmanje. Pokušali smo mirnim putem. Od ožujka razgovaramo. Jano nam je da se uredba ne mijenja preko noći, ali ni na što nisu pristali. Naravno, želimo i da se urede plaće prema stručnoj spremi - napominje Kušec i dodaje da štrajk, ako se nešto promptno ne promijeni, nije mogućnost o kojoj razgovaraju, nego stvarnost koja će se dogoditi.

image

Krunoslav Kušec, predsjednik Sindikata Zajedno

Lucija Ocko/Cropix

Prema njegovim procjenama, štrajkat će do četiri tisuće djelatnika, i to iz redova medicinskih sestara, radioloških tehnologa, laboranata, farmaceutskih tehničara i vozača saniteta.

Na pitanje za koji je dan planiran početak štrajka, Kušec odgovara da nam tu informaciju neće otkriti jer ne žele da šefovi vrše pritisak na članove.

Poštuju zakonsku regulativu

- Naravno, to ne smiju, ali svi znamo kako to izgleda. Ono što je zakonska procedura, mi ćemo to poštovati, a to znači da tri dana ranije moramo najaviti štrajk. Također, život je važniji od svega i svi hitni pacijenti bit će zbrinuti. Mi nismo bez osjećaja, ali moramo i mi živjeti - napominje Kušec.

Sramotnim smatra da radiološki tehnolog, laborant i, primjerice, djelatnici sanitetskog prijevoza imaju osnovnu plaću 1300 eura, a uz rad blagdanima i vikendima uspiju dobiti najviše 1600 eura.

- S druge strane imate saborske zastupnike koji dođu ili ne dođu na posao, a zarađuju i do šest tisuća eura. Oni mogu reći što žele i pogriješiti u poslu. A mi? Što da mi pogriješimo na poslu - pita Kušec.

A tko će raditi?

Napominje kako su oni ionako deficitarna zanimanja i nema tko raditi.

- Da sada otvorite natječaje za posao po zdravstvenim ustanovama, vidjeli biste koliko se traži sestara, laboranata, a nitko se ni ne javi na natječaj. Žele li i da mi koji smo tu odemo - zaključuje Kušec i pita tko će ostati na raspolaganju onima koji su najosjetljiviji, a to su pacijenti.

Produljit će se liste čekanja

Ako štrajk počne i potraje, jer Sindikat Zajedno ne planira odustati do ispunjenja uvjeta, moglo bi doći do ozbiljnog povećanja lista čekanja.

- Svi znamo koliko se čeka na radiološke pretrage. Magnetska rezonancija se čeka i godinu dana, a sada može narasti i za pola godine. Je li to želja Ministarstva i Vlade - pita Krunoslav Kušec, predsjednik Sindikata Zajedno.

Također, postavlja se pitanje koliko će se čekati na sanitetski prijevoz i što će pacijenti bez laboratorijske pretrage krvi, koja je gotovo uvijek osnova za bilo kakvu dijagnostiku.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
29. listopad 2024 21:20