Klinika za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" u lipnju 2020. nabavila je od farmaceutske kuće Roche novi aparat za detekciju virusa PCR-om. To je u lipnju 2020. bilo veoma značajno jer se samo na tom aparatu dnevno moglo obraditi i 1500 uzoraka radi utvrđivanja nove bolesti koja je harala svijetom, a u nabavi stroja, kao i na samom predstavljanju u Zaraznoj, sudjelovao je i sam premijer Andrej Plenković, uz bivšeg ministra zdravstva Milana Kujundžića i brojne druge.
Nekad pompozno najavljeni uređaj u srijedu je dobio drugu konotaciju, nakon što je tportal objavio da je Zarazna uređaj dobila besplatno, ali je Roche zauzvrat od te bolnice dobio poslove vrijedne 72 milijuna kuna, i to - bez natječaja.
Prvi u Hrvatskoj
Naime, kako se predstavljalo, riječ je o aparatu Cobas 6800, koji je vrijedan tri milijuna kuna, a može raditi 1500 testova na dan. Kako je tada objašnjeno, u ovom poslu Vlada je "posredovala u izravnim kontaktima s glavnim šefom velike farmaceutske kompanije Roche, Christophom Franzom". Također, to je bio prvi takav aparat u Hrvatskoj. Prema pisanju tportala, aparat je zapravo ustupljen Zaraznoj potpuno besplatno na rok od pet godina. No, kako napominju, najviše novca okreće se upravo na potrošnom materijalu poput reagensa, odnosno PCR testova, što je, prema njima, dosegnulo 72 milijuna kuna. Tportal piše kako je tvrtka Roche sebi na ovaj način zacementirala položaj glavnog dobavljača, i tako, zapravo, eliminirala konkurenciju u idućih pet godina.
Iz Zarazne su im potvrdili da je aparat Cobas 6800 instaliran besplatno, ali da se materijal za njega nabavlja pregovaračkim postupkom, dakle bez prethodne objave poziva za nadmetanje, odnosno mimo natječaja. A tportal doznaje kako se za njega koriste upravo reagensi tvrtke Roche, koja je Zaraznoj ustupila aparat, te se otvara pitanje sumnje na korupciju i pogodovanje.
No, naši sugovornici, redom upućeni u procese nabave medicinske opreme, kažu kako ovdje skandala nema: kao kod većine proizvođača medicinske opreme, i ovaj stroj radi samo s potrošnim materijalom proizvođača, u ovom slučaju tvrtke Roche, te nikakav natječaj za potrošni materijal ne bi bio svrsishodan jer bi se na njega mogao javiti samo Roche. U međuvremenu su iste aparate nabavili i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, NZJZ "Andrija Štampar", KBC Rijeka...
Kako nam kažu u Štamparu, i oni se koriste Rocheovim uređajem i isključivo njegovim reagensima. Za razliku od Zarazne, oni su uređaj kupili, i to za oko 3,2 milijuna kuna, a sve i da žele uzimati reagense druge tvrtke, ne mogu jer aparat podržava samo Rocheove.
- To je logično i tako se to radi. To vam je kao da u automobil Citroën stavljate VW-ove dijelove. Ne ide. Cijena reagensa je, istina, visoka, ali s vremenom je padala. U početku je bila 180 kuna, pa je pala na 145, no ne znam točno koliko je sada - kaže naš sugovornik iz Štampara.
Komentar cijelog slučaja smo zatražili od Zarazne bolnice, Ministarstva zdravstva i Vlade, no odgovore još nismo dobili, ali iz Zarazne su se javili priopćenjem na svojim službenim stranicama koje donosimo ispod ovoga članka.
Suglasnost Ministarstva
Inače, tportalu iz Zarazne nisu potvrdili koliko je točno tvrtki Roche uplaćeno za PCR testove, no tvrde da su iz javno dostupnih izvora izračunali da joj je zagrebačka bolnica bez natječaja dodijelila ugovore vrijedne 72,734.037 kuna s PDVom. Odgovorili su da je suglasnost za sklapanje ugovora s tvrtkom Roche dalo njihovo Upravo vijeće te da su dobili suglasnost Ministarstva zdravstva.
- Morate uzeti u obzir i činjenicu epidemije gdje se nije imalo vremena čekati što će se drugo ponuditi. Sjetite se samo koliko je država novca davala za jednokratne kirurške maske kad je bila nestašica - govori nam upućena sugovornica.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....