Gabrijela Žalac, bivša ministrica regionalnog razvoja i fondova EU, nije se jučer pojavila na sjednici optužnog vijeća zagrebačkog Županijskog suda koje je počelo razmatrati osnovanost optužnice u tzv. aferi softver protiv bivše ministrice i suoptuženika. Žalac, treba napomenuti, na sjednicu optužnog vijeća nije ni morala doći. Na pitanje hoće li se pojaviti u utorak 22. ožujka njezina braniteljica, odvjetnica Jadranka Sloković odgovorila je: "Vidjet ćemo".
Obrana Gabrijele Žalac traži da se kao nezakonite izdvoje SMS poruke koje je bivša ministrica razmjenjivala s bivšom državnom tajnicom Josipom Rimac, ali i druge dokaze iz afere trošenja europskog novca. Sloković tvrdi da se do njih došlo na temelju prije provedenih dokaznih radnji, za koje obrana inzistora da su nezakonite i da branitelji nisu dobili uvid u inicijalne naloge.
- Tvrdimo da su svi nalozi, od onih inicijalnih, kada su određene mjere protiv Rimac pa sve do kasnijih, bili nezakoniti s obzirom na to da nisu načinjeni u skladu s odredbama Zakona o kaznenom postupku - rekla je Sloković.
Nedostupno obrani
Svi kasniji nalozi, smatra, mogu biti posljedica nezakonitih dokaza.
- Inicijalni nalozi bili su određeni prema nekim drugim osobama, a nama USKOK uvid u te druge naloge nije dao, uz obrazloženje da se radi o povjerljivoj dokumentaciji koja nije dostupna obrani. Dakle, od samog početka pa do kraja svih tih mjera, iste su vrlo dvojbene - rekla je Sloković.
Dodala je i kako misli da odluka nije donesena danas jer su ‘‘podnesci relativno opširni‘‘ te s obzirom na činjenicu da su branitelji ‘‘dali apsolutno relevantnu argumentaciju, kako u odnosu na opstojnost optužnice tako i u odnosu na zakonitost provedenih dokaza‘‘. Tužiteljica Ureda europskog javnog tužiteljstva (EPPO) Sani Ljubičić rekla je nakon sjednice optužnog vijeća da su argumenti obrane neosnovani i da je tužiteljstvo predložilo da ih se odbije.
Osim 65 svjedoka koji su ispitani u istrazi, obavljeno je 15 pretraga. Radi se o ukupno osam terabajta podataka koji su analizirani. - Bilo bi pretjerivanje reći da nekoliko SMS-ova išta mijenja u utvrđivanju činjeničnog stanja - ocijenila je.
EPPO je krajem prosinca 2022. uz Žalac, bivšu ministricu regionalnog razvoja i fondova EU, optužio i bivšeg ravnatelja Središnje agencije za financiranje i ugovaranje (SAFU) Tomislava Petrica te poduzetnika Marka Jukića i Mladena Šimunca, koje tereti da su oštetili EU i RH za više od 1,3 milijuna eura.
Namjestili natječaj
EPPO je Žalac optužio za zloupotrebu položaja i ovlasti te trgovanje utjecajem, Jukić i Šimunac optuženi su za zloupotrebu položaja i ovlasti, a njihove tvrtke Ampelos i Micro project za poticanje na to kazneno djelo. EPPO smatra da je tijekom 2017. i 2018. tadašnja ministrica Žalac pokrenula postupak javne nabave informacijskog sustava za strateško planiranje i upravljanje razvojem u kojem je htjela osigurati povlašteni položaj svojim suoptuženicima i njihovim tvrtkama.
Žalac je optužena i da je neosnovano povećala procijenjenu vrijednost nabave tog informacijskog sustava te odlučila provesti pregovarački postupak nabave bez objave javnog poziva, a natječaj je Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave poništila u listopadu 2017. Nakon provedenog otvorenog postupka javne nabave, Ministarstvo je sklopilo kupoprodajni ugovor za nabavu informacijskog sustava s Jukićevom i Šimunčevom tvrtkom po cijeni koja je bila višestruko veća od one koja je po ocjeni tužiteljstva bila realna.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....