Na današnji dan obilježava se vjerojatno najveća mirnodopska tragedija u Hrvatskoj - pogibija 12 vatrogasaca na otoku Kornatu. Za kornatsku tragediju optužen je bio jedino bivši vatrogasni zapovjednik Dražen Slavica koji je nakon višegodišnjeg suđenja oslobođen. Obitelji poginulih i dalje tragaju za odgovorima što se i zašto dogodilo na Kornatu i je li vatrogascima mogla biti brže pružena pomoć, piše Danas.hr.
6210 dana obitelj Strikoman je bez svog Hrvoja koji je kao 18-godišnji vatrogasac izgorio točno na ovom mjestu na otoku Veliki Kornat zajedno s još petoricom kolega. Još šestorica njih su preminula kasnije od posljedica teških opekotina.
Jesu li morali ići gasiti travu na pusti otok, kako su nastradali i je li im pomoć mogla biti brže pružena – pitanja su koja i dalje izazivaju nespokoj u obiteljima poginulih.
"Ispočetka je sve išlo naopako, istraga je išla naopako. Neće odgovarati nitko. Da bi se saznalo, trebalo bi sve to ponovo izvaditi: sve te papire iz arhiva, sudske spise, nesudske spise to će biti neizvedivo", kaže Ivica Strikoman, otac poginulog vatrogasca iz Vodica, i na pitanje kako se osjeća na ovom mjestu nakon 17 godina gorko kaže:
"Kako se osjećam? Na to ti neću nikad odgovoriti".
Njegov prijatelj Radoslav Jurićev Sudac teško skriva suze i dodaje:
"Ovo je mjesto jednog teškog sjećanja, nadahnuća i neke nade da ćemo mi koji još živimo saznati pravu istinu šta je to stvarno bilo. Ja se nadam. Neću izgubiti vjeru, kao što je ne gubim. Ovo su sve bili pravi dečki. Junaci, veslači, sportaši", dodaje.
Obitelj pokojnog Ivice Crvelina i njegovog sina Ante i sami su dobrovoljni vatrogasci. I na taj način žele sačuvati sjećanje na članove obitelji nakon čijih smrti ništa više nije isto.
"Ja sam imala 2 godine. Mislim dede ne mogu reći da se ne sjećam, ali uje nikako, baš nikako", govori o tragediji nakon koje u njihovoj obitelji ništa nije bilo isto Arijana Puček, unuka i nećakinja poginulih vatrogasaca iz Tisnog. Njezina baka Ajka, dodaje, koja je zbog istog požara izgubila i sina i muža, na ovaj je dan potpuno shrvana i pod sedativima.
Stradanje vatrogasaca na Kornatima, koje je preživio jedino Frane Lučić, ali s teškim posljedicama, rezultiralo je promjenom ustroja vatrogastva, donošenjem novog zakona o vatrogastvu i boljim opremanjem vatrogasaca - ocjenjuju sadašnji vatrogasni zapovjednici.
"Odmah iza toga se vrlo brzo promijenilo da nema maloljetnih osoba na vatrogasnim intervencijama, puno više se o zaštitnoj opremi vodi računa, znači doslovno više nema vatrogasca bez zaštitne opreme u požaru i to je onaj glavni dio koji se promijenio. Taj sigurnosni dio", smatra Darko Dukić, županijski zapovjednik Šibensko-kninske županije, koji napominje da se vatrogasci i dalje svakodnevno nalaze u opasnim situacijama.
"Istaknimo samo da je preko 600 vozila došlo u cjelokupni vatrogasni sustav, da je puno opreme kupljeno i dalje se sa tim nastavlja jer to mora biti jedan kontinuirani proces s jednim osnovnim ciljem", prije svega zaštite vatrogasaca na intervencijama, ali i sigurnosti svih naših građana - dodaje glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković.
Dan pogibije kornatskih heroja Vlada je od iduće godine odlučila proglasiti Danom sjećanja na sve poginule hrvatske vatrogasce, piše Danas.hr.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....