OBJAVLJENI DETALJI

Novi režim u bolnicama i socijali: Tko će i gdje od 4. listopada morati pokazivati covid potvrde

Status da su preboljele zarazu moći će imati i osobe koje su proglašene “vjerojatnim” slučajem
 Zeljko Puhovski/Cropix

Nacionalni stožer civilne zaštite donio je u utorak odluke kojima se od 4. listopada uvodi obveza covid potvrda ili testiranja na koronavirus za zaposlene u zdravstvenu i sustavu socijalne skrbi koji se nisu cijepili ili nisu preboljeli covid-19, a ta se obveza uvodi i za dio pacijenata.

Prema odlukama Stožera, svi zaposlenici zdravstvenog i sustava socijalne skrbi koji dolaze na posao, a nemaju covid potvrdu zbog preboljenja virusa ili cijepljenja, morat će se od 4. listopada testirati najmanje dva puta u sedam dana ili neće moći doći na posao.

Obveza se odnosi na zdravstvene ustanove, trgovačka društva koja obavljaju zdravstvenu djelatnost te na privatne zdravstvene radnike, kao i na sve zaposlenike u socijalnoj skrbi, uključujući i ustanove socijalne skrbi, udruge, vjerske zajednice i druge ustanove koje obavljaju socijalnu skrb.

I pacijenti koji nisu hitni trebat će dokazati covid status

Dokazi o preboljenju, testiranju ili cijepljenju zaposlenici će morati pokazati ovlaštenoj osobi pri dolasku na posao, ističe se u odluci Stožera.

Dokaz da su testirani, cijepljeni ili da su preboljeli zarazu morat će imati i pacijenti kod kojih se planira hospitalizacija, provedba dijagnostičko-terapijskih zahvata kod kojih se generira aerosol u specijalističko-konzilijarnoj ili bolničkoj zdravstvenoj zaštiti, kao i oni kada postoji visok rizik od širenja koronavirusa. Odnosi se to i na osobe koje su pratnja na porođaju, ali i posjetitelje osoba koje su smještene u bolnici.

image
Zeljko Puhovski/Cropix

Ipak, pacijenti koji ne budu imali dokaze o cijepljenju, preboljenju ili testiranju, kada bi odgađanje zdravstvenih usluga narušilo njihovo zdravlje, bit će primljeni u bolnicu, ali će biti izolirani i testirani.

Izuzetak od obveze dokazivanja covid statusa imat će pacijenti koji u zdravstvenu ustanovu dolaze radi pružanja hitne medicinske skrbi, oni koji koriste usluge u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, ali i oni koji trebaju skrb radi sumnje na bolest uzrokovanu koronavirusom ili liječenje te bolesti.

image
Ante Cizmic/Cropix

Izuzetak su i djeca do 12 godina koja su u pratnji pacijenata, kao i ona koja odlaze u posjet hospitaliziranim roditeljima ili braći i sestrama.

Priznaje se status osoba koje su testirane antigenskim testom

Sadašnja covid potvrda neće biti jedini dokaz da je osoba preboljela covid-19, već će se taj status priznavati i osobama koje su ga preboljele, a bile su testirane antigenskim testom. Te će osobe, navodi se u odluci, morati od svog liječnika primarne zdravstvene zaštite zatražiti potvrdu o preboljenju.

Status da su preboljele zarazu moći će imati i osobe koje su proglašene “vjerojatnim” slučajem, odnosno koje nikada nisu testirane niti im je dijagnosticiran covid-19, ali su u obitelji imale osobe koje su imale potvrđenu zarazu, a s njima su bili u kontaktu, što će također morati dokazati potvrdom liječnika primarne zdravstvene zaštite.

Izvorne odluke Nacionalnog stožera civilne zaštite nalaze se na poveznici.

Aladrovićeva savjetnica: 'Nema potrebe prejudicirati otkaze'

Iako je bilo najavljeno da se covid potvrde u tim sektorima uvode 1. listopada, Nacionalni stožer civilne zaštite to je svojom današnjom odlukom prolongirao za ponedjeljak, 4. listopada.

Zvjezdana Bogdanović, savjetnica ministra socijalne politike Josipa Aladrovića, objasnila je to u izjavi novinarima željom da se poslodavcima pruži dovoljno vremena za pripremu i osiguranje punktova na kojima će se provjeravati potvrde i obavljati testiranje.

U sustavu socijalne skrbi covid potvrde morat će imati zaposlenici i posjetitelji koji dolaze članovima svojih obitelji u domove, objasnila je savjetnica ministra te dodala kako je cilj zaštititi korisnike i zaposlenike od zaraze i same bolesti.

U tom je sustavu do sada s obje doze cijepljeno više od 80 posto korisnika.

"Što se tiče zaposlenika, njih je cijepljeno više od 60 posto i vjerujemo da će ovo biti dodatni motivator da se malo više angažiraju i tako pokušamo spriječiti zarazu u našim institucijama", rekla je Bogdanović.

Zaposlenici koji odbiju cijepljenje i testiranje neće moći ostati u prostoru ustanove, no Bogdanović vjeruje da neće doći do otkaza jer je sustav socijalne skrbi do sada pokazao najveći stupanj odgovornosti u pandemiji.

"Vjerujem da će to učiniti i sada, nema potrebe uopće prejudicirati otkaze ili nešto slično", istaknula je.

Ipak, i za takve slučajeve zamjene će biti rezervirane, a u sustavu s tim imaju iskustva nakon što su prebrodili puno težu situaciju u drugom i trećem valu pandemije kada je velik broj zaposlenika bio bolestan, u izolaciji i samoizolaciji.

"Tada je uvijek pronađen način da korisnici dobiju pravovremenu uslugu, pa će tako biti sada", naglasila je savjetnica.

Još uvijek, kaže, nije poznato koliko će novca biti potrebno za testiranje necijepljenih zaposlenika. Testiranje će se neko vrijeme provoditi na teret državnog proračuna, do trenutka kada Nacionalni stožer donese odluku da će to zaposlenici morati plaćati sami.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
05. studeni 2024 17:45