NOGOMETNA MAFIJA

NOVI DETALJI NOGOMETNE AFERE STOLJEĆA Hrvatski sudac u kladionici na Cipru uzeo 2,8 milijuna dolara dobitka

Sa sucem su na Cipar 2001. godine išli već bivši igrač Dinama te biznismen iz Srbije
 Damjan Tadić/CROPIX

Dok su predstavnici hrvatskoga pravosuđa i dalje uključeni u istragu Europola oko namještanja utakmica, na površinu izlazi sve više podataka o mutnim kladioničarskim poslovima.

Tako doznajemo da su prve utakmice 1. HNL, za koje je hrvatska policija imala podatke da su namještene radi enormnih kladioničarskih dobitaka, odigrane još u sezoni 2000./2001., čitavo desetljeće prije nego što će diljem Europe biti pokrenute policijske akcije razbijanja kladioničarske mafije. U informaciji o namještanju spomenute utakmice iz 2001., zanimljivo je, spominju se i braća Šapina, dvojica njemačkih Hrvata za koje će se desetak godina kasnije tvrditi da su izmislili “kladioničarsku mafiju”.

No, osim dvojice Šapina, kao osobe koje su navodno sudjelovale u namještanju, spominju se i trojica viđenijih pripadnika kriminalnoga miljea iz istočne Hrvatske, jedan tada već bivši igrač Dinama, biznismen iz Srbije te poznati nogometni sudac.

680 sumnjivih utakmica

Još 2001. oni su, prema policijskim podacima, kladeći se na broj podijeljenih žutih kartona na toj utakmici, u kladionici na Cipru podignuli 2,8 milijuna dolara. Novac su kasnije podijelili u Berlinu, a dio zarade uložili su u daljnji posao s klađenjem.

Ono što kod najnovijih Europolovih podataka zbunjuje jest to da nije poznato jesu li u njih pribrojene i namještene utakmice koje su već procesuirane u pojedinim državama, ili bi se radilo o do sada nespominjanim mečevima.

Prema podacima talijanskoga lista Gazetta delo sport, koji se poziva na podatke Europola, od ukupno 680 sumnjivih utakmica, njih 18 je odigrano u Hrvatskoj.

U akciji Offside iz 2010., a u kojoj su već donesene pravomoćne presude, USKOK je inkriminirao namještanje ukupno 12 utakmica 1. HNL, od čega je osam uspješno namješteno, a namještanje četiri propalo je iz različitih razloga. U postupku protiv Ante Šapine u Njemačkoj presuđeno je između ostaloga da je namjestio još jednu utakmicu 1. HNL, onu između Zadra i Hajduka, odigranu 26. travnja 2009.

Relevantni podaci

Dakle, ukoliko se sve ove procesuirane utakmice zbroje, i dalje je evidentno da Europol posjeduje podatke o namještanju još najmanje pet hrvatskih utakmica.

Prije mjesec dana u Rimu je održan sastanak Europola oko namještanja utakmica, na kojemu je bio prisutan i jedan od zamjenika ravnatelja USKOK-a, no kako neslužbeno doznajemo, Hrvatska je na tome sastanku više podataka za rad dostavila stranim policijama negoli ih je dobila. Prije svega, kao glavne protagoniste kladioničarske mafije još se apostrofira osobe koje su u Hrvatskoj već procesuirane kao organizatori u akciji Offside, te prema saznanjima hrvatske policije, više ne namještaju utakmice kod nas. Koliko su podaci stranih policija utemeljeni nemoguće je procijeniti, budući da se kao jedini relevantan podatak može uzeti postojanje pravomoćnih osuđujućih presuda.

U slučaju Offside, akcije koja je pokrenuta na temelju podataka njemačke policije, osuđeni su uglavnom igrači klubova iz donjega doma 1. HNL, no podaci koje su Nijemci dostavili sugerirali su da su u namještanje utakmica umiješane i osobe koje su mnogo više pozicionirane u hrvatskom nogometu.

Prisluškivali dužnosnike

Nekima od njih USKOK je prisluškivao telefone, ali ništa inkriminirajuće nije snimljeno. No, nije se slušalo samo njih.

Dvanaest hrvatskih sudaca, među kojima i dvojica povjerenika za suđenje 1. HNL, našli su se pod mjerama USKOK-a u sklopu akcije Offside, ali također ništa kompromitirajuće nije snimljeno, pa su mjere obustavljene. Ipak, dvije godine nakon akcije Offside, Hrvoje Maleš je USKOK-u prijavio Željka Širića, tadašnjeg dopredsjednika Hrvatskog nogometnog saveza, tvrdeći da Širić od njega traži novac za pošteno suđenje.

Širić i Djedović

Štoviše, prema Malešovu iskazu, iz razgovora sa Širićem bilo je vidljivo da Širić novac traži u ime Udruge sudaca te da je prije riječ o nekom nepisanom pravilu. USKOK je odlučio ozvučiti Maleša te je Širić snimljen kako traži novac, a na primopredaji je uhićen i član komisije hrvatskih sudaca Hrvoje Djedović. Uhićenje Širića i Djedovića ponovno je bilo aktualiziralo sve priče o tome kako hrvatski nogomet “smrdi od glave”.

Također, pojavile su se i zamjerke zbog čega tajne mjere protiv Širića i Djedovića nisu nastavljene kako bi se vidjelo tko je sve upleten u traženje novca, već se odmah nakon primopredaje označenoga novca uhitilo osumnjičenike.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. studeni 2024 08:03