ZA SPAS RAFINERIJE

NOĆNI SASTANAK NA PANTOVČAKU Josipović u diskreciji okupio sve sukobljene strane u sporu oko Ine

Predsjednik Ivo Josipović primio je u svojem uredu sve predstavnike u recentnim sukobima oko Ine involviranih strana. Do sastanka je došlo na inicijativu Stožera za obranu sisačke Rafinerije.

Poziv cijeloj Upravi

Šef države na razgovor je pozvao i kompletnu Ininu upravu, ali su se odazvali samo trojica hrvatskih predstavnika te predsjednik uprave Zoltán Áldott. Susretu je prisustvovao i ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak. U razgovoru koji je, kako saznajemo, bio oštar i povremeno vrlo emocionalan, predsjednik Josipović založio se za spuštanje lopte na zemlju i dogovorno rješenje problema. Može li se on sa svoje funkcije prvoga čovjeka u državi pojaviti kao posrednik u rješavanju teških sporova oko Ine?

Nestrpljivi radnici

Radnici sisačke Rafinerije tražili su prijem na Pantovčaku, smatrajući da u Josipoviću mogu dobiti podršku. Predsjednik se, naime, otvorenije počeo angažirati oko problema u Ini nakon nedavne najave o brzopoteznom zatvaranju sisačke Rafinerije. “Posve sam siguran u to da se odluka o sudbini Siska ne može donijeti naprečac i ne može se donijeti bez da su partneri o tome razgovarali.

Strateška odluka

Takva se strateški važna odluka može donijeti samo u postupku koji uključuje sudjelovanje svih zainteresiranih strana”, rekao je tada. Kao optimalno rješenje predložio je pregovore između strateških partnera.

Naglasio je također da “nitko u ovoj državi nema pravo zaboraviti pravomoćnu sudsku odluku prema kojoj su određeni odnosi u Ini uspostavljeni kaznenim djelom korupcije”.

U razgovoru na Pantovčaku u ponedjeljak navečer radnici su ponovno izložili listu, o njihovom mišljenju krivih odluka MOL-a u vezi sa sisačkom Rafinerijom. Zahvalili su hrvatskim članovima uprave na tome što su nedavno napuštanjem sjednice uprave srušili kvorum i tako onemogućili trenutačno zatvaranje sisačke Rafinerije. Bez toga, rečeno je, sudbina Siska bila bi riješena po kratkom postupku. Prema mišljenju Zoltana Aldotta, radnici su nastupili krajnje oštro. Aldott je, kako saznajemo, i ovom prilikom ponovio svoje otprije poznate stavove. Govorio je o tome da Ina mora biti tržišno orijentirana kompanija, kako je poslovne odluke nužno temeljiti na računicama o isplativosti i profitabilnosti. U Sisak se, rekao je, nije ulagalo jer se nije vidjela mogućnost za povrat investicija. Kako tvrde naši, na sastanku na Pantovčaku prisutni izvori, predsjednik države Ivo Josipović zaključno se založio za stvaranje preduvjeta kako bi se odluke o Ini donosile bez jednostranosti, na ozbiljniji način nego što se to radilo dosad.

Vrijeme nije problem

U tom je kontekstu pledirao da se strategija razvoja Ine ne prelama preko koljena. Važnije je da se taj posao uradi kvalitetno, nego da se napravi u mjesec dana, kako je Nadzorni odbor Ine na svojoj posljednjoj sjednici odlučio. Ukratko, traži duži rok za donošenje bitne odluke o mogućem gašenju Rafinerije u Sisku koja zapošljava 800 radnika. Ako se čekalo 14 godina, može se sada u izradu strategije utrošiti dva, tri mjeseca, rekao je šef države svojim gostima. Također je podsjetio na to da MOL u Ini uživa status strateškog partnera, pa bi se kao strateški partner hrvatske države trebao i ponašati.

Rusi gase rafinerije na Balkanu

Pitanje poslovanja rafinerija težak je problem za gotovo sve naftne kompanije u svijetu. Pad profita i općenito pad količina nafte koje prolaze kroz rafinerijske procese, doveo je do dramatičnog smanjenja broja rafinerija u svijetu. Primjerice, ruske tvrtke koje su vlasnici velikih rafinerija u regiji najavljuju zatvaranja svojih pogona u Srbiji i Bosni i Hercegovini. MOL je također suočen s istim problemom koji se sada događa u Ini. Zato je nužno dobro procijeniti je li spašavanje Rafinerije u Sisku moguća misija ili je izrada strategije odgađanje neizbježnog. Ostaje i pitanje što će u tom slučaju biti s Rijekom, odnosno, modernizacijom njenih pogona.

Stožer za obranu Rafinerije optimističan nakon sastanka kod Josipovića

Članovi Stožera za obranu Rafinerije nafte Sisak izrazili su, nakon sastanka u Uredu predsjednika Republike Ive Josipovića, kojemu je nazočio i predsjednik Uprave Ine Zoltan Aldott, optimizam kada je u pitanju sudbina Rafinerije.

Članovi Stožera za obranu Rafinerije, kako je rekao večeras Hini koordinator Stožera Predrag Sekulić, bili su iznenađeni što je sastanku bio nazočan i predsjednik Uprave Ine Zoltan Aldott. To je predsjednik Josipović obrazložio namjerom da želi čuti obje strane, rekao je.

"Na početku razgovora smo iznijeli naše stajalište da Rafinerije mora nastaviti preradu nafte, što ujedno predstavlja zaštitu naših nacionalnih interesa, ali i poštivanje zakonskih propisa. Iznijeli smo i prijedlog o izmjeni Zakona o privatizaciji Ine, kojim bi se onemogućilo da jedan vlasnik ima 50 ili više posto vlasništva. Uvjerili smo sudionike sastanka da naša Rafinerija posluje pozitivno i da trajno može biti profitabilna. Naravno pod uvjetom da koristi domaću naftu, koja se sve manje prerađuje, jer su naftna polja sve zapuštenija. Dobro smo se pripremili za ovaj sastanak i nastupili smo s čvrtsim stajalištima i činjenicama, pa nas ni Zoltan Aldott nije ni u jednom trenutku mogao demantirati", rekao je večeras Hini Sekulić.

Rekao je da je i ministar Vrdoljak predsjedniku Uprave Ine uputio više pitanja, ali da je dobio malo konkretnih odgovora, "pa je konstatirao kako se ne radi o dogovorenim partnerskim odnosima". Ministar je, kaže Sekulić, rekao da za izradu cjelovite, stručne i objektivne studije, kojom treba obuhvatiti cijelu Inu, treba više vremena i da se odluke ne mogu donositi naprečac.

Na pitanje koliko se naftnih derivata sada uvozi iz Mađarske, Zoltan Aldott je odgovorio kako je ove godine uvezeno 180.000 tona, na što su članovi Stožera reagirali podatkom kako je to tek dva i pol mjeseca proizvodnje u Sisku, ispričao je koordinator Stožera.

Rekao je kako je predsjednik Josipović upozorio da studija, na temelju koje će se donijeti konačne odluke, mora biti temeljena na jasnim i objektivnim kriterijima.

Sastanku, koji je trajao sat i 20 minuta, nije bio nazočan direktor Rafinerije nafte Sisak Damir Butković, iako je iz Ureda Predsjednika bio pozvan, dodao je Sekulić. (H)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. rujan 2024 22:33