NOĆNI DVOSPOLAC

‘Ništa slično nismo vidjeli!‘: Kupače na Čiovu zaintrigirao posjet neobičnog morskog bića

Snimka je nastala na plićaku na plaži u blizini novog Čiovskog mosta
 Dalmacija Danas/Screenshot

Uz obalu Čiova, u blizini novog Čiovskog mosta, prije dva dana čitateljica Dalmacije Danas snimila je morskog zekana (Aplysia fasciata) kojeg se relativno često može uočiti diljem Jadrana.

Kako je kazala, snimka je nastala na plićaku na plaži, a ova neobična životinja, koja joj je bila potpuno nepoznata, izazvala je pozornost svih koji su se tamo našli.

Više o ovim bićima za Dalmaciju Danas ispričao je Pero Ugarković, urednik stranice Podvodni.hr i suradnik Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu.

- Radi se o dvospolcima, posjeduju i muške i ženske reproduktivne organe. Najvećim primjercima je bolja uloga ženke jer mogu proizvesti više jajašaca. Manji su bolji kao mužjaci. No nema pravila, zekani mogu odlučiti hoće li biti mužjak, ženka ili oboje.

Morski zekan je najprepoznatljiviji i najveći jadranski stražnjoškržnjak. Naraste do 40 cm dužine i može težiti 1.5 kg. Često ga se može vidjeti i kako pliva preko morskog plavetnila, za plivanje koristi parapodije.

Aktivniji je noću. Iako jako čest u Jadranu, pogotovo uz obale naših naselja gdje ima puno algi kojima se hrani, iz nekog razloga dosta ljudi ga ne prepoznaje pa mi se često postavljaju pitanja da odgonetnem o kojoj se vrsti radi.

Negdje ga se zove i morska krava zbog toga što pase travu. Zapravo radi se o skupnom nazivu za sve jako slične vrste iz porodice Aplysiidae, kojih u Jadranu ima 8 do kojih su dvije novopridošle oceanske vrste – pojašnjava Ugarković.

- Poput većine mekušaca za obranu ispušta sekret, odnosno ova vrsta ispušta dva sekreta kojeg proizvodi iz dvije različite žlijezde, bijeli i ljubičasti. Ljubičasta tekućina ima antivirusna svojstva, a zanimljivo je da je iz sekreta nove Jadranske vrste (Bursatella leachii) izdvojen protein koji napada virus HIV-a, nazvan po ovoj vrsti Bursatellanin-p. - kazao je Ugarković.

Ističe i da je najimpresivniji podatak da je vrsta zekana iz Kalifornije iskorištena kao pokusni kunić u uspješnom eksperimentu transfera memorije.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
20. studeni 2024 01:04