Nakon što je u utorak ustvrdio da grijanje u školama u Bjelovaru u popodnevnim satima neće raditi, da se temperatura u njima mora držati na pristojnoj razini te da "nema više komoditeta" i "otvaranja prozora", a kasnije istog dana na svom Facebook profilu pojasnio da će struja i plin za škole i ostale ustanove poskupjeti od 500 do 700 posto, bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak sastao se u srijedu s bjelovarskim poduzetnicima, obrtnicima i ugostiteljima te im predstavio paket mjera za pomoć gospodarstvu u 2022. i 2023. godini vrijedan između pet i sedam milijuna kuna.
- Šokirale su nas nove cijene i računi, pogotovo oni koje dobijaju obrtnici. Neki su zbog njih morali poduzeti radikalne korake. Jedan ugostitelj u Bjelovaru prestao je u peći na struju peći pizze jer mu se to više ne isplati, a neki najavljuju zatvaranje svojih objekata. Pored toga, jednog je bjelovarskoj školi ponuda za plin skočila osam puta, sa 180 tisuća kuna na 1,4 miljuna kuna, a samo je jedan ponuđač - kaže Hrebak.
Dodaje kako su se obrtnici usuglasili s mjerama koje je predstavio, da se dio mjera mjere još razrađuje te da je plan da se s mjerama počne najkasnije za dva mjeseca kad počinje sezona grijanja.
- Što se tiče mjera, od 1. studenog planiramo ukinuti komunalne naknade za sve male poduzetnike i obrtnike. Primjerice, frizere, pekare i ugostitelje jer su oni najpogođeniji krizom. Nadalje, do 1. srpnja 2023., a moguće i duže, neće biti plaćanja zakupa javnih površina, odnosno, terasa kafića. Jedna od mjera je da će grad Bjelovar sufinancirati ugradnju dizalica topline i solara, kao i prelazak na jeftiniji ogrjev. Također, ugostiteljima ćemo sufinancirati opremu ako, primjerice, sa strujnih peći žele prijeći na peći s ugljenom i drvima - kaže Hrebak.
Dodaje i kako u Bjelovaru do 1. siječnja 2023. neće biti poskupljenja komunalnih usluga - vode, komunalnih naknada, odvoza smeća...
- Narednih ćemo dana razmotriti još neke prijedloge, a onda s paketom mjera idemo na sjednicu Gradskog vijeća - govori Hrebak te podsjeća kako je Bjelovar i u vrijeme lockdowna među prvima krenuo s mjerama.
- Mi smo bili prvi grad koji je obrtnike i male poduzetnike u vrijeme lockdowna oslobodio plaćanja svih gradskih računa, kao i plaćanja zakupa terasa. U to smo vrijeme ukinuli porez na potrošnju kao i prirez, a te mjere i dalje ostaju na snazi. Bjelovar je tako najveći grad u Hrvatskoj bez prireza - kaže Hrebak.
Dodaje kako im je cilj spasiti što više radnih mjesta jer je, ističe, puno skuplje plaćati doprinose za one koji su na burzi.
- Mi smo kao grad u dobroj situaciji. Još smo ranije energetski obnovili škole i vrtiće. No, nisam siguran kako će biti s drugim gradovima, a posebno županijama koje na svom proračunu imaju velik broj škola. Kad sam kazao da se grijanje u školama u poslijepodnevnim satima, kad su tamo samo čistačice, treba smanjiti s 23 na 17 stupnjeva, zbog čega me sada mnogi prozivaju, nisam mislio ništa loše, niti sam kazao da grijanje treba isključiti. Ali, samo taj potez donosi nekoliko milijuna kuna uštede, a mi moramo biti racionalni, jer ne znamo što nas čeka za tri mjeseca. Ne možemo dopustiti da škola ponovno bude online - kaže Hrebak.
Dodaje i da se sve ne može riješiti postavljanjem solara, kako neki tvrde, jer se ogromna količina solara u gradovima i županijama ne može postaviti u tako kratkom roku. Ističe i kako u gradu planiraju zamijeniti javnu rasvjetu na koju se sada godišnje troši 2 milijuna kuna, dok bi po novome, kad im isteknu ugovori, taj trošak iznosio 10 milijuna kuna.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....