Što će se nakon maratonske i na trenutke dramatične sjednice Glavnog odbora SDP-a događati s tom strankom i aktualnom Vladom?
Najmučniji trenutak
To je glavno pitanje koje se nameće nakon sjednice Glavnog odbora koja je, usprkos Milanovićevoj pobjedi, pokazala podijeljenost unutar stranke. - Najmučniji trenutak subotnjeg dana nisu bili povišeni tonovi, ni pat-pozicija u kojoj smo se našli nakon prebrojavanja glasova, već tišina u kojoj se nešto više od 150 SDP-ovaca, nakon 12 sati provedenih u istoj dvorani na Iblerovu trgu, razišlo: bez žamora, bez pozdrava, kao na karminama - kazao nam je dan poslije jedan od članova Glavnog odbora koji tvrdi da ne pripada niti jednoj od ostrašćenih skupina, ni promilanovićevskoj, ni antimilanovićevskoj, nego onoj srednjoj u kojoj misle da su se “dečki u ovom sukobu previše zaigrali”.
Već je subotnja mnogosatna sesija pokazala da su Milanovićevi oponenti upravo njega, a ne Linića, pokušali staviti u središte rasprave kao ključni problem SDP-a i od toga, kako se iz neslužbenih razgovora dan kasnije može čuti, neće odustati. Tražit će što skorije sazivanje još jedne sjednice Glavnog odbora na kojoj će problematizirati Milanovićev dosadašnji stil i način vođenja stranke i Vlade. Milanovićevi oponenti u SDP-u, naime, uvjereni su u ono što je na subotnjoj sjednici glasno izgovorio riječki SDP-ovac Šepčić - da sadašnji stranački lider nije u stanju voditi ni SDP, ni Vladu.
Uzaludan pokušaj
Uvjereni su da ga na izvanrednoj konvenciji SDP-a treba smijeniti s čela stranke, a zatim i s čela Vlade te redefinirati Plan 21 i s temeljito rekonstruiranom Vladom dogurati do kraja mandata. I poslovično suzdržani predsjednik Glavnog odbora, Josip Leko, konstatirao je da se na stranačkim tijelima treba više razgovarati. Jedno od ključnih pitanja nakon subotnje sjednice Glavnog odbora jest hoće li Leko sljedeću sjednicu tog tijela zakazati prije ljetnje stanke ili tek u rujnu. U SDP-u očekuju da će stranački šef iskoristiti neformalni utjecaj na Josipa Leku kako bi se sljedeća sjednica održala tek u rujnu.
Pitanje dnevnog reda
Milanovićevi oponenti, međutim, ističu kako bi Glavni odbor sljedeću sjednicu trebao održati vrlo brzo, najkasnije za tri tjedna.
Prema SDP-ovu stranačkom Statutu, sjednicu Glavnog odbora saziva predsjednik tog tijela, ali ako on to ne učini, može je sazvati i jedna četvrtina članova Glavnog odbora. To znači da Milanovićevi oponenti i bez Leke mogu sazvati novu sjednicu Glavnog odbora te joj odrediti dnevni red.
Statut SDP-a predviđa dva načina prijevremene smjene stranačkog predsjednika. Do prvoga dolazi u slučaju bitnih razlika u stavovima između stranačkog vođe i Glavnog odbora. U tom slučaju Glavni odbor može raspisati prijevremene unutarstranačke izbore za predsjednika stranke, ali mu za tu odluku treba dvotrećinska većina, što je na pokazani odnos snaga u tom tijelu prilično nerealno.
Pobunjeni odbori
Drugi je način sazivanje izvanredne stranačke konvencije na kojoj bi se odlučivalo o stranačkom predsjedniku. Konvenciju većinom glasova može sazvati Glavni odbor, ali ona može biti sazvana i na zahtjev najmanje pet županijskih organizacija SDP-a. Za izvanrednu konvenciju primorsko-goranska i zagrebačka organizacija SDP-a morale bi osigurati podršku još barem triju stranačkih županijskih organizacija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....