“Nije vam to uopće zabavno, kako se mnogima čini. Nakon dva mjeseca osjećam se kao penzioner - razvozim kćer gdje treba, brinem o vinogradu - evo, dogovaram otkup za dvije i pol kune po kilogramu grožđa, ali samo za pola onoga što imam, zbog krize ne mogu prodati sve.
Varijante
Imam raznih obaveza, ali to nije to! Nemam ugovor o povratku na posao jer sam zbog nespojivosti funkcija dao otkaz na funkciju načelnika općine Tompojevci. Ne smijem niti na jednu upravljačku i vlasničku funkciju. Samo na bauštelu! Razmatram neke varijante i vjerojatno ću tražiti mišljenje Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa da si ne navučem još kakvu optužbu, ali htio bih što prije početi raditi. Jasno mi je da bivši ministri moraju na period hlađenja zbog mogućeg sukoba interesa, ali sa zastupnicima je to jako rubno - pitanje je kako oni mogu zlorabiti svoj politički utjecaj i kakav im je uopće - priznaje nam četrdesetsedmogodišnji Tomislav Panenić, bivši ministar gospodarstva i saborski zastupnik, koji je na nacionalnu scenu stupio s Mostom 2015. godine, a svoj mandat okončao u Klubu Nezavisne liste mladih.
Nije politički zamro - uskoro namjerava objaviti svoju kandidaturu za župana.
Tržište rada
Panenić ima diplomu sveučilišnog specijalista poduzetništva, puno oranica u privatnom vlasništvu, i godišnji poticaj od 18.626 kuna Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. I pravo na naknadu plaće, popularno nazvanu šest plus šest - prvih šest mjeseci na trošak poreznih obveznika isplaćivat će mu se 18.330 kuna, koliko mu je iznosila plaća, a potom pola tog iznosa.
Panenić je sada na tržištu rada sa “zlatnim padobranom” koji će ga štititi godinu dana od financijske nesigurnosti, zajedno s još 37 bivših saborskih zastupnika među kojima su bivši potpredsjednici Vlade, niz ministara, politički tajnici, međunarodni tajnici, osobe koje su drmale političkom scenom i odlučivale o sudbini građana, kao i oni protiv koje se vode istrage i sudski postupci, poput Tomislava Sauche i Lovre Kuščevića, ali i oni koji su jedva ispuštali glas u Saboru. Bilanca saborske službe pokazuje da je zahtjev za naknadom plaće, 6 plus 6, odobren za 38 zastupnika. U posebnoj kategoriji 3 plus 3 je Tomislav Tolušić, njegov saborski staž nakon smjene iz Vlade manji je od godinu dana da bi imao pravo na plaćenih godinu dana. Usto, 11 zastupnika dobilo je pravo na saborsku plaću za još dva mjeseca nakon raspuštanja Sabora 22. srpnja, iako ih posao čeka: Goran Aleksić, Davor Vlaović, Damir Felak, Bernarda Topolko, Damir Tomić, Tomislav Lipošćak, Marko Sladoljev.
A ima i onih koji su dobili to pravo, ali su ga skratili - Snježana Sabolek, Marta Luc Polanc i Slaven Dobrović.
Robert Podolnjak vratio se na fakultet 1. kolovoza i naknadu Sabora primio je samo za nekoliko dana do kraja mjeseca od 22. do 31. srpnja.
Njihovo će hlađenje porezne obveznike koštati oko pet i pol milijuna kuna - toliki je trošak njihovih neto plaća bez doprinosa i poreza računa li se da prosječna plaća iznosi oko 16.000 kuna, dok će bruto iznos biti gotovo deset milijuna kuna. Po zakonu, “primateljima naknade plaće nakon prestanka obnašanja zastupničke dužnosti sva prava prestaju ukoliko počnu ostvarivati plaću po drugoj osnovi ili steknu uvjete za mirovinu, o čemu su obavezni obavijestiti Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove Hrvatskoga sabora kako bi Odbor mogao donijeti rješenje o prestanku prava”.
Za razliku od Panenića, Branko Hrg uživa:
“Nisam baš tužan, ne fali mi ni posao saborskog zastupnika ni gradonačelnika. U moje doba nije bilo zakona koji je jamčio povratak na posao. Konačno po kući radim neke stvari koje petnaest godina nisam stigao”, kaže Hrg kojeg je novinarski poziv uhvatio u trgovini boja.
On ima 58 godina, po struci je odgajatelj, a saborska plaća mu je iznosila 18.407 kuna. Mirovina mu ne pada na pamet - jer bi, kaže, poludio i dodaje:
“Još sam uvijek potpredsjednik Hrvatske demokršćanske stranke, naš je Goran Dodig u Saboru i jedan smo od koalicijskih partnera...”
Bivši koalicijski partner kojemu HDZ treba zahvaliti što je uspio pregurati cijeli mandat, HNS-ov Stjepan Čuraj također je s plaćom od 15.757 kuna aktivirao 6 plus 6. Nema pravo povratka na svoje staro mjesto direktora Sportskih objekata jer je posrijedi gradska tvrtka. “Nadam se da neću koristiti to pravo do kraja. Znam da ne mogu imati slična primanja kakva sam imao kao zastupnik, ali tražim posao s pristojnom plaćom”, otkriva Čuraj.
Bruna Esih, koja je nakon razlaza s partnerima doživjela izborni poraz, profesorica je filozofije i hrvatske kulture, ali se ne vraća na Institut “Ivo Pilar” jer je 2016. potpisala sporazumni raskid radnog odnosa i svog statusa znanstvene novakinje. Njezina je plaća gotovo najmanja, 11.666 kuna.
Zanimanja
Bivši ministar vanjskih poslova s maratonskim stažem u diplomaciji i HDZ-u Miro Kovač, koji nakon sukoba sa šefom svoje stranke Andrejom Plenkovićem više nije dobio priliku biti ni na izbornim listama, o svojim planovima kratko kaže: “Saznat će se na vrijeme”. Do tada njegovih prvih 6 iznosi 18.204 kuna. Tu privilegiju koriste i neki njegovi stranački kolege koji se nisu uspjeli urezati u pamćenje šire javnosti: inženjer agroekonomike Domagoj Mikulić (13.162), diplomirani inženjer strojarstva Dražen Milinković (14.596), veterinar Josip Križanić, pravnik Marko Šimić (12.981)...
Na popisu su i bivši i sadašnji SDP-ovci: bivši Mario Habek “ništa više ne želi komentirati”, kaže.
Liječnica po obrazovanju Ana Komparić Devčić, iako s diplomom deficitarnog zanimanja, prijavila se za 16.027 kuna. Zašto, nismo uspjeli saznati jer joj je telefon izvan funkcije, isto kao i Siniši Vargi kod kojeg je nejasno vraća li se i kada na svoje staro radno mjesto - on je od Sabora dobivao dio plaće, a drugi dio od bolnice pa će njegovu adaptaciju na civilni život porezni obveznici plaćati oko 48.000 kuna. Na popisu nema političke veteranke Milanke Opačić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....