Stanje u hrvatskom mljekarstvu je alarmantno. Dokazuje to još jedan primjer malog poduzetnika iz baranjskog mjesta Tenje koji zbog gubitaka više ne može voditi biznis i prodaje krave.
- Ne može dalje, ne ide dalje i gotovo. Jednostavno sam odlučio da prodam, da idem nekim drugim putem - rekao je Anđelko Domuz za Dnevnik.hr. On je nakon više od 20 godina prisiljen prodati krave, više se neće baviti mljekarstvom.
- U selu je bilo nas stotine, još dok smo vozili mlijeko na drugi kraj sela i prodavali, sad nas ima ja mislim troje. U cijeloj Tenji ima troje ljudi koji mlijeko prodaju - dodaje Anđelko govoreći o mjestu s više od 7.000 stanovnika.
Statistika kaže da je Hrvatska prošle godine izgubila 833 proizvođača i u proizvodnji mlijeka dotaknula novo dno. Pet godina pada rezultiralo je nestankom gotovo 5000 isporučitelja, a količine predanog mlijeka manje su za 70 milijuna litara. S nekadašnjih 4 kune po litri, otkupne cijene mlijeka pale su na ispod dvije kune. Unatoč mjerama koje je donijelo Ministarstvo poljoprivrede, rezultata još nema.
- Ako nemate ekonomske opravdanosti to raditi, a to se prvenstveno odnosi na cijenu vašeg proizvoda odnosno cijenu mlijeka koju plaćaju otkupljivači, onda je jasno da nikakve mjere ne mogu pomoći tom sektoru dok se taj dio ne riješi - rekao je Davor Pašalić iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.
- Sve te mjere koje oni nama daju su mjere koje trebaju dugo vremena, ova proizvodnja definitivno je u problemima, treba nam mjera čiji bi se rezultati pokazali odmah - dodaje Lidija Pavić iz Udruge uzgajivača Holstein goveda. Ona i suprug prvi put od mljekarske krize razmišljaju o širenju stada.
Jasno je da stanje u mljekarstvu ide na ruku uvozu, a da mali domaći mljekari teško opstaju. Među njima je i Jozo Šutalo iz Male mljekare Valpovo koji se još uvijek uspijeva održati.
- Nas spašava jedino što imamo naš dio proizvodnje mlijeka. Dvije trećine ide s naše farme i mi se još uvijek uz velike, velike poteškoće održavamo. Dokle ćemo moći, to u ovom trenutku ne možemo reći - rekao je za Dnevnik Nove TV. I on smatra da je najveći problem cijena mlijeka i gotovih proizvoda:
- Svaka Vladina mjera je ovog momenta dobrodošla, međutim, po našem mišljenju, one su spore i one su došle jako jako kasno. Već kad govorimo o tome, one su trebale doći prije pet-šest godina kada smo imali preko 30.000 kooperanata, sada su pali na šest.
U Hrvatskoj je prije pet godina radilo više od 25 ovakvih malih pogona, a danas je njihov broj prepolovljen.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....