Šestogodišnji Ante Mikulić, koji ima rijeku bolest Cornelia de Lange sindrom, prvo je dijete s poteškoćama u razvoju u Slavonskom brodu koje je u utorak krenulo u gradski dječji vrtić, nakon dugogodišnje borbe njegovih roditelja sa sustavom i društvenim preprekama.
Dosad su djeca s poteškoćama u razvoju u tom gradu mogla pohađati samo prilagođeni dječji vrtić Cekin.
Ante je prvi primljen u gradski vrtić, što predstavlja poticajni primjer inkluzije.
U vrtiću "Hlapić", gdje je danas došao sa svojom majkom Maricom Mikulić, boravit će, prvo uz proces prilagodbe, četiri sata dnevno i imati osobnog asistenta.
"Jedna smo od rijetkih ustanova koji ima ovakav primjer inkluzije budući da Ante ima višestruke teškoće. Grad Slavonski Brod je i dosad podržavao boravak djece s teškoćama u razvoju, imamo 15 asistenata, ali potrebe su veće", rekla je ravnateljica ustanove Dječji vrtići "Ivana Brlić Mažuranić“ Zorana Butorac.
Uskoro će, dodala je, u Slavonskom Brodu biti otvoreni novi vrtići te će postojati mogućnosti i za manje skupine djece u vrtićima, a na taj način ćemo biti prilagođeniji djeci s teškoćama u razvoju.
Majka Marica Mikulić kazala je kako su nakon šest godina borbe uspjeli naići na podršku kako bi Ante krenuo u vrtić.
"Žalosno je što mi, roditelji djece s teškoćama u razvoju, moramo proći da bismo upisali dijete u predškolski ili školski odgoj. Ovo je prvi put u šest godina naše borbe da smo za stolom imali nekoga tko je bio spreman ponuditi nam podršku i omogućiti Anti da ostvari svoje potencijale. Ovo je veliki korak i jako sam zahvalna gradonačelniku, Gradu i vrtiću koji su se odlučili na ovako hrabar pothvat".
"Ante je dječak koji, unatoč svom invaliditetu, može puno toga napraviti. Nažalost, rijetki to vide. Ovo je veliki poticaj i zahvalna sam gradu, gradonačelniku i vrtiću koji su se odlučili na ovako hrabar i pomalo lud pothvat. To je novo za sve nas, ali govorimo o pravima jednog običnog djeteta. Danas svjedočimo inkluziji u društvo… onakvoj kakva ona uistinu treba biti. Ovako se stvara bolja Hrvatska i odgajaju ljudi koji će jednog dana bolje prihvatiti osobe s invaliditetom - kazala je Antina majka Marica za lokalni Plusportal.hr.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....