Bračni par Kristina i Ivica Britvec iz Bakra bivši su zaposlenici MORH-a, trenutno u mirovini kako bi se mogli posvetiti novim članovima obitelji.
Kristina i Ivica postali su, naime, udomitelji djece: Ivan, kojemu je danas 11 godina, pridružio im se prije tri i pol godine, a godinu dana poslije i Osana, danas 12-godišnjakinja.
Ivana su Kristina i Ivica u međuvremenu i posvojili, dok je Osana udomljena te su joj privremeni skrbnici. Britvecima je danas u posjet došla ministrica demografije, obitelji i mladih Nada Murganić koja je, povodom Svjetskog dana djece koji se obilježava 20. studenog 2018. na obljetnicu donošenja Konvencije o pravima djeteta, u suradnji s UNICEF-om nakratko i sama postala članica udomiteljske obitelji. Zamijenivši uloge, kao starija seka Ivana i Osane, pomogla im je napraviti princes krafne za goste. Cilj je, kako je rekla ministrica, promoviranje udomiteljstva.
- Ovo je simbolična zamjena uloga koja je prihvaćena kao ideja jedne globalne akcije od UNICEF-ova ureda u Hrvatskoj s kojima već drugu godinu zaredom, na ovaj način, između brojnih drugih aktivnosti, obilježavamo Svjetski dan djece - rekla je Murganić. Kako je istaknula, mi u Hrvatskoj imamo tradicionalno udomiteljstvo koje do sada nije baš pokazivalo napredak.
- Udomitelji su nam bili polako demotivirani. Prosjek dobi udomitelja je oko 55 godina. Prepoznali smo da su potrebe veće, da udomiteljstvo nemamo razvijeno po cijeloj Hrvatskoj pa smo izašli s novim zakonom koji će unaprijediti udomiteljstvo - izjavila je ministrica. Trenutačno u Hrvatskoj, kazala je, ima oko 1200 obitelji koje skrbe o djeci, a zakon će stupiti na snagu 1. siječnja 2019. godine, kada kreću natječaji za nove udomitelje.
- Za tradicionalne udomiteljske obitelji naknade se povećavaju sa sadašnjih 300 do 500 kuna na 2500, a mlađi udomitelji koji bi to obavljali kao zanimanje primali bi između 5500 i 6500 kuna, rekla je ministrica. Na tu naknadu dobivali bi i doprinose iz mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, a cilj je da što manje djece ostane u ustanovama, istaknula je.
Na pitanje o dugotrajnim i teškim postupcima posvojenja, ministrica je ustvrdila kako nije točno da sustav posvajanja ne funkcionira.
Djece spremne za posvojenje je 170, a na godinu se posvaja od 100 do 126 djece. "Da bi bilo posvojeno, dijete treba ostati bez roditeljske skrbi, a to je jedna od najodgovornijih i najtežih odluka mjerodavnih službi. Dobro se promišlja i daje vremena za donošenje te odluke. 1300 je registriranih zainteresiranih za posvajanje pa iz tog odnosa možda nastaje dojam da je težak i dugotrajan postupak posvajanja", rekla je ministrica.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....