Pred brojnim visokim uzvanicima, generalima i državnim dužnosnicima, u zagrebačkoj Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici predstavljena je knjiga "Između prošlosti i budućnosti" umirovljenog generala Krešimira Ćosića.
Knjigu su predstavili glavni urednik tjednika Globus Zdravko Milinović, umirovljeni general bojnik Krešimir Kašpar, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskoga rata Ante Nazor, psihijatar Miro Jakovljević i autor.
Govornici su istaknuli kako je riječ o prvorazrednom povijesnom dokumentu čiji je značaj posebice u tome što je general Ćosić bio sudionik Domovinskog rata.
- Mnoge su knjige ispisane o Domovinskom ratu, ali malo koja ovako, iz perspektive osoba koja je svjedočila svim događajima izravno na bojišnici - kazao je uvodno novinar Andrija Jarak koji je vodio promociju. Njegove riječi potvrdili su svi sugovornici, a Milinović je, kao urednik knjige, rekao kako je rat u Ukrajini izbio dok je drugi put čitao rukopis.
- Tek tada sam shvatio značenje Ćosićevih riječi i priče o važnosti protuoklopne borbe. Hrvatska je u jesen 1991. dokazala da se oklopne snage mogu zaustaviti. Ćosić je uniformu odjenuo u svojim četrdesetima, kao doktor znanosti, a kada ju je skinuo napisao je ovih 500 stranica koje najbolje razjašnjavaju uzrok, tijek i posljedice Domovinskog rata - rekao je dodavši da je general Ćosić sudjelovao u svim važnijim bitkama za oslobođenje Hrvatske. Ratovao je u Oluji, operacijama koje su bile ključne za razrješavanje krize u BiH, kao i u Vukovaru. Istaknuto je da general Ćosić može biti ponosan na to što nikad nije bio u uredu već je bio "prašinar", sa svojim vojnicima. Ulomak iz knjige pročitao je glumac Dragan Despot.
General Kašpar istaknuo je kako se radi o "dragocjenom prilogu istraživanju prošlosti" od strane čovjeka koji je bio neposredni svjedok te su njegovi zapisi povijesno važni.
U drugom dijelu knjige, koja obiluje povijesnim dokumentima i slikovnim prizorima, Ćosić se bavi i problemima ratnih veterana, njihovim liječenjem od PTSP-a te primjenom umjetne inteligencije u liječenju duševnih bolesti. Psihijatar Jakovljević rekao je da će knjiga "otvoriti oči mnogima".
- Iznimna je iz znanstvene perspektive jer se bavi činjenicama u vrijeme kulture laži i deficita empatije - kazao je.
Sam autor rekao je kako se nada da će knjiga poslužiti mnogima. Prvenstveno, rekao je, jer dosad nije ovako detaljno istražen uzrok izbijanja rata na ovim područjima, a zatim i zbog prisjećanja na hrabre vojnike koji su se, unatoč velikim žrtvama, vraćali na obrambene položaje. Kao stručnjak za protuoklopnu obranu rekao je da je Hrvatska vojska tu napravila čudo jer je JNA stvorila percepciju nepobjedivosti, a Hrvatska je vojskom i diplomacijom promijenila tu percepciju.
- Oluja je bila čudo za cijeli svijet - kazao je general Ćosić dodavši da su u to vrijeme strani novinari vjerovali kako su Oluju isplanirali Amerikanci, no oni su se i sami raspitivali o načinima obuke hrvatskih vojnika, zadivljeni.
Važni su i opisi hrvatsko-američkih razgovora o suradnji i rješavanju ratne i političke krize.
I povjesničar Ante Nazor smatra da je knjiga vrijedno memoarsko gradivo, a, uz ostalo, obrađuje velikosrpsku politiku koja i dalje prijeti ratom susjednim područjima.
Nazor ističe kako je u knjizi vrijedan prikaz vojne operacije Zima-94, koja je praktično spasila Bihać od pada i masakra, te da bez operacija na području BiH, od oslobađanja Kupresa preko niz operacija u zapadnoj Bosni, ne bi bila moguća ni uspješna vojno-redarstvena operacija Oluja.
Predstavljanu su prisustvovali brojni ugledni gosti. Osim urednika Zdravka Milinovića, članice Uprave Hanza Medije Ane Hanžeković Krznarić te glavnog urednika Jutarnjeg lista Gorana Ogurlića bili su tu Vladimir Šeks, izaslanik predsjednika Vlade Mate Granić, izaslanik Sabora Ante Deur, izaslanik ministra obrane Špiro Janović, načelnik Glavnog stožera OSRH Robert Hranj, nekadašnji hrvatski premijer Franjo Gregurić, šefica Podravke i bivša ministrica financija Martina Dalić, bivši predsjednik Sabora Luka Bebić, državni tajnik Zdravko Jakov, general Ljubo Ćesić Rojs, Alemka Markotić, Ksenija Urličić...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....