REAKCIJA S VRHA POLICIJE

MUP O PISANJU GLOBUSA 'Da ministar Ranko Ostojić nije smijenio 2500 šefova, policiju bi vodili nestručni ljudi'

'Policijom bi danas rukovodili kadrovi mimo Zakona, postavljeni na temelju političkog dekreta'
 Tom Dubravec/CROPIX

ZAGREB - Ministarstvo unutarnjih poslova u četvrtak je odbacilo medijske tvrdnje da je ministar Ranko Ostojić "nelegalno smijenio 2.439 šefova u policiji", pojašnjavajući da je izmjenama zakona propisan novi način odabira rukovodećeg policijskog kadra - "kroz transparentno proveden postupak u skladu sa standardima EU, a u cilju potpune depolitizacije policijskog sustava".

Nakon što je Globus objavio da je Upravni sud nepravomoćno presudio kako je jedan od smijenjenih policijskih rukovoditelja s radnog mjesta uklonjen suprotno propisima te da po hitnom postupku mora biti vraćen na posao, što otvara prostor novim tužbama, MUP je poslao opširno priopćenje u kojem, među ostalim, tvrdi da bi bez izbora novih rukovoditelja policijom upravljali nestručni ljudi. Navode i da je nova Vlada 2011. u MUP-u zatekla "devastiranu kadrovsku sliku".

"Bez provedbe postupka odabira rukovoditelja putem internog oglasa, kroz ravnopravno nadmetanje i od strane neovisnog Povjerenstva, u kojem su kao članovi ravnopravno sudjelovali i predstavnici sindikata, unatoč novom Zakonu i njegovim proklamiranim ciljevima, policijom bi danas rukovodili kadrovi mimo Zakona, raspoređeni na najviše pozicije bez ikakvih kriterija, isključivo političkim dekretom", ističu u MUP-u.

Pojašnjavaju da su u propisanom postupku, putem internih oglasa na transparentan način i tijekom europskog monitoringa, izdana rješenja za 2.278 rukovodećih policijskih službenika na koje se žalila 141 osoba, odnosno njih 6,2 posto.

"Svi su ravnopravno sudjelovali u postupku"

"Pritom posebno ističemo da nema govora ni o kakvoj smjeni jer su sve osobe ravnopravno sudjelovale u postupku, a to im je omogućeno pravilnom primjenom odredbi Zakona o policiji koje propisuju da se za sva rukovodeća radna mjesta moraju provesti interni oglasi. U suprotnom, da se interni oglas proveo za samo neka rukovodeća radna mjesta, kako je prema tvrdnji pojedinih izvora trebalo provesti postupak, došlo bi do izravne povrede općeg načela jednakosti, u kojem slučaju bi nezadovoljstvo policijskih službenika bilo nemjerljivo, dok o pozitivnom izvješću EK ne bi moglo biti ni govora", navode u MUP-u.

Podsjećaju da je gotovo 90 posto rukovodećih policajaca, nakon propisanog postupka, ostalo na radnim mjestima "jer su pokazali svoju neovisnost i stručnost".

MUP navodi da je u mandatu aktualne Vlade izdao ukupno 26.431 rješenja kojima se uredio status svih državnih službenika i namještenika, tako i policijskih službenika, rukovodećih i nerukovodećih, dok je žalbu izjavilo samo 235 osoba.

"Dakle, načinom rješavanja svoga statusa u sustavu Ministarstva unutarnjih poslova nezadovoljno je ukupno 0,9 posto osoba koje su radi zaštite svojih prava uložile žalbu", navode u priopćenju.

MUP: bivša vlast kadrovski devastirala policiju

Ističu i da je nakon izbora 2011. nova Vlada u MUP-u zatekla "devastiranu kadrovsku sliku te situaciju u kojoj je bivša Vlada pripremila za imenovanje policijske kadrove na način kojim se namjeravao izigrati Zakon o policiji".

"Prozrevši namjeru bivše Vlade, koja se najjasnije očitovala kroz, netom prije izbora, proveden postupak nezakonitog prevođenja podobnih kadrova u nova policijska zvanja, pripremajući ih na taj način za najviše rukovodeće položaje, nova je Vlada pokušala novim Zakonom o policiji, u cijelosti prateći projekt EU, otkloniti posljedice nastale takvim postupkom, kao i očite nedostatke važećeg Zakona o policiji. Ove nedostatke važećeg Zakona priznala su kasnije tijekom svojih posjeta Republici Hrvatskoj i stručnjaci Europske komisije, a ovi se nedostaci, među inim, očituju i u nejasnim i nedorečenim odredbama kojima je trebalo implementirati inače potpuno jasan cilj Zakona – postavljanje policijskih rukovoditelja na novi način – nakon provedbe internih oglasa u transparentnom postupku usklađenom sa standardima EU".

Nove je natječaje, kažu, bilo potrebno provesti da bi novi rukovodeći kadar bio odabran u skladu s EU standardima, "što je shvatio čak i Tomislav Karamarko, tadašnji ministar unutarnjih poslova, koji je i sam, i to netom nakon već objavljenih novih izbora, objavio interne oglase koje, s obzirom na izgubljenu vlast, nije stigao provesti".

U MUP-u ističu da se cijeli postupak javno proglašava nezakonitim, zbog nerazumijevanja provedenog procesa, ali i zbog Zakona o policiji koji "poradi nedorečenosti pojedinih odredbi otvara prostor takvom shvaćanju".

"Dakle, provedba postupka objave internih oglasa te odabira rukovodećeg kadra kroz rad neovisnog tijela bila je obaveza Ministarstva unutarnjih poslova, neovisno o egzistiranju nejasnih odredbi koje sada koriste oni subjekti kojima nije u interesu da policijom rukovode stručnjaci. Upravo donošenje ovakve sudske presude ukazuje na činjenicu da je namjera ove Vlade za donošenje novog Zakona o policiji bila ispravna, čak i nužna, jer upravo primjena pojedinih nedorečenih odredbi važećeg Zakona u praksi otvara put različitim pravnim stajalištima i tumačenjima", navode u MUP-u.

Konkretni slučaju koji je nepravomoćno presuđen na Upravnom sudu nisu spominjali, uz napomenu da su dužni postupiti u skladu sa sudskim odlukama.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 17:14