REAKCIJA IZ OPORBE

Most i DP: Izjava Plenkovića o Brexitu je skandalozna i nedemokratska

‘Plenković je rekao da je bivši britanski premijer Cameron pogriješio što je raspisao referendum o izlasku Velike Britanije iz EU-a‘
Miro Bulj
 Damjan Tadic/Cropix

Zastupnici Mosta i DP-a podsjetili su u petak na raniju izjavu premijera Andreja Plenkovića o Brexitu te je ocijenili skandaloznom i nedemokratskom, a od predstavnice Vlade uporno su tražili odgovor na pitanje je li bivši britanski premijer pogriješio kada je dopustio referendum.

"Premijer Andrej Plenković je jednom rekao da je bivši britanski premijer David Cameron pogriješio što je raspisao referendum o izlasku Velike Britanije iz EU-a”, podsjetio je Miro Bulj u raspravi o sporazumu EU-a i Velike Britanije.

„Ta skandalozna izjava je strašna i antidemokratska poruka, protiv volje većine građana, i mene zanima kako to komentirate”, upitao je Bulj državnu tajnicu u Ministarstvu vanjskih poslova poslova Andreju Metelko-Zgombić koja je u Saboru izvijestila o sporazumima koji uređuju buduće odnose i suradnju između Europske unije i Velike Britanije i i Sjeverne Irske.

Isto pitanje postavili su i Miroslav Škoro (DP) i Nino Rapudić (Most).

Potvrdan odgovor predstavljao bi skandaloznu nedemokratsku tvrdnju, a negativan značio proturječje Andreju Plenkoviću, zaključio je Raspudić.

Stephen Nikola Bartulica (DP) smatra pak da dociranje premijera britanskom kolegi da su napravili pogrešku neće pomoći bilateralnim odnosima.

„Mnoge države članice vrlo otvoreno iskazivale su žaljenje činjenicom da su građani Ujedinjenog Kraljevstva na referendumu odlučili izaći iz EU, a veliki prijepor postoji i u samom Ujedinjenom Kraljevstvu. Međutim, to je demokratski način odlučivanja i države članice su prihvatile takvu odluku”, odgovorila je Metelko-Zgombić zastupnicima.

„Plenković je imao potpuno pravo iznijeti svoj stav o postupcima britanskog kolege, to je osoban stav koji se može čuti u i nekih drugim članicama i samom Ujedinjenom Kraljevstvu”, dodala je.

Gleda samih sporazuma Metelko-Zgombić istaknula je da Velika Britanija izlazi iz EU-a na uređen način te da je sporazumima uspostavljen dobar okvir za buduće partnerske odnose.

Novo partnerstvo, kazala je, omogućiti će slobodnu trgovinu, bez kvota i carinskih davanja, te suradnju u nizu drugih područja kao što su promet, ribarstvo, energetika...

U pogledu kretanja građana uveden je novi sustav za ulazak i boravak stranaca, te hrvatski državljani od 1. siječnja mogu putovati u Veliku Britaniju bez vize na kraće razdoblje, no, za boravak duži od 6 mjeseci treba podnijeti zahtjev za vizu, rekla je.

U Ujedinjenom Kraljevstvu boravi oko 10 tisuća hrvatskih građana, a 8 tisuća ih je već uredilo svoj status, dok je u Hrvatskoj oko 1000 Britanaca koji do 30. lipnja trebaju podnijeti zahtjev i urediti status, navela je državna tajnica.

Hrvoje Zekanović (HRAST) ocijenio je da je u Velikoj Britaniji ostalo sve isto osim što tamošnji građani žive malo bolje, a građani EU- malo lošije, te pita razmišlja li Hrvatska o izlasku iz EU-a.

"Nedvojbeni su interesi Hrvatske kao članice EU-a, Hrvatska kroz članstvo dobiva na vidljivosti, mogućnost biti prisutnija u svijetu, gospodarske koristi", kazala je Metelko-Zgombić.

"Poštujemo odluku Velike Britanije o odlasku iz EU-a, no britanski put nije hrvatski put, mi nismo bivše kolonijalno carstvo s kojim možemo trgovati po preferencijalnim uvjetima", istaknuo je Davor Ivo Stier (HDZ).

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
20. studeni 2024 17:41