SEZONI PRIJETI DEBAKL

'MINISTRE VEĆ GUBIMO 100.000 TURISTA' Hotelijeri u panici: Kiša i vize ubijaju sezonu!

 cropix

Ekonomska kriza koja ne jenjava, vize za ruske, turske, ukrajinske i sve dalekoistočne goste (Kina, Japan, Koreja) kao i meteorološke okolnosti koje nam ovog proljeća nikako ne idu naruku, uz puno nesnalaženja i “lako ćemo“ pristupa državnih tijela, već su odvele predsezonski turistički promet “u crveno“, a ozbiljno prijete i ukupnom učinku ove godine, piše Slobodna Dalmacija.

Posljednji dani svibnja, naime, prolaze u primanju otkaza rezervacija iz Rusija i Ukrajine, Kine i Japana, ali i paničnog spuštanja cijena hotelijera koji sada ne znaju što će s praznim posteljama na početku lipnja. Kako ni jednog trenutka ne treba zaboraviti da se u hrvatskoj deviznoj bilanci svaka peta kuna zaradi od turizma, nekoliko pogrešnih ili evidentno zakasnjelih poteza u turizmu mogu drastično poremetiti likvidnost zemlje već ove jeseni. Nakon hladnog i turistički lošeg travnja, sve su se nade polagale u svibanj koji je to trebao nadoknaditi jer su u njemu svi blagdani od Praznika rada, preko Duhova i Tijelova, a on je umjesto toga donio velikom dijelu turističko-ugostiteljske industrije novo razočaranje.

Kiša, niske temperature i konkurencija puno jeftinijih zemalja odvele su dio gostiju na druge obale, a one iz bližeg susjedstva ostavile kod kuće dok se vrijeme ne proljepša. I dok bi se turistički promet iz ta dva proljetna mjeseca zbog njihova skromnog udjela u ukupnom opsegu sezone mogao lako nadoknaditi u “špici“, dotle ono što slijedi nikome ne daje previše razloga za optimizam. Početak lipnja, naime, prema najavama organizatora putovanja, ali i samih hotelijera prodaje se loše, rezervacije s ruskog tržišta više se otkazuju nego što stižu nove, domaćih gostiju nema, a stranci čekaju da temperature budu takve da su sigurni kako će se i okupati.

– Ako lipanj ne bude na razini planiranog turističkog prometa, njegovi “minusi“ više se neće moći nadoknaditi ni u “špici“ i to će značiti neizbježni gubitak. A kako je vrijeme izrazito loše , s vizama za Ruse nismo napravili ništa, svakog dana stižu od hotelijera informacije kako im partneri vraćaju puno kreveta koje su uzeli u zakup za ruske goste, ali ih ne mogu prodati. Po mojem mišljenju, lipanj će presudno odrediti ruski gosti kojima čarteri kreću već ovaj tjedan, ali su poluprazni. Hotelijeri su u panici jer je lipanj počeo, a kreveti su ostali neprodani. Zato svakodnevno dobivamo nove popuste, akcije, posebne ponude, samo kako bi se privukli gosti – kaže Ivan Skenderović koji zastupa “Thomas Cooka“ iz Njemačke u kojoj za Hrvatsku nema takvih problema, dapače, splitska regija bilježi lagani porast dolazaka Nijemaca.

No, hoće li oni ili neka druga tržišta moći nadoknaditi ono što sada gubimo na ruskom tržištu, teško je reći osobito kada im se pribroje i Turci, Kinezi i Japanci koji će zbog problema s vizama lako krenuti u drugom smjeru umjesto k nama… Uostalom, kaže, Grčka sada bilježi rast rezervacija iz Rusije za 30 posto!

– Lako bi se moglo dogoditi da Hrvatska u toj utakmici ove sezone bude turistički gubitnik! Grčka je imala nekoliko godina apstinencije od dobrih sezona i ove godine se vraćaju na velika vrata. Oni su odlučili ruskim gostima koji lete izravno na neki grčki otok ukinuti vize! A oni su isto dio EU-a koje ćemo i mi biti od srpnja, ali krenuli su aktivno u tu priču, cjenovno se prilagodili i sada doživljavaju renesansu sa svih tržišta. Potpuno je izvjesno da će nam uzeti dio prometa ove godine, pa ukupan trend za nas više nije onako pozitivan kakav je bio. Ne znam što će pokazati državna statistika, ali kod nas je promet predsezone lošiji nego lani, a domaćih gostiju je i 10 posto manje – komentira sadašnje stanje Ivan Pukšar iz “Kompasa“. Da ni u drugim mediteranskim zemljama nije puno bolje kaže nam Ranko Vlatković, direktor HTZ-a u Austriji, koji kaže kako se ovih dana tamo vade kaputi i jakne, a dok je tako, nitko ne rezervira odmor.

– Nema te cijene ili događanja koje će privući goste na Jadran ako je vrijeme ovakvo kao sada, a to je faktor na koji ne možemo utjecati. I druge zemlje imaju isti problem, svuda je zastoj u bookingu. Hrvatska je za Austrijance i dalje odmah iza Italije kao izbor mjesta inozemnog odmora, a ove godine je izražen trend njihova putovanja prema jugu u sve dalmatinske županije. Uvjeren sam da će se stvari promijeniti čim se popravi vrijeme – mišljenje je Ranka Vlatkovića iz Beča, piše Slobodna Dalmacija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 05:12