konkretni iznosi

Ministarstvo objavilo detalje: Tvrtka Cupis koja je radila na ‘Cijepise‘ dobit će 600.000 kuna

Ministarstvo zdravstva nije htjelo otkriti tko je izradio platformu CijepiSe, za koju je korištena besplatna platforma WordPress
Vili Beroš
 Cropix

Ministarstvo zdravstva izvijestilo je u petak da su tvrtke Cuspis, in2 i Ericsson Nikola Tesla uključene u programsko rješenje za praćenje postupka cijepljenja, a platformu CijepiSe naziva terminom koji se u medijima koristio za to cjelovito programsko rješenje.

"Platforma CijepiSe je termin koji se u medijima koristio kao cjelovito programsko rješenje za praćenje postupka cijepljenja", priopćili su iz Ministarstva i naveli da su sukladno tome sve tri angažirane tvrtke uključene isporukom pojedinih komponenti u cjelovito programsko rješenje.

Tvrtke od samog početka sudjelovale u dizajnu kompletnog rješenja

Ističu da su predstavnici tih tvrtki od samog su početka sudjelovali u dizajnu kompletnog rješenja s predstavnicima Ministarstva zdravstva, HZZO-om i HZJZ-a te da svaka tvrtka u svojoj domeni pridonosi uspostavi kompletnog rješenja.

Naglašavaju da su se od početka suradnje do danas zahtjevi kontinuirano prilagođavali dinamici dostave cjepiva i različitim organizacijama cijepljenja, što je očekivano u kriznim situacijama poput epidemije koronavirusa.

U Ministarstvu navode i da, unatoč dinamici visokog intenziteta, suradnici na projektu zajednički ulažu neizmjerne napore kako bi informatički projekt odgovorio na sve izazove i ispunio svrhu cijele kampanje cijepljenja.

Ministarstvo zdravstva također je dodatno dalo pregled nad komponentama sustava, po kojem sveukupna procjena za cijeli projekt iznosi 3.486.655 kuna, odnosno 4.358.318 kuna s PDV-om, pri čemu troškovi uključuju podršku i održavanje do 1.listopada 2023.

Cupisove komponente stoje 600.000 kuna+PDV

Komponente koje isporučuje Cuspis stoje ukupno 600.000 kuna plus PDV, a Ministarstvo navodi da je stavka od 196.000 kuna koju spominju mediji dosad jedina realizirana i plaćena.

Odnosi se, kažu, na web stranicu cijepise.zdravlje.hr i uključuje dizajn weba, izradu javnih stranica, integraciju s bazom osiguranika HZZO-a i integraciju za preuzimanje statusa cijepljenja građana.

Na popisu komponenti koje isporučuje Cuspis su i Smart Call centar te Web servisi (92.400 kuna), komunikacija s Listom zainteresiranih i Smart Call centrom (155.600 kuna), popis zainteresiranih i Web servisi (156.000 kuna).

Komponente koje isporučuje In2, poput nadogradnje PZZ aplikacije za naručivanje na cijepljenje i sustava eNaručivanja te integracije s modulom za naručivanje pacijenta preko Call centra HZJZ-a i platforme eGrađani stoje ukupno 542.100 kuna plus PDV.

Komponente koje isporučuje Ericsson Nikola Tesla stoje 1.344.555 kuna plus PDV, pri čemu izrada funkcionalnosti web aplikacije Portal zdravlja za naručivanje na cijepljenje kod odobrenog PZZ liječnika i komunikacija s liječnikom stoje 525.400 kuna, a izrada mobilne aplikacije 388.505 kuna.

Odražavanje Web aplikacije Portala zdravlja stoji 122.900 kuna, a mobilne aplikacije 307.750 kuna.

Ministarstvo napominje da aktivnosti konfiguracije kalendara i edukacija zaposlenih na svim punktovima za masovno cijepljenje još nisu naručene jer ovise o broju aktiviranih punktova, a procijenjena vrijednost oko 1.000.000 kuna.

Ericsson i In2 tvrde da nemaju veze s CijepiSe

Tvrtke Ericsson Nikola Tesla i In2 odbacile su ranije danas tvrdnje da imaju ikakve veze s platformom CijepiSe, ustvrdivši da samo imaju ugovore s Ministarstvom zdravstva o suradnji na Centralnom zdravstvenom informacijskom sustavu eNaručivanje.

Ericsson Nikola Tesla nije sudjelovao u izradi web stranice cijepise.zdravlje.hr, niti je povezan s načinom rada ili održavanjem te web stranice, objavila je tvrtka na svojim stranicama.

Ericsson Nikola Tesla trenutno s Ministarstvom zdravstva ima sklopljen ugovor o održavanju i nadogradnji programske osnovice CEZIH-a, a kreiranje ili održavanje web stranice cijepise.zdravlje.hr nije dio tog ugovora.

Stoga ne postoji, niti je postojala, zakonska ni ugovorna mogućnost angažmana Ericssona Nikole Tesle u poslovima vezanim uz web stranicu cijepise.zdravlje.hr, poručili su iz tvrtke.

Stranica cijepise.zdravlje.hr nije dio sustava eNaručivanje, za čije je za izgradnju i održavanje zadužen IN2, kao dugogodišnji strateški partner Ministarstva zdravstva u razvoju CEZIH-a, priopćili su iz IN2.

Na temelju ugovora za održavanje i nadogradnju CEZIH-a, IN2 je zadužen za njegovu prilagodbu potrebama procesa naručivanja građana na cijepljenje protiv covida-19.

Svoju ulogu u tom složenom projektu IN2 obavlja u skladu sa svim postojećim ugovorima s naručiteljem, transparentno i profesionalno, kaže se u priopćenju.

Ministarstvo nije htjelo otkriti tko je izradio platformu

Telegram je u četvrtak objavio da Ministarstvo zdravstva nije htjelo otkriti tko je izradio platformu CijepiSe, za koju je korištena besplatna platforma WordPress. te da su to otkrili po kodu tvrtke Cuspis.

Ta je tvrtka od 2018. godine, otkad je na mjesto pomoćnika, a zatim ministra došao Vili Beroš, po javno dostupnim podacima iz državne riznice primila oko 14 milijuna kuna, a od 2013. godine do 2018. nije imala doznaka, ističe Telegram.

Ministarstvo zdravstva objavilo je da su tvrtke Ericsson Nikola Tesla, In2 i Cuspis angažirane “kroz postojeće ugovore za informacijske podsustave Centralnog zdravstvenog informacijskog sustava Republike Hrvatske (CEZIH), potpisane po provedenim otvorenim postupcima javne nabave".

Komponente platforme CijepiSe naručene su iz stavke adaptivnih sati u sklopu postojećih ugovora, priopćilo je Ministarstvo.

Kako se platforma CijepiSe sastoji od većeg broja komponenti, koje se stalno prilagođavaju situaciji s epidemijom, vrijednost ovog projekta se može izraziti na razini procijene od 4,467.515 kuna.

Od toga, stavka u iznosu od 196.000 kuna, koja je ugovorena s tvrtkom Cuspis do sada je jedina realizirana i plaćena, a odnosi se na web stranicu cijepise.zdravlje.hr koja je integrirana s servisom za provjeru statusa osigurane osobe.

Ministarstvo ističe da je svaki plan nabave, kao i registar ugovora, javno dostupan na stranici Ministarstva pod kategorijom Pristup informacijama – Javna nabava, te da se angažiranje dobavljača za platformu CijepiSe provodilo transparentno i u skladu s odredbama Zakona o javnoj nabavi.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
11. studeni 2024 19:49