ZAOŠTRAVANJE PORUKA

MILJENIĆ O ŠEŠELJU 'Ta spodoba bi trebala biti u zatvoru! Haag krši svoja pravila, to je neprihvatljivo'

 Dragan Matić/CROPIX

Ponašanje optuženika za ratne zločine i vođe srbijanskih radikala Vojislava Šešelja pokazuje da mu je mjesto u zatvoru, a cijela situacija nakon njegova puštanja na slobodu za Haški tribunal trebala bi biti apsolutno neprihvatljiva, izjavio je u srijedu hrvatski ministar pravosuđa Orsat Miljenić.

"Toj osobi, spodobi, mjesto je tamo gdje je donedavno bila. Znači, u zatvoru", rekao je Miljenić odgovarajući na pitanja o Šešelju na marginama okruglog stola o suzbijanju korupcije.

"Neprihvatljivo je da Tribunal sam krši svoja pravila jer pušta nekoga bez da mu je postavio uvjete. Dosad nikome nije bilo dopušteno da javno politički istupa. Koliko znam, nijedan okrivljenik koji je pušten na privremenu slobodu nikad se nije smio ovako ponašati", rekao je Miljenić, naglasivši da bi takav odmah bio vraćen nazad u zatvor.

Miljenić je naglasio da vlada u okviru svojih mogućnosti već poduzima neke stvari u vezi Šešeljeva slučaja, ali je rekao da ne može govoriti o sadržaju nekih korespondencija. Rekao je i da Hrvatska nije stranka u postupku, te da nije bila obaviještena da će Šešelj na privremenu slobodu, niti joj je rečeno pod kojim će uvjetima na slobodu.

Ministar je rekao da haško tužiteljstvo, koje mora zastupati žrtve, sada te žrtve mora zaštititi od Šešeljeva vrijeđanja i inzistirati da se vrati natrag u zatvor.

"Ja nisam medicinski ekspert, ali mi izgleda je netko tko je u stanju tako javno istupati, sigurno u stanju čekati suđenje u pritvoru", rekao je Miljenić, dodavši da je propust Suda što je takva osoba uopće puštena na slobodu, ali ponavlja da sada Tužiteljstvo mora reagirati.

"Propust je što nije završeno suđenje, propust je što je takva osoba uopće puštena na slobodu i sada, najgore, što se tako ponaša i nitko ne reagira", rekao je Miljenić.

Apsurdno je to da je glavni haški tužitelj u istovremeno u Beogradu kad Šešelj daje takve izjave i da se ništa ne dogodi, kaže Miljenić. "To je nešto na što mi kao zemlja moramo reagirati, reagirali smo i reagirat ćemo i dalje", naglasio je.

Kosor: 'Zaprepaštena sam činjnicom da se u Šešeljevom slučaju uopće ne reagira'

Nezavisna saborska zastupnica, bivša premijerka Jadranka Kosor izvjestila je u srijedu novinare da priprema deklaraciju kojom bi Hrvatski sabor reagirao na istupe nedavno puštenog haaškog pritvorenika, ratnog zločinca Vojislava Šešelja, odnosno upozorio Srbiju na sve obveze koje ima kao kandidat za članstvo u EU.

Kosor je rekla kako je oko tog dokumenta počela konzultacije sa saborskim klubovima, a dokument bi bio upućen Međunarodnom kaznenom sudu, glavnom haškom tužitelju Sergeu Brammertzu i predsjedniku Suda Theodoru Meronu.

Podupirem da se obratimo predsjedniku Suda da preispita odluku o Šešeljevom puštanju na slobodu, budući on svojim istupima samo potvrđuje svoje zločine iz Domovinskog rata, a srbijanske vlasti na to apsolutno ne reagiraju, kaže Kosor.

Šešelj, kaže, prijeti susjednoj državi Hrvatskoj i netko na to mora reagirati.

"Čovjek koji može prijetiti i talambasati nije u tako kritičnom zdravstvenom stanju", komentirala je to što je Šešelj na slobodi uz obrazloženje da je teško bolestan.

Podsjeća na slučaj generala Mladena Markača, za kojeg je haaški Sud izdao nalog za izručenje u Haag čim je saznao da je bio u lovu, iako Markač pritom nije davao nikakve izjave, a pogotovo nije prijetio.

"Zato sam zaprepaštena činejnicom da se sada u Šešeljevom slučaju uopće ne reagira", istaknula je Kosor.

Bivša premijerka podsjeća koliko je bio težak put Hrvatske u EU, da je Hrvatska godinama surađivala s Haaškim tribunalom, imala najteže kriterije, a kriteriji, naglašava, moraju biti isti za sve, pa i za Srbiju.

Kosor stoga smatra da su na događaje u Srbiji trebale reagirati i europske institucije, jer se radi o ambiciji jedne države da postane članicom Europske unije i dijeli europske vrijednosti, a jedna od glavnih je mir.

Osim informacije da je oko teksta deklaracije počela konzulatcije, Kosor nije iznosila druge pojedinosti. Izrazila je tek želju da se deklaracija donese jednoglasno jer bi to, tumači, pokazalo da "imamo svoj stav".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. studeni 2024 21:17