ZAGREB - Hrvatska policija proslavila je večeras svoj dan i dan svoga zaštitnika sv. Mihovila svečanom akademijom u zagrebačkome kinu Europi na kojoj je premijer Zoran Milanović poručio policajkama i policajcima kako politici nema mjesta u policiji te da ulažu u svoje znanje kako bi što kvalitetnije i dosljednije obnašali svoj usamljenički posao gledajući pri tome u cilj - a to je ljudska sloboda kojoj je demokracija samo sredstvo.
Premijer koji je na svečanost stigao neposredno po povratku iz New Yorka gdje je sudjelovao u radu Opće skupštine Ujedinjenih naroda, istaknuo je da nije htio propustiti svečano obilježavanje Dana policije i ukazati na važnost toga posla jer, rekao je, problem je u tome što generacije mladih ljudi odrastaju u preziru prema zakonu i vladavini prava gledajući kako se pred njihovim očima taj sustav degradira.
S tim u vezi je i rekao da će policija dobivati sve veće zadaće jer, ustvrdio je, Hrvatska konačno mora postati uređena država, ali i država ljudskih prava i sloboda.
Kad je pak riječ o tomu da politici nema mjesta u policiji, premijer je pozvao policajce da prijave i raskrinkaju svaki pokušaj utjecaja politike na policiju. Rekao je da on i njegova vlada teže od svih - policije, diplomacije i tzv. tajnih službi učiniti profesionalni servis građana i vladavine prava. Smatra da treba učiniti sve što je moguće da se, nakon svakih izbora, mijenja manji broj ljudi, a da državni sustav 'nastavi nositi' vrhunski profesionalna birokracija.
Mjere štednje bile su tema o kojoj je prozborio i premijer, ali i njegovi domaćini - ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić i glavni ravnatelj policije Vlado Dominić.
Premijer je rekao da su mjere štednje sada nužne te će njegova vlada još neko vrijeme konsolidirati proračun, ali da se ne može štedjeti u nedogled i rezati plaće jer su to samo privremene mjere kako bi Hrvatska iduće i sljedećih godina bila konkurentnija na tržištu.
Šef osiguranja premijera Zorana Milanovića, Goran Vuković Vuk, nosi jednu od sudionica akademije kojoj je pozlilo.
Ministar Ostojić također smatra da sada treba štedjeti pa je najavio da se više neće dopuštati nekontrolirano trošenje novca na putovanja i raskoš te da će sve biti puno skromnije, ali da to neće utjecati na kvalitetu rada policajaca niti spustiti razinu njihove uspješnosti, kao i ostvarivanje planova.
Jedna od tih planova koji su spomenuli i ministar i glavni ravnatelj jest osiguravanje schengenskih graničnih standarda po ulasku Hrvatske u Europsku uniju (EU) za što će, najavio je Dominić, trebati 6500 policajaca na granici.
Svi govornici spomenuli su se i 755 svojih poginulih policajaca u Domovinskome ratu odajući im poštovanje i priznanje za obranu i stvaranje samostalne hrvatske države, posebice na pragu njezina ulaska u EU.
Na svečanosti su dodijeljene godišnje pojedinačne i skupne nagrade te zahvalnice najboljim i najhrabrijim policajkama i policajcima, a u ime svih nagrađenih zahvalio je Robert Fay rekavši kako nitko od njegovih kolegica i kolega koji su večeras primili nagrade nije o njima razmišljao, ali da nisu ni ravnodušni što stoje na pozornici kao najbolji. Zato je pozvao svojih 21.000 kolegica i kolega da budu bolji od njih i na godinu ih 'zbace s trona'.
Održan je i kulturno-umjetnički program koji je također bio potpuno u znaku policije i u njihovoj izvedbi. Na svečanosti su, među ostalim, bili i vojni ordinarij msgr. Juraj Jezerinac, izaslanik predsjednika Republike Saša Perković te predstavnici policija više država s kojima hrvatska policija ima dobru suradnju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....