Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić je u Novinarskom domu u Zagrebu s partnerima predstavila Medijski kodeks - vodič za profesionalno i senzibilizirano izvještavanje o nasilju prema ženama i femicidu.
Riječ je o priručniku za medijske djelatnike koji će im pomoći u pravilnom izvještavanju o osjetljivim temama nasilja nad ženama, s posebnim naglaskom na zaštiti identiteta i dostojanstva žrtve.
Na izradi Kodeksa još su radili Ženska soba - Centar za seksualna prava, Policijska akademija, Pravosudna akademija te Hrvatsko novinarsko društvo. Ljubičić je svoje izlaganje počela šokantnim podatkom da je u razdoblju od 2013. do 2018. godine ubijeno 99 žena, od kojih je pedeset i jednu ubio muž, partner ili bivši partner.
Podsjetila je i na nedavne strašne slučajeve obiteljskog nasilja, kad je otac bacio svoju djecu kroz prozor te na Davida Komšića koji je ubio svoju trudnu djevojku, i napomenula da su mediji ključni u učinkovitoj zaštiti žrtava. - Neke od smjernica Kodeksa su da mediji u prvom redu moraju osuditi čin nasilja i staviti nasilnika u korelaciju počinitelja kaznenog i prekršajnog djela. Nadalje, žrtva se nipošto ne smije smatrati suodgovornom, ne smije se propitkivati njezin privatni život ili odati njezin identitet.
Ujedno, treba iznositi što manje pretpostavki kako je i zbog čega došlo do nasilnog djela jer to kasnije može dovesti do određenih zabluda te se ne smije počinitelj dovesti u korelaciju s emocionalnim odnosom ljubavi ili patnje, čime se na neki način umanjuje značenje njegova nasilja - istaknula je Ljubičić. Poslije pravobraniteljice, uvodne govore održali su Nikola Milina, glavni ravnatelj policije, Kristian Turkalj, izaslanik ministra pravosuđa i državni tajnik, te Irena Petrijevčanin Vuksanović, potpredsjednica Odbora za ravnopravnost spolova u Hrvatskom saboru.
U nastavku je Maja Mamula, koordinatorica organizacije Ženske sobe, iznijela rezultate analize medijskog izvještavanja o femicidu. Kao glavne probleme navela je to što tekstovi najčešće imaju samo jedan izvor informiranja, sadrže previše pretpostavki, femicid prikazuju kao pojedinačan slučaj, a mediji nedovoljno pozornosti pridaju samoj zaštiti identiteta žrtve.
- Stanje se ipak iz godine u godinu poboljšava, no i dalje treba raditi na podizanju kvalitete izvještavanja. Neke preporuke su da treba izbjegavati okrivljavanje žrtve te opravdavanje nasilja, koristiti odgovarajući rječnik i terminologiju te pogotovo osigurati informacije za žene koje su preživjele nasilje - navela je Mamula.
Nakon predstavljanja Kodeksa, održana je panel-rasprava na temu "Izazovi medijskog izvještavanja o nasilju prema ženama i femicidu", a poslije toga su čelne osobe gotovo svih većih medija u Hrvatskoj potpisale Sporazum o prihvaćanju smjernica Medijskog kodeksa. Među potpisnicima su bili Jutarnji list, Večernji list, 24 sata, Glas Slavonije, Hina, Index.hr, Novi list, Tportal, Z1 televizija, N1 televizija, TV Jabuka i Građanska inicijativa Nova Gradiška - Buntovnici.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....