Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević", za Dnevnik Nove TV objasnila je kako bi biranje cjepiva, u slučaju da bude moguće, moglo izgledati u praksi.
- Sigurno će se napraviti neke upute, ali vjerojatno će oni koji se žele cijepiti reći svojim liječnicima ili zavodima za javno zdravstvo reći koje cjepivo žele - kazala je Markotić dodajući kako Hrvatska očekuje dodatne doze Pfizerovog cjepiva, a od polovice veljače i ono iz laboratorija AstraZenece.
- S obzirom da smo naručili velike doze tog cjepiva vjerujem da će biti isporuka brza, a s time i ubrzano cijepljenje ostale populacije - kazala je.
Izaziva li to cjepivo više nuspojava od onog za gripu, Markotić kaže kako ćemo to tek vidjeti.
- Vidjet ćemo tek kad se jedan veći dio populacije procijepi i kad se usporede postoci i vrste nuspojava u odnosu na one koje imamo kod gripe. Kod gripe se isto događaju slabije reakcije tako da ćemo to moći vidjeti za 5, 6 mjeseci - kazala je Markotić.
Trebaju li nas zabrinuti smrti u Norveškoj nakon cijepljenja, Markotić kaže kako su uglavnom preminuli ljudi koji su bili u palijativnoj skrbi i kod kojih je povećana smrtnost.
- Norveška i njezini stručnjaci analizirat će te podatke, ali vjerojatno je da će biti da ove smrti nisu povezane s cjepivom - kazala je.
Za Dnevnik Nove TV kazala je kako je Hrvatska u fazi u kojoj smo dosegli značajan pad broja zaraženih i hospitaliziranih.
- I dalje treba biti oprezan jer u zemljama oko nas situacija nije idealna, možda su malo prerano popustili mjere. Moramo pratiti malo ozbiljnije situaciju s mutiranim virusom - kazala je Markotić dodajući kako će popuštanje mjera sigurno biti postupno.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....