Predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, Nataša Novaković, potvrdila je Jutarnjem listu da je Povjerenstvo primilo prijavu protiv ministra Ivana Malenice zbog toga što je u radnu skupinu za izradu Zakona o lobiranju imenovao Maria Aunedia Medeka, svog PR savjetnika čijoj je tvrtki Ministarstvo pravosuđa i uprave plaća usluge komunikacijskog savjetovanja.
Tijekom dana GONG je objavio da je prijavu protiv ministra Malenice podnijela ta udruga.
U prijavi se traži da Povjerenstvo ispita je li se Malenica, imenovanjem u radnu skupinu za izradu Zakona o lobiranju, suvlasnika tvrtke čije usluge njegovo Ministarstvo plaća, doveo u sukob interesa.
Novinarka portala Net hr. Đurđica Klanicir je istražujući koja sve Ministarstva u Plenkovićevoj vladi, uz vlastite glasnogovornike i odjele za odnose s javnošću koji su na državnoj plaći, angažiraju i privatne PR tvrtke, ustanovila da je najomiljenija privatna PR tvrtka koju sadašnji ministri angažiraju - Media val. Riječ je o PR tvrtki u suvlasništvu spomenutog Maria Aunedia Medeka.
Ugovori s Media valom
Ministarstvo pravosuđa i uprave kojem je na čelu Malenica, potvrdilo je navedenoj novinarki da je s tvrtkom Media Val sklopilo jednogodišnji ugovor za usluge komunikacijskog savjetovanja i da su joj do sad isplatili 122.400 kuna. Naglasili su da je posao PR Media val dobila u postupku javne nabave "kao najpovoljniji ponuditelj".
Iz Ministarstva rada i socijalne politike također su navedenoj novinarki potvrdili da s Media valom imaju važeći jednogodišnji ugovor o PR uslugama te da su im u ovoj godini isplatili 128.000 bez PDV-a. Iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja također su potvrdili da su 21. prosinca prošle godine s tom PR tvrtkom zaključili jednogodišnji ugovor na iznos od 184.946,00 kuna, plus PDV. Dakle, samo od navedena tri ministarstva Media val će u ovoj godini uprihoditi najmanje 445.346 kuna bez PDV-a.
Zakon o lobiranju jedan je od anti-korupcijskih zakona, a Europska komisija i GRECO (antikorupcijsko tijelo Vijeća Europe) već godinama od Hrvatske traže da proces lobiranja uredi zakonom. Međutim, Hrvatska u njegovu donošenju debelo kasni i sve dosadašnje vlade su taj posao odlagale. Države EU-a koje su područje lobiranja zakonski uredile, ustanovile su Registar transparentnosti u koji se upisuju lobističke tvrtke i njihovi vlasnici, kako bi se uvelo što više reda u inače zakulisne procese utjecaja snažnih interesnih skupina na oblikovanje javnih politika i zakone koje vlade donose.
Radna skupina od 22 člana
Radnu skupinu za izradu Zakona o lobiranju koja broji čak 22 člana, ministar Malenica, čije Ministarstvo je nositelj izrade toga propisa, imenovao je u lipnju prošle godine. Za voditelja joj je postavio Josipa Salapića, državnog tajnika u Ministarstvu pravosuđa i uprave, a uz osobe iz toga ministarstva i drugih državnih tijela, u nju je imenovao i predstavnike zainteresiranih Udruga: HUP-a, sindikata, Hrvatske udruge lobista, HOK-a, HUOJ-a (PR tvrtke se bave i lobiranjem) te profesore pravnih fakulteta. Naime prema načelu participativne demokracije u radne skupine za izradu nacrta zakona Vlada bi trebala imenovati predstavnike onih segmenata društva kojih se određeni propis najizravnije tiče i koji mogu doprinijeti njegovoj kvaliteti. Uloga neovisnih stručnjaka u radnim tijelima je iznimnu važna jer na zakonska rješenja daju drugu perspektivu, neovisnu od vladine.
Maria Auneudia Medeka, ministar Malenica je u radnu skupinu imenovao kao predsjednika HUOJ-a, dakle predstavnika komunikacijskih stručnjaka. Povjerenstvo za sukob interesa bi trebalo ispitati je li se imenovanjem suvlasnika tvrtke s kojom je njegovo ministarstvo poslovno povezano ministar doveo u sukob interesa, i pri formiranju radne skupine zapravo fingirao načelo participativnosti.
Naime, poslovni aranžman čak triju ministarstava u Plenkovićevoj vladi s Media valom dovodi suvlasnika te tvrtke - ujedno i člana radne skupine za izradu Zakona o lobiranju, Maria Auneda Medeka u poseban odnos s vladom i ministrom Malenicom - ne samo zbog zarade koju njegova tvrtka u tim poslovima ostvaruje već i zbog nečeg podjednako važnog - kontakata s visokim predstavnicima izvršne vlasti koji donose odluke, oblikuju javne politike i predlažu zakone.
Kako nam je više članova radne skupine za izradu Zakona o lobiranju neslužbeno reklo, u proteklih 14 mjeseci koliko je prošlo od njezina formiranja, nije se puno napravilo - voditelj radne skupine, Josip Salapić, sastanke saziva rijetko, a još uvijek se nisu pomaknuli dalje od definiranja osnovnih pojmova.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....