Uz zurle i talambase, na HRT-u je u srijedu emitirana slavljenička emisija povodom 15 godina emitiranja “Vijesti iz kulture”. Brdo komplimenata i nasmijanih lica. Falila su dva: dojučerašnja voditeljica te emisije Ljiljana Saucha te Višnja Ljubičić, povjerenica za ravnopravnost spolova. Pa da im neki uglednik, pokažite prstom među njima koji je najugledniji, pljune u facu.
Ionako je HRT pljunuo u facu pretplatnicima, a to smo svi, zar ne? Preko noći ste maknuli Ljiljanu Sauchu s ekrana, samo onako, jer vam je prestara. Zbog očigledne spolne i dobne diskriminacije protestirali su sindikat i Hrvatsko novinarsko društvo. Odluku HRT-a osudila je Vladina povjerenica Višnja Ljubičić: ona za Vladu RH prati poštuju li se zakon i Ustav i tretiraju li posvuda i žene i muškarce kako se pristoji. I? I ništa, baš ništa. HRT neometano slavi, brišući Sauchu kao da nikad nije postojala.
Baš ih briga za svoju dugogodišnju radnicu, baš ih briga za gledatelje, pristojnost i regule u dijelu svijeta kojem želimo pripadati, o kojima bi javna televizija itekako morala voditi računa, za to i plaćamo pretplatu.
Kad si, kako je to Jelena Veljača rekla kod Stankovića, bijeli heteroseksualni muškarac na poziciji moći, ponašaš se kao da je tvoj čitav svijet. Što te briga za sindikate i pravobraniteljice? Na Veljaču su se ostrvili jer ne poznajemo taj izraz, uobičajen u engleskome. Kod nas se to kaže: može mu se.
Fakat im se može.
Ljiljana Saucha ima 63 godine, radi dobro, izgleda sjajno. Na Facebooku je objavila kako se stvar zbila: “Kada sam u četvrtak 17. rujna odradila ‘Vijesti iz kulture’, nisam znala da će mi to biti zadnje ovakvo pojavljivanje na ekranu u 37 godina dugoj HTV karijeri. U petak sam saznala da ViK više ne vodim jer žele mlade ljude na ekranu! Sve je to ‘novo normalno’ jer imam do mirovine još 14 mjeseci. Vama svima koji ste pratili emisiju - hvala!”
Zašto je to diskriminacija, zašto je protuzakonito? Objasnila je pravobraniteljica. Višnja Ljubičić u priopćenju spominje slučaj Ljiljane Vinković, ne navodeći joj ime: Nakon odluke o smjeni 57-godišnje voditeljice emisije “Dobro jutro Hrvatska”, HRT je odgovorio da je odluka uprave “slijediti primjer europskih javnih televizija u praćenju prosjeka godina starosti 37”.
Uobičajena promjena voditelja kao na ostalim televizijama, kažu.
Međutim, to se nije dogodilo niti jednom starijem muškom voditelju: u “Dobro jutro, Hrvatska”, primjećuje pravobraniteljica, svi su voditelji starije dobi (58, 52 i 46 godina), neki desetljećima vode tu emisiju, dok se voditeljice češće mijenjaju, a trenutačno su sve mlađe (31, 32 i 35 godina). Ako se samo starije voditeljice zamjenjuju mlađima, tada se u konkretnim slučajevima može govoriti i o višestrukoj diskriminaciji - po spolu i po dobi, upozorila je pravobraniteljica Višnja Ljubičić, više sati prije nazovislavljeničke emisije.
Zbog čega o sudbini žena na HTV-u odlučuju tri postarija muškarca, a ne gledatelji?, zapitala se Ljiljana Vinković. Nisu maknute zbog gledanosti: gledatelji se vežu uz lica na ekranu, godine nisu prepreka dok netko dobro radi. Franca Leosini, kultna voditeljica Rai Uno ima 86 godina, Piero Angela 91 godinu, podsjeća Darko Labor iz Milana. Annie Nightingale, voditeljica na BBC Radio1, stanice za publiku do 34 godine, ima 80 godina.
Svijet ostaje mlađima, a televizija starima. Prema istraživanju agencije AGB Nielsen, stariji od 65 gledaju televiziju dva i pol puta više nego oni od 25 do 34 godine. I tri i pol puta više nego oni od 15 do 24 godine. Kod javne televizije je to još naglašenije. Starost ne voli promjene. Voli dobra, poznata lica, zauvijek bi gledali Olivera Mlakara.
Neki argumentiraju da HRT treba svježu krv, zbog konkurencije i zahtjeva vremena. U redu.
Logično je početi od glave. Maknite njih. Ne zato što su prestari ni zato što su muškarci, nego zato što nesposobni.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....