No, budući da im je za to potreban obračun plaće, Hrvatski laburisti traže da Vlada kazneno goni i one poslodavce koji radnicima uskrate obračun iznosa plaće, a koji je uvjet da bi mogli utjerivati neisplaćene plaće.
Nedovoljne kazne
U saborsku proceduru Laburisti su uputili izmjene novog Kaznenog zakona koji će na snagu stupiti od 1. siječnja iduće godine, a kojima predlažu da se propiše kazna zatvora do tri godine za poslodavce koji radniku ne daju obračun plaće. I prema postojećim zakonima poslodavci su dužni radniku dati tu ispravu, ali oni koji to ne poštuju mogu biti kažnjeni samo prekršajno i to kaznom od 61 do 100 tisuća kuna.
Laburisti smatraju da novčane prekršajne kazne nisu dovoljne te traže da one budu zatvorske. Uupozoravaju da u ovom trenutku više od 80 tisuća ljudi radi, a ne prima plaću. Premda postoji zakonska obveza odavanja obračuna plaće, a novim ovršnim zakonom radnicima je omogućeno da izravno naplate svoja potraživanja preko Fine u izvansudskom postupku, Laburisti smatraju kako je praksa drugačija.
- Onome tko nije upoznat sa sudskom praksom domaćih sudova moglo bi se učiniti da je hrvatski zakododavac učinio sve kako bi radnike stavio u prvi red naplate tražbina i osigurao im bezrezervnu zaštitu.
Privid naplate
A mogao bi se steći i pogrešan dojam da hrvatski poslodavci uistinu poštuju svoju obvezu i radnicima kojima nisu isplatili plaću izdaju obračun jer su zapriječene kazne visoke. No, činjenica je da malo koji poslodavac u Hrvatskoj poštuje svoju obvezu da za neisplaćene plaće izdaje obračun. I zato bi njihovo kažnjavanje trebalo propisati kaznenim zakonom kako bi se izvršio dodatni pritisak na poslodavce - objašnjavaju Laburisti. Na taj bi način, tvrde, Vlada pokazala da zaista želi olakšati naplatu radničkih potraživanja, a ne da je samo željela o tome stvoriti privid.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....