IZVANREDNE MJERE

Veliki vodeni val poplavio Ogulin, stiže i u Karlovac: ‘Pred nama je duga noć‘

Kada Kupa krene iznad 800 cm je jako teško kontrolirati i zaštiti imovinu

Poplave

 /Grad Karlovac/hrvatska Vatrogasna Zajednica

NOVO, 20:42 - Zapovjednik karlovačke Javne vatrogasne postrojbe Miroslav Rade rekao je u petak da je najkritičnije područje u Karlovcu uzvodno na Kupi gdje voda brzo nadire te je pred vatrogascima i službama "duga noć", a iz Hrvatskih voda kažu da se od subote očekuje opadanje vodostaja.

Najteže je stanovnicima, pokušali smo im pomoći s vrećama i zaštititi objekte, ali voda će neminovno učiniti svoje, izjavio je Rade za večernji Dnevnik Nove TV.

Na pitanje zašto se miče dio boks barijera koje su ranije postavljene, Rade je odgovorio da se miču boks barijere koje su postavljene nizvodno jer stvaraju jezero što bi plavilo objekte pa dio treba biti otvoren da voda može otjecati.

Napomenuo je da se kasni se s izradom sustava obrane od poplave grada Karlovca te da je nizvodno na Kupi djelomično sagrađen betonsko-zemljani nasip i dao je učinka ondje, makar nije završen. "Dok se to ne napravi, javljat ćemo se i dalje s ovog područja", dodao je.

Rade je izvijestio i da je vodeni val trebao biti u vrhuncu oko podneva, ali produžio se zbog preljeva i nenadanog dotjecaja vode s rijeke Dobre preko ustave Lešće.

"Cijeli dan smo na ovom terenu, nije bilo evakuacija ljudi, ali pomogli smo im da sačuvaju svoju imovinu", kazao je Rade.

Nakon što su jutros uvedene izvanredne mjere obrane od poplava za karlovačko područje, iz Hrvatskih voda izvijestili su da je vodostaj Kupe u Karlovcu u 15 sati iznosio +803 centimetara, a da se maksimalni vodostaj rijeke Kupe u Karlovcu očekuje navečer, "na razini ipak nešto višoj od +800 centimetara zbog toga što je jutros oko 7 sati proradio preljev na HE Lešće čime rijekom Dobrom stiže dodatnih 50 m3/s dotoka".

"Pri tim vodostajima rijeke Kupe sigurno će doći do kratkotrajnog poplavljivanja dijela županijskih, gradskih i lokalnih cesta na širem karlovačkom području, a biti će ugroženi i najniži dijelovi u prigradskim naseljima Brodarci, Velika Jelsa i Borlin", izvijestili su iz Hrvatskih voda.

Podsjetili su da su prijašnjih godina, pri ovim vodostajima, velike ugroze bile u prigradskim naseljima Logorište, Mala Švarča, Turanj i Mostanje. Riječ je o 500-tinjak kuća koje su krajem 2021. zaštićene nasipima i od tada se na tom području obavlja samo prepumpavanje zaobalnih voda.

U koordinaciji sa Stožerom civilne zaštite grada Karlovca i nadalje se odrađuju sve pripremne radnje za obranu od poplava, uključujući postavljanje vreća s pijeskom u dijelove grada gdje su moguće poplave, a sve kako bi se što više minimalizirale štete, napomenuli su.

Od subote se očekuje osjetnije opadanje vodostaja i relaksacija stanja na karlovačkom području, kažu u Hrvatskim vodama.


19:48 - Predsjednik Vlade Andrej Plenković obišao je u petak poplavom pogođeno područje Ogulina, gdje su Hrvatske vode, Hrvatska gorska služba spašavanja i ostale nadležne službe angažirane zbog porasta vodostaja rijeka Dobre i Kupe zbog obilnih kiša.

Trenutno je ondje 20-ak kuća poplavljeno u podrumskim prostorijama, ali nema većih šteta.

"Zahvaljujem se svim službama, županici, gradonačelniku te predstavnicima Hrvatskih voda, kao i svima koji su maksimalno angažirani na terenu. Vlada pomaže koliko god je potrebno u takvim situacijama“, izjavio je Plenković prilikom obilaska.

Premijer je naglasio da se u obranu od poplava ulažu značajna novčana sredstva te da je tijekom njegova mandata uloženo 650 milijuna eura u jačanje prevencije.

No, kako je istaknuo, daljnja ulaganja su potrebna zbog sve učestalijih ekstremnih vremenskih uvjeta.

"Nažalost, ekstremni vremenski uvjeti postaju naša izvjesna budućnost, što će donijeti sve više elementarnih nepogoda", zaključio je Plenković.

U Ogulinu su brojne prometnici zatvorene, a voda je zaprijetila i trafostanici u centru zbog čega je isključena te je dio stanovnika bez struje.


15:00 - Zbog izlijevanja iz korita nabujale rijeke Dobre, na području Ogulina poplavljeno je desetak kuća i pedesetak gospodarskih područja, a dio stanovnika je bez struje dok su neka naselja odsječena, doznaje se od HGSS-a.

Dio stanovnika ostao je bez struje jer je u centru Ogulina isključena trafostanica koja je bila ugrožena, kažu u HGSS-u čiji su pripadnici na raspolaganju stanovništvu na ugroženom području.

Ekipe Hrvatskih voda i Hrvatske gorske službe spašavanja očistile su naplavine u Đulinom ponoru u Ogulinu, u kojem se izlila rijeka Dobra, kako bi se spriječile veće štete.

"Prognoze Hrvatskih voda govore da bi se situacija do kraja dana trebala početi smirivati. Gornji tok Dobre je u stagnaciji, no zbog širenja vode u Ogulinu, ceste su zatvorene i nekoliko naselja je odsječeno, izjavio je za Hinu pročelnik HGSS-ove stanice Ogulin Vedran Salopek.

U Hrvatskoj zbog obilne kiše i dalje rastu vodostaji rijeka. Dok su Sava, Kupa i Odra u stalnom su porastu, iz Hrvatskih voda prognoziraju da će vodostaj Kupe u Karlovcu biti iznad 800 centimetara te se nastoji minimalizirati moguća šteta.

Vrhunac vodenog vala na Kupi u Karlovcu očekuje se u poslijepodnevnim satima pa se interventnim snagama na području Karlovca pridružuju dodatne snage, izvijestio je ranije grad Karlovac po čijim je podacima vodostaj viši od prvotno procijenjenog.

Interventne snage Stožera civilne zaštite nalaze se na cijelom području Karlovca, a dodatne snage su razmještene na najugroženija područja, odnosnu u Brodarce, Veliku Jelsu i Borli, priopćio je Ured gradonačelnika nakon sjednice Civilnog stožera.

Stožer situaciju prati i dalje i poduzima sve kako bi se prevenirale moguće štete, na terenu su operativne snage, a građani, zatreba li im bilo kakva pomoć mogu kontaktirati Stožer civilne zaštite na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. i broj mobitela 099 5284 728.


09:40 - Kupa u Karlovcu je jutros u 7 sati premašila vodostaj od 750 cm te je s izmjerenih 752 cm ušla u fazu izvanrednih mjera obrane od poplave, te raste oko 10 cm po satu. U posljednjih 12 sati, dakle od 19 sati jučer narasla je za gotovo 170 cm. Kako je najavljeno, rast će sve do popodnevnih sati za kada je najavljen vrhunac vodnog vala, koji bi trebao premašiti 800 cm.

image

Zadarska županija uslijed velikih padalina

/Hrvatska Vatrogasna Zajednica

- Vodostaj Kupe u Karlovcu u 7 sati dosegnuo je 752 centimetra zbog čega su na snazi izvanredne mjere obrane od poplava. Zbog vode na kolniku za promet su zatvorene ceste u Brodarcima, uz Kupu (MO Velika Jelsa), na Selcu (spoj Banije i DC 36), te u Kobiliću, cesta uz Kupu (MO Pokupska Dolina) i u Brođanima, također cesta uz Kupu (MO Skakavac) - kažu u Gradu.

HAK javlja da je zatvorena i Državna cesta Ozalj - Kamanje i Jurovski Brod - Donji Bukovac.

Ovakav slijed najavili su jučer nakon sastanka u gradskom Stožeru Civilne zaštite s obzirom na padaline u gornjem toku Kupe od 200 mm. Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković je kazao kako se zato formirao vodni val a tek danas u jutarnjim satima znat će se koliko će on biti opasan.

Karlovčani ga dočekuju s 400 metara privremenih sustava obrane od poplava, 10.000 vreća na ugroženim područjima, a u pripremi je 20.000 vreća za potrebe hitnih intervencija, na terenu je i 12 crpki za zaobalne vode.

Karlovački gradonačelnik Damir Mandić je kazao da su sve službe na terenu te su odrađene sve pripremne radnje, odnosno da su napunjene vreće s pijeskom po ugroženim mjesnim odborima.

- Nezahvalno je komentirati projekcije koje se mijenjaju iz sata u sat, nama u Karlovcu je jasno - kada Kupa krene iznad 800 cm je jako teško kontrolirati i zaštiti imovinu. Ono što mogu reći je da su službe, cijeli Stožer s Javnom vatrogasnom postrojbom, DVD-ima i zaposlenicima gradskih tvrtki su aktivni i na terenu - rekao je gradonačelnik Damir Mandić.

- Stožer situaciju prati i dalje i poduzima sve kako bi se prevenirale moguće štete, na terenu su operativne snage, a građani, zatreba li im bilo kakva pomoć mogu kontaktirati Stožer civilne zaštite na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. i broj mobitela 099 5284 728 - javljaju iz Stožera.

image

Zadarska županija uslijed velikih padalina

/Hrvatska Vatrogasna Zajednica
image

Zadarska županija uslijed velikih padalina

/Hrvatska Vatrogasna Zajednica
image

Zadarska županija uslijed velikih padalina

/Hrvatska Vatrogasna Zajednica

Vatrogasci cijelu noć radili na obrani od poplava

Velika količina oborina uzrokovala je plavljenje objekata na području Gračaca, a vatrogasci su zaprimili 19 dojava o potrebi ispumpavanja. Ukupno je angažirano 55 vatrogasaca sa 21 vatrogasnim vozilom iz IVP Zadar, JVP Zadar, JVP Benkovac, VP Gračac, DVD Srb i DVD Obrovac.

„Vatrogasci su cijelu noć radili na obrani naselja Žabarica kod Gračaca s pumpom visokog kapaciteta, ali možemo kazati da je najgore iza nas te da je vodostaj lagano u padu. Oko 20 objekata je poplavljeno koji se nalaze na takvoj konfiguraciji terena da je to bilo nemoguće spriječiti, radi se o podrumskim i prizemnim prostorijama, a vatrogasci su na terenu i rade ispumpavanja“, rekao je zapovjednik Vatrogasne zajednice Zadarske Županije Matej Rudić. Dodao je i kako je kod Obrovca u rastu vodostaj Zrmanje, a lokalne vatrogasne snage su u pripravnosti te prate situaciju na terenu zajedno s djelatnicima Hrvatskih voda.

I vatrogasci Istarske županije zaprimili su dojave o padu stabala i grana te plavljenju objekata. Na tehničkim intervencijama ispumpavanja vode i uklanjanju stabala angažirano je 76 vatrogasaca sa 35 vatrogasnih vozila sa područja Labina, Poreča, Umaga, Pazina i Buzeta.

„Vatrogasne postrojbe Istarske županije kao posljednicu nevremena su u posljednja 24 sata zabilježili 32 intervencije, od čega 31 tehničku intervenciju. Gledajući po područjima zabilježeno je 9 intervencija na području Pule, 1 na području Rovinja, 13 na području Poreča, 1 na području Umaga, 6 na području Pazina i po 1 u Labinu i u Buzetu. Od te 31 tehničke intervencije, 25 se odnosilo na uklanjanja stabala koja su uslijed nevremena pala na prometnice, 3 su se odnosile na ispumpavanja vode. Uz vatrogasce, na terenu su bili djelatnici Hrvatskih cesta, HEP-a i komunalno poduzeće“, kazao je Dino Kozlevac, zapovjednik Vatrogasne zajednice Istarske županije i dodao kako je situacija sada pod kontrolom, a vatrogasci će biti na terenu do potpune normalizacije stanja.

I na području Karlovca zabilježen je povećan broj tehničkih intervencija ispumpavanja vode, punjenja vreća s pijeskom za izradu nasipa te uklanjanja stabala. Zabilježeno je 13 intervencija na kojima sudjeluju 54 vatrogasca sa 19 vatrogasnih vozila sa područja grada Karlovca.

Vatrogasci Zagrebačke županije su odradili 11 tehničkih intervencija ispumpavanja objekata i uklanjanja stabala, a ukupno ih je angažirano 35 sa 15 vatrogasnih vozila.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
06. listopad 2024 10:37