SLUČAJNO OTKRIVENA

KRAVLJE LUDILO Muškarac u Varaždinu preminuo od Creutzfeldt-Jakobove bolesti!

Bolest je potvrđena nakon analize tkiva u laboratoriju u Beču
zagreb 011205zarazna bolnica misa za oboljele od hiv-a, aids, sidafoto marin tironi-desk-
 Marin Tironi / CROPIX

VARAŽDIN - Pacijent koji je sredinom lipnja preminuo u varaždinskoj bolnici bolovao je od Creutzfeldt-Jakobove bolesti koja se još naziva i bolest kravljeg ludila. Iz varaždinske bolnice poručuju da mjesta za paniku nema jer uzročnik te bolesti ne mora nužno biti zaraza, a pacijent je cijelo vrijeme bio pod nadzorom.

Zamjenik ravnatelja varaždinske Opće bolnice Denis Grgurević potvrdio nam je da je prije nekoliko dana u bolnicu stigao nalaz analize tkiva iz jednog laboratorija u Beču kojim je potvrđeno da je pacijent bolovao od Creutzfeldt-Jakobove bolesti.

- Bolest je otkrivena slučajno. Pacijent je liječen u našoj bolnici zbog nečeg drugog i tijekom pretraga slučajno je otkrivena mogućnost da boluje od te bolesti što je sada i potvrđeno analizom tkiva koja je napravljena nakon pacijentove smrti u Beču- rekao nam je Grgurević dodavši da je bolnica o rezultatima analize tkiva odmah obavijestila nadležno ministarstvo i ostale nadležne institucije te da je utvrđeno da mjesta za paniku nema. Preminuli pacijent bio je muškarac srednje životne dobi, a u bolnici je bio u karanteni tako da nije moglo doći do eventualnog širenja zaraze.

Creutzfeldt-Jakobova bolest je rijetka, degenarativna bolest mozga. Ukoliko se javi kod goveda zove se bovina spongiformna encefalopatija ili bolest kravljeg ludila. Obje vrste bolesti mogu se prenijeti s jedne vrste na drugu, odnosno sa životinje na životinju, sa životinje na čovjeka ili s čovjeka na čovjeka. Međutim bolest kod čovjeka se pojavljuje tek ukoliko osoba ima odgovarajući gen za aktiviranje. Odlikuje se dugom, višegodišnjom inkubacijom, sporim i dugim kliničkim tokom i smrtnim ishodom. Incidencija ovog oboljenja u svijetu je vrlo mala, u prosjeku 1 slučaj na oko 2 milijuna ljudi. Oko 15 posto bolesnika ima genetski uslovljenu , autosomno - dominantno nasljednu formu bolesti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 09:20