Istra bilježi povijesne turističke rezultate, još u lipnju ostvareno je više od 4 milijuna noćenja, a Rovinj, Medulin, Poreč i Umag, uz Dubrovnik i Crikvenicu, gradovi su s najvećim brojem noćenja u srpnju. Samo Rovinj, koji ima 14 tisuća stalnih stanovnika, u lipnju je prešao brojku od 640 tisuća noćenja.
No Istra kao županija također ruši rekorde. Od siječnja do srpnja ostvareno je 14,7 milijuna noćenja, a u srpnju dodatnih 7,9 milijuna. Rovinj i Poreč do dvomilijuntog noćenja stigli su ranije nego ikad prije u sezoni.
Međutim, Istra ima što za ponuditi i onima kojima sunce i more na obali nisu dovoljni za opuštanje. Stotinjak metara ispod zemlje na četiri atraktivne lokacije krije se donedavno još neotkrivena vrsta turizma - jame i spilje, koje kod nas možda nisu dovoljno promovirane, a u inozemnim vodičima redovito ih se naziva nezaobilaznim atrakcijama.
Pazinski kaštelet
Istra underground trenutačno ima 4 takve lokacije otvorene za javnost i sve bilježe rast posjeta: Pazinsku jamu, jamu Baredine, Feštinsko kraljevstvo i jamu Mramornica, a zbog toga smo ih obišli i mi. Avanturu počinjemo podno pazinskog Kaštela, najbolje sačuvanog srednjovjekovnog kaštela u Istri koji u svojem romanu spominje i Jules Verne. Od njega stotinu metara u dubinu ponire rijeka Pazinčica. Ovo jedinstveno djelo prirode moguće je razgledati kroz speleološku avanturu na ugodnih 14 Celzijevih stupnjeva. Otkriva nam se sasvim novi svijet.
Uz pratnju speleologa Mladena i Saše grupa od desetak turista iz svih krajeva svijeta stavlja kacige i pali lampice. Naime, nakon nekoliko stotina metara hodanja po kamenitom kanjonu pred nama se otvara volta urezana u kamenu, impozantne visine od oko 25 metara. Polako, ali sigurno spuštamo se u rupu koja se pred nama otvara.
Zaštićena Pazinska jama potpuno je prirodna, divlja, hladna i mračna. U njoj nema betoniranih platoa, stepenica, osvijetljenih dijelova. Posjetitelji su u njoj jedno s prirodom, dio podzemnog svijeta u kojem vladaju druga pravila koje valja slušati i poštovati. Naime, jedan krivi korak znači padanje u vodu ili, pak, lupanje o stijenu.
Mladen i Saša, članovi speleološkog društva Istra iz Pazina, jamu kraj koje su odrasli napokon su odlučili pokazati svijetu. “Ja vam stanujem s jedne strane jame, a Mladen s druge”, kaže nam Saša Bačić. Prije pet godina Mladenov životni san postao je stvarnost. Nakon brojnih istraživanja, mjerenja i čišćenja jame Pazinska jama postala je dio turističke atrakcije Istre. “To je moj životni projekt. Za sada imamo samo dvije grupe dnevno, a pokušavamo se držati na oko 15 ljudi u grupi. Putovanje u zemlju onda traje oko dva sata”, kaže nam Mladen Jekić.
Dva sata gore - dolje po stijenama, a iz jedne u drugu dvoranu jame dolazi se leteći, uz pomoć ziplinea.
Žele nešto novo
U četiri godine, koliko postoji speleoavantura u Pazinskoj jami, interes je sve veći. U srce Istre dolaze i turisti koji su smješteni na obali, a žele isprobati i vidjeti i druge ljepote Istre.
“Ova jama je bila u top pet stvari koje moramo posjetiti u Istri i odlučili smo se doći vidjeti kako to izgleda”, kaže nam Stephanie iz Nizozemske, koja napominje kako u Istru nije došla samo kako bi ljenčarila na plaži, nego obišla sve najljepše dijelove poluotoka. “Sutra ćemo u lov na tartufe, a danas se hladimo u jami”, kaže nam kroz smijeh.
Turista poput Stephanie u Istri ima sve više.
Nerazvijena, kad govorimo o turizmu, mjesta u središtu Istre postaju sve zanimljivija turistima upravo zahvaljujući ovakvim sadržajima, kažu nam iz Turističke zajednice središnje Istre. “Govorimo o petini istarskog područja, gdje su sve one prekrasne vile za odmor, a ovakvih sadržaja nedostaje još mnogo, iako rastemo iz godine u godinu”, rekla nam je direktorica Turističke zajednice središnje Istre Sanja Kantaruti.
U gradu koji se stvorio oko ponora turizam ima perspektive, a odlučili su ga razviti i iznad jame. Osim dvorca, koji ne može proći nezapažen, jamu se može preletjeti na ziplineu. Naime, kad se jednom vidi jama iz unutrašnjosti, valja je pogledati odozgo. Četiri su linije, od 80, 220 i 280 metara dužine, brzine od 30 do 50 kilometara na sat.
Tom se brzinom, naime, niz zipline preleti pazinski kanjon. “Nećete vjerovati, ali ja sam kao dijete mrzio ovu jamu. I onda sam vidio koliko tu ima potencijala za turističku atrakciju. Tako je nastao naš zipline koji je sve traženiji”, kaže nam vlasnik Luka Labinjan, koji je od hobija napravio posao od kojeg sad živi cijela obitelj pa se turisti koji su boravili u Dalmaciji, prilikom vraćanja kući, obavezno zaustavljaju u Pazinu za jedan let nad Pazinskom jamom.
Stvorili brand
“Zamislite da kao dijete, igrajući se u prirodi i čuvajući stoku, naiđete na rupu u tlu. Dječjom znatiželjom krenete u istraživanje i što više kopate, to vam se više otvara rupa. To je ono što sam ja doživio”, kaže nam Silvio, čije imanje krasi jedna od najvećih istarskih jama - Baredine, nadomak Poreča.
Duboka, u zemlji na oko 130 metara, krasi je pet dvorana, a najpoznatiji stanovnik jame je endemska čovječja ribica.
Bez očiju i pigmenta, živi u hladnim i mirnim vodama ispod zemlje. Mjesto je to koje je postalo nezaobilazno turističko izletište, čak 80 tisuća posjetitelja godišnje prođe kroz ovu jamu. Prilagođena je svima, osvijetljena i pristupačna, turistički punkt koji se počinje razvijati još 70-ih godina, kad je Silvio uz ostale speleologe i zaljubljenike istarskog podzemlja krenuo u stvaranje turističkog proizvoda.
Kroz nju se samo redaju grupe vođene specijaliziranim vodičima.
Unutrašnjost je čarobna. Stotine tisuće godina, polako i kap na kap, toliko je trebalo da se jama stvori. Stalagmiti i stalaktiti stvaraju čudesne figure u kamenu.
Snjegović, Bogorodica ili, pak, siga nalik Kosom tornju u talijanskoj Pisi, to su njihovi zaštitni znakovi. Svaka dvorana u jami je posebna. Podzemna jezera, šišmiši i neobične male životinjske vrste totalno su prilagođene svijetu u tami. A kao i svaka jama, najbolji je bijeg od neugodnih plus 35 Celzijevih stupnjeva s površine.
Šišmiševa krila
Naš put u dubinu istarskih jama vodi nas do okolice Žminja, gdje se krije jama Feštinsko kraljevstvo.
Neobičan naziv dobila je po legendi koja kaže da su se sva djeca iz okolnih sela odlazila igrati u jamu, a kad bi ih roditelji upitali gdje su bili, odgovorili bi da su bili u kraljevstvu. Feštinsko, pak, jer se nalazi pored mjesta Feštini. Čarobnjakov šešir, babilonska kula, šišmiševa krila, vinova loza, sve je to priroda preslikala u ovoj jami.
Desetljećima devastirana i zatrpana, danas je turistički hit.
Još jedan dragulj istarskoga podzemlja krije se ispod imena jama Mramornica, nedaleko od Brtonigle. Njezine ljepote spominju se još kad je otkrivena 1770. godine, a današnji speleolozi se dive ljepotama koje je priroda ondje stvorila. Kameni stupovi visoki i do 13 metara i široki 10 samo su dio onoga što čini ovu krašku ljepoticu.
Istarske jame prirodni su fenomeni, svaka sa svojom pričom. Otvaraju sasvim novi svijet i pogled na Istru. I tek trebaju biti otkrivene.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....