“Ambasadorica Noyes i svi zaposlenici američke ambasade u Zagrebu iskreno čestitaju Robertu Kohorstu kojega je predsjednik Trump upravo najavio kao kandidata za budućeg američkog ambasadora u Hrvatskoj.” Tako je u tweetu, omiljenom mehanizmu komunikacije predsjednika Donalda Trumpa, ambasada objavila da stiže novi šef. Ubrzo potom oglasila se i ambasadorica Julieta Valls Noyes koju je ova vijest zatekla izvan Zagreba i jasno, kao pravi profesionalac (ona je karijerni diplomat s vrlo zavidnom karijerom koja uključuje Vatikan, Atenu i Madrid, primjerice), čestitala gospodinu Kohorstu.
Bijela kuća je u subotu objavila niz imenovanja, od veleposlanika u Džibutiju (riječ je o strateški važnoj zemlji zbog rata u Jemenu gdje SAD ima vojnu bazu) pa do novog predstavnika američke vlade u Njemačkoj. U Berlin ide Richard Grenell, bivši glasnogovornik američke misije pri UN-u, koji je na tom položaju bio od 2001. do 2008, dakle u mandatu prijašnjeg republikanskog predsjednika Georgea W. Busha. No, čini se da je važnija preporuka za tako osjetljivo mjesto bila činjenica koju navodi ugledni Politico: Grenell se često pojavljivao na televiziji i podržavao Trumpa. U sedam mjeseci administracije novog američkog predsjednika ta je karakteristika važnija od svega ostalog kako za rad u Bijeloj kući - koju su mnogi došli s tom preporukom već napustili - tako i za diplomaciju.
Visoki potencijal
Bijela kuća na svojoj web stranici navodi da je “W. Robert Kohorst iz Kalifornije imenovan ambasadorom SAD-a u Republici Hrvatskoj. Kohorst, predsjednik i osnivač Everest Properties u Pasadeni, ugledan je američki biznismen s iskustvom u pravu, nekretninama i financijama”. Dakle, čovjek iz Trumpove branše, nekretninski magnat. Na web stranici Everest Properties stoji da je tvrtka specijalizirana za “akviziciju, rekapitalizaciju i upravljanje nekretninama. Tvrtka nastoji pribaviti i financirati posjede za koje vjeruje da imaju disproporcionalno visoki potencijal za povratak investicije u usporedbi s ulagačkim rizikom”, a navode i nekoliko uspješnih poslova na Floridi gdje je Trumpovo omiljeno utočište Mar-a-Lago.
O svom osnivaču i predsjedniku Kohorstu navode da je 1990. bio predsjednik uprave i principal u dva poslovna projekta: Tiger Shark Golf, tvrtki za izradu opreme za igru koju obožava predsjednik Trump i Maquereade International koja proizvodi kostime za Dan vještica. Nismo dosad vidjeli prerušenog Trumpa. Kad je riječ o obrazovanju, Everest navodi da je Kohorst nositelj titule doctor iuris sa Sveučilišta u Michiganu i bakalaureata u računovodstvu sa Sveučilišta u Daytonu. Bijela kuća ističe da je kontributor javnim službama i obrazovnim institucijama.
Kohorst se nije posebno isticao tijekom predizborne kampanje, ali on je ustrajni donator Republikanske stranke kojoj je u 2016. godini dao oko 600.000 dolara. Sudjelovao je u Trumpovoj kampanji, ali iza kulisa, a da je riječ o osobi od Trumpova povjerenja, potvrđuje informacija da se pojavio na važnom sastanku održanom 12. prosinca prošle godine na Beverly Hillsu kao dio tranzicijskog tima izabranog predsjednika na razgovorima s ključnim republikanskim stratezima i financijerima. Politika mu je dakle bliska, a Trumpova razmišljanja još bliža.
Hrvatska će tako kao devetog američkog ambasadora dobiti nekarijernog diplomata dok su dosad svi bili profesionalci. I ovo je prvi slučaj da ambasador odlazi prije isteka mandata (dvije godine je na položaju bio samo Lawrence G. Rossin, ali on je bio povučen u State Department na viši položaj). Riječ je u svakom slučaju o neuobičajenom koraku. Nije neuobičajeno da predsjednici šalju na važne diplomatske pozicije ljude koji su im pomagali u kampanji, financijski prije svega. Tako je George W. Bush u London posao teksaškog uzgajivača konja. No, Hrvatska dosad nije bila takav slučaj.
Bez ulagača
Prerano je iz ovakvog koraka izvlačiti političke poruke, ali američko-hrvatska suradnja je izuzetno snažna kad je riječ o vojnim pitanjima, a Trump je u Varšavi dao snažnu poruku inicijativi Tri mora koju vode predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i poljski predsjednik Andrzej Duda. S druge pak strane, treba napomenuti da Bruxelles nije pretjerano sklon toj inicijativi iako to nitko neće javno reći. No, jedno je sigurno: iako u Zagreb dolazi biznismen, teško je očekivati da bi to dovelo do jačeg interesa američkih investitora - hrvatsko tržište za njih je jednostavno premalo.
Naljutili su je prosvjednici protiv antifašizma sa zastavom SAD-a
Julieta Valls Noyes došla je u Zagreb krajem ljeta prije dvije godine i vrlo brzo postala sveprisutnom. Diplomatkinja bogate karijere obišla je sve krajeve Hrvatske, pokrenula razne projekte, približila Ameriku brojnima. I katkad se potiho žalila da je ulagačka klima kod nas i dalje, i nakon ulaska u EU, nepoticajna. Njezino je nezadovoljstvo zbog toga malo ublažio IBM svojim ulaganjem. Kad je pak vidjela američku zastavu uz prosvjednike protiv antifašizma, odmah je poslala jedno od najoštrijih priopćenja u posljednjih 15-ak godina. Bila je sjajno primljena u diplomatskom koru i Hrvatskoj će nedostajati. Iako u razgovoru za Jutarnji nije htjela priznati da je naš pršut bolji od španjolskog.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....