Nakon što je potvrđeno da su supružnici Ivo Šegota i Mladen Kožić kao prvi istospolni par uspjeli dobiti status udomitelja te je nadležni Centar za socijalnu skrb kod njih udomio dvoje djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi, doznajemo da je još jedan muški par u postupku za dobivanje statusa i nada se istom ishodu.
- Činjenica da su Ivo i Mladen postali udomitelji i da im je, nakon odluke Ustavnog i drugih sudova, bez problema i odugovlačenja na skrb povjereno dvoje djece, pokazatelj je da pravni sustav funkcionira i iznimno je važna za cijelu zajednicu.
Javilo nam se već nekoliko zainteresiranih parova koji su tražili informacije o tome kako se pokreće postupak za dobivanje udomiteljskog statusa, a jedan je par već u redovnoj proceduri - rekao nam je Daniel Martinović, predsjednik udruge Dugine obitelji, koje će organizirati posebne radionice na kojima će zainteresirane educirati o tome što je zapravo udomiteljstvo, koje izazove nosi te što sve treba poduzeti kako bi se osigurao status.
Korak dalje
No, ni udruga ni supružnici Šegota i Kožić neće stati na udomiteljstvu: sljedeća im je stepenica bitka na pravnom i svakom drugom polju za pravo gay parova da, pod istim uvjetima kao i heteroseksualni parovi, posvoje dijete i postanu roditelji u punom smislu te riječi.
- Ivo i Mladen davno su pokrenuli i postupak za posvojenje te sad čekaju ročište na Upravnom sudu. Podsjećamo da je Ustavni sud u svojoj izjavi vezanoj za Zakon o udomiteljstvu, kojom je, pojednostavljeno, rekao da i istospolni parovi imaju pravo na status udomitelja, naglasio da životni partneri moraju biti jednako tretirani kao i bračni partneri u svim postupcima. Mi tumačimo da se to odnosi i na postupke posvojenja - kaže Martinović.
I pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić, koja je od samog početka bila iznimno angažirana oko tumačenja Zakona o udomiteljstvu i tvrdila da istospolni parovi moraju moći imati pravo ulaska u proceduru za dobivanje udomiteljskog statusa baš kao i heteroseksualni parovi (dobar dio njezina tumačenja koristio je i odvjetnički tim supružnika Šegote i Kožića), pozdravlja odluku nadležnog Centra za socijalnu skrb da im dodijeli željeni status.
- Zadovoljna sam da je sustav konačno ispoštovao sve propise, kao i odluku Ustavnog suda te da je u ovom području uklonjena diskriminatorna praksa s obzirom na seksualnu orijentaciju podnositelja zahtjeva za status udomitelja. Od samog sam početka ukazivala na neravnopravan položaj u koji su dovedeni homoseksualni parovi. Konačno je pravni sustav profunkcionirao te je zakonski okvir jednako primijenjen na sve obiteljske zajednice - kaže pravobraniteljica Ljubičić.
Pozitivno mišljenje
Podsjetimo, Kožić i Šegota pokušavali su ostvariti status udomitelja tri godine, od 2017. Nakon što su se, prema traženoj proceduri, prijavili u nadležni Centar za socijalnu skrb, sve je izgledalo jako dobro: glatko su prošli kroz postupak bez da je itko dovodio u pitanje njihov status istospolnih životnih partnera.
No, na samom kraju, nakon što su dobili pozitivno mišljenje, koje znači da odgovaraju svim zahtjevima koje se stavljaju pred udomitelje, i kad su trebali krenuti na edukaciju koja prethodi dobivanju licence, odbijeni su s objašnjenjem da aktualni Zakon o udomiteljstvu istospolne parove ne navodi kao moguće udomitelje.
Tu je bio početak njihove borbe, koja je zapravo bila okončana u veljači ove godine donošenjem odluke Ustavnog suda koji se očitovao o Zakonu o udomiteljstvu. Naime, usred borbe Šegote i Kožića da steknu pravo da se kandidiraju za status udomitelja, donesen je i novi Zakon o udomiteljstvu, koji je izazvao pravu buru unutar tadašnje koalicije te je HNS, tadašnji partner vladajućeg HDZ-a, najavio napuštanje koalicije bude li izglasan HDZ-ov prijedlog zakona.
Taj je zakon, naime, propisao da status udomitelja mogu dobiti bračni i izvanbračni partneri, ali ne i samci. HNS i oporba su tvrdili da se radi o očitoj diskriminaciji i potpunoj nelogičnosti da samac, bez obzira je li gay, može biti udomitelj, ali istospolni par - ne može. Na kraju je zakon ipak izglasan u tom obliku, a HNS nije napustio koaliciju, već je podnio zahtjev za ocjenu ustavnosti. Ustavni je sud zaprimio osam takvih zahtjeva te u veljači po njima odlučio.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....