SEECEL NA KAJZERICI

IZ OVE ZGRADE SMO TREBALI VODITI EU Nevjerojatna priča o probijanju svih rokova u gradnji objekta koji je u međuvremenu poskupio za 10 milijuna eura

Ministarstvo gospodarstva nedavno je po drugi put odabralo Strabag za dovršenje zgrade. No na tu je odluku stigla žalba, pa je sve još jedanput stalo. I taj se scenarij ponavlja još otkako je u stečaj otišao prvoodabrani izvođač
 Ronald Goršić / CROPIX

Odabirom tvrtke Exstructa za nadzor gradnje Regionalnog centra za razvoj poduzetničkih kompetencija Jugoistočne Europe (SEECEL) Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta otvorilo je put prema dovršetku velebnog zdanja na zagrebačkoj Kajzerici u kojem se trebala odvijati glavnina protokola hrvatskog predsjedanja EU.

Zgrada SEECEL-a trebala je biti u uporabi još u jesen 2016., a sada je slijedom raznih okolnosti, prije svega zbog brojnih žalbi na pripadajuće javne natječaje, tek u tzv. rohbau fazi. Stoga nitko nema iluzija da će biti gotova do 1. siječnja iduće godine, kada Hrvatska preuzima predsjedanje Europskom unijom, koja je u 85-postotnom iznosu investicije i sufinancirala gradnju spomenute zgrade upravo zbog predsjedanja.

- Predviđa se da bi objekt SEECEL mogao biti stavljen u funkciju početkom travnja 2020. godine - poručili su nam iz Ministarstva gospodarstva, koje, paralelno s izborom nadzora gradnje, pokušava angažirati i izvođača samih radova na zgradi. U svakom slučaju, ako se investicija na Kajzerici dovrši u spomenutom roku, njezin prvotni rok bit će probijen za čak četiri godine.

Dobar početak, ali...

Država je na vrijeme, u proljeće 2014., krenula u izgradnju budućeg regionalnog centra, no za izvođača radova odabrala je, kako se pokazalo, pogrešnu tvrtku, Zagrebgradnju. U tijeku građenja SEECEL-a Zagrebgradnja je dospjela u stečaj, radovi su stali, a procedura raskidanja s postojećim i angažiranja novog izvođača radova, s pripadajućim javnim natječajima i žalbama na nj, otegla se.

Za izvođača radova na dovršetku zgrade SEECEL-a Ministarstvo gospodarstva nedavno je po drugi put odabralo Strabag. No, na odluku Ministarstva o izboru Strabaga žalio se jedan od ponuditelja na natječaju, Projektgradnja iz Gornje Vrbe kod Slavonskog Broda. Tako se ponavlja scenarij iz proljeća ove godine, kada je Strabag prvi put odabran za izvođača radova, na što se pred Državnom komisijom za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM) Projektgradnja također žalila.

Rješenjem DKOM-a iz lipnja ove godine poništena je prva odluka o odabiru Strabaga, a sada se čeka odluka Komisije u novom postupku s istim akterima. Na ponovljenom natječaju, inače, osim Strabaga i Projektgradnje ponudu je dala i zagrebačka tvrtka ING-GRAD.

Iako je Ministarstvo kao naručitelj za dovršetak gradnje velebnog zdanja na Kajzerici odvojilo 42 milijuna kuna bez PDV-a, prihvatilo je ponudu Strabaga od 70 milijuna i 484 tisuće kuna. Neovisno o sudbini Strabagove ponude u spomenutome postupku pred DKOM-om, cjenik radova koji je ponudio Strabag proizvodi novo, i to značajno poskupljenja gradnje sjedišta SEECEL-a.

FOTOGALERIJA: Zgrada iz koje je Hrvatska trebala voditi EU

U tu je investiciju, naime, Ministarstvo gospodarstva ušlo s planom da se za 30 milijuna eura zdanje izgradi, opremi i uredi za uporabu. Zagrebgradnja obvezala se izgraditi SEECEL za 21 milijun eura, ostalo je trebao biti trošak nadzora gradnje, kupnje i ugradnje opreme i namještaja kroz zasebne javne natječaje. No, već se prošle godine govorilo o 37 milijuna eura kao iznosu investicije.

Ako se tome pribroji povećana (u odnosu na traženu cijenu) ponuda Strabaga na ponovljenom natječaju za dovršetak SEECEL-a, dolazi se do najmanje 41 milijuna eura investicije, bez naznaka je li to i konačna cijena. Sve to unatoč, primjerice, činjenici da je veliku parcelu za zgradu koja se na atraktivnoj lokaciji prostire na 17 tisuća kvadratnih metara Grad Zagreb ustupio državi bez lipe naknade.

Potres na tržištu

- Od razdoblja kada je projekt započet, a prva javna nabava za građenje raspisana je i ugovorena 2014., dogodili su se značajni poremećaji u sektoru građevinarstva te su cijene gradnje značajno porasle u zadnjih pet godina, što je imalo utjecaja i na ukupni proračun projekta. Cijena radova za dovršetak objekta, a time i ukupno povećanje vrijednosti projekta, bit će poznata po okončanju žalbenog postupka i odabiru izvođača radova - poručeno nam je iz Ministarstva gospodarstva, koje nije suglasno s našom procjenom da bi konačna cijena SEECEL-a mogla iznositi najmanje 41 milijun eura.

Ministarstvo je u natječaju za izvoditelja radova naznačilo rok od sedam mjeseci za dovršetak radova, koji uključuju i ugradnju nabavljene opreme za minihotel koji je zamišljen unutar SEECEL-a, kao i opreme za restoran, kafić i multimedijalnu dvoranu. Ugostiteljska, multimedijalna, informatička i oprema za hotel u ukupnoj vrijednosti od oko osam milijuna eura nabavljena je na javnim natječajima još 2017.

U svakom slučaju, razlici u početnoj i sadašnjoj cijeni SEECEL-a treba, kao dodatan trošak zbog lošeg upravljanja tim projektom, dodati i investiciju od 35 milijuna kuna u prilagodbe prostora Nacionalne i sveučilišne knjižnice (NSK) koji će služiti za događanja u okviru hrvatskog predsjedanja EU. Da je SEECEL na vrijeme zgotovljen, ne bi bilo ni troška u NSK.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. listopad 2024 11:30