VELIKI INTERVJU

IVAN VRDOLJAK ZA JUTARNJI 'Svjestan sam toga da sam teret novom imidžu HNS-a. Ja sam svoj politički maksimum doživio u Vladi Zorana Milanovića'

Mislim da sam svoj politički zenit i maksimum doživio u Vladi Zorana Milanovića i ne mislim više razvijati osobne političke ambicije. Ali jako mi je bitno da se liberalne vrijednosti priznaju
 Boris Kovačev / CROPIX

Ni lijevo, ni desno - samo naprijed, novi je slogan HNS-a, koji će predstaviti ovu nedjelju. Tim se sloganom žele pozicionirati kao liberalna stranka koju ne zanima ni lijeva ni desna ideologija, nego samo rezultati u politici, govori u velikom intervjuu za Magazin predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak. U skladu s tim, otkriva šef liberala, nakon idućih izbora, na koje planiraju izaći samostalno, mogu razgovarati o formiranju Vlade i s HDZ-om i sa SDP-om. A prije toga, kaže Vrdoljak, koji prvi put govori i o svojim pogreškama koje su ga skupo stajale u politici, ima ambiciju okupiti sve liberalne stranke u Hrvatskoj, pa čak i one koje su nastale nakon raskola u HNS-u.

Počinje nova školska godina. Je li sve spremno za Školu za život - vidimo da udžbenici neće biti na vrijeme dostavljeni.

- Nakon 20 godina čekanja i priča o reformi, konačno u ponedjeljak ona dolazi u škole u eksperimentalnoj primjeni i to smatramo velikim uspjehom. Učionica će postati cijeli svijet, djecu ćemo učiti rješavati probleme, a ne bubati činjenice. No, kao u svakom reformskom procesu tako i kod reforme obrazovanja imamo vrijeme prilagodbe za učenike, ministarstvo, nastavnike i profesore u kojem se svi oni prilagođavaju promjenama koje nastupaju i zato ovo i jest pilot-projekt. U njemu ćemo vidjeti gdje se može nešto korigirati ako nije dobro. A problem s udžbenicima već je riješen i udžbenici će na klupama najvećim dijelom biti već u ponedjeljak, a možda će tek manji dio biti isporučen dan-dva kasnije.

Je li to ona reforma koju ste željeli na početku jer kritičari često tvrde da nije ostalo puno od one Jokićeve reforme?

- To je reforma obrazovanja u skladu sa strategijom obrazovanja, a ne reforma pojedinca. To je upravo ona reforma koju smo željeli, a to je obrazovanje bez ideologije, obrazovanje koje prvi put vodi struka. HNS je dao političku platformu i okvir u Vladi, ali je struka s Blaženkom Divjak i njenim timom preuzela reformske procese i operativu. To smo i željeli. Da vratimo obrazovanje struci, a oni koji robuju ideologijama bit će uvijek protiv toga.

Stoji li HNS čvrsto iza Blaženke Divjak, jer vidimo da je ona stalna meta kritika koje dolaze iz HDZ-a i zapravo jedini veći sukobi između HDZ-a i HNS-a bili su upravo zbog nje?

- Apsolutno stoji, i to nijednog trenutka nije bilo niti će biti upitno. Blaženkina stručnost, znanje, želja i predanost cilju zaslužuju našu punu podršku. Ovo što nazivate sukobima, ja vidim normalnim političkim procesima u koalicijskoj Vladi. Mi smo tako funkcionirali i u SDP-ovoj Vladi, što su neki također nazivali sukobom, a mi raspravom koja treba donijeti rezultat.

Čvrsto stojimo iza Blaženke, njenog rezultata i niti jednog trenutka nismo dvojili je li ona pravi izbor. Čvrsto stojimo iza našeg obećanja da ćemo reformu provesti, a veza između HNS-a i Blaženke i njenog tima dovoljno je čvrsta da se ni ne može sumnjati u rezultat.

No, znamo da odnosi između premijera i nje nisu sjajni. Kad bi premijer u jednom trenutku rekao da ona više nema njegovo povjerenje, bi li HNS postavio drugu osobu na to mjesto ili bi izašao iz Vlade?

- U ovom će mandatu reformu obrazovanja provesti Blaženka Divjak i tu HNS ne odstupa ni milimetra. Ministrica Divjak radi izniman posao uz našu veliku podršku i pokušaj zaustavljanja obrazovne reforme na bilo koji način za HNS je nedopustiv i to bi sigurno bila točka prijeloma.

No, isto tako treba naglasiti da u ovoj Vladi ne radimo na takav način, jer u jednom ozbiljnom političkom procesu, u kojem se ne rade populistički igrokazi, gdje se politika ne vodi od danas do sutra, glavna tema nije i ne može biti jedna osoba, nego se razgovora o rezultatu.

A nakon godine dana rada rezultat Blaženke jest najbrža reforma koja je ušla u primjenu od strane ove Vlade, i to očekujem i od ostalih ministarstava - da prate tempo koji je nametnuo HNS i Blaženka Divjak.

U HDZ-u su se bili dosta naljutili na ovaj Zakon o udžbenicima koji je Divjak napisala u ženskom rodu i premijerovi suradnici neslužbeno su poručivali da je to bilo u maniri Mosta. Je li vas to pogodilo i je li vas iznenadila jačina reakcije?

- Nisam primijetio takav intenzitet o kojem govorite, a i ne bih komentirao neimenovane suradnike premijera. Mi smo u stalnoj komunikaciji i nisam primijetio nikakvu eskalaciju. Koliko je bespredmetna usporedba ove Vlade s onom u kojoj je sudjelovao Most najbolje govori rezultat. Mi nakon samo godinu dana imamo konkretne rezultate u našim resorima, obrazovanju i graditeljstvu, i konstruktivan partnerski doprinos u drugim resorima. Isto tako želim reći da je u 2018. krajnje vrijeme za ovako važne iskorake kao što je pisanje zakona u ženskom rodu. Štoviše, u HNS-u smo već počeli raditi na inicijativi za promjenu propisa i regulativa koji bi to u budućnosti mogli ostvariti.

Što biste rekli da su prednosti, a što mane premijera Plenkovića?

- Nezahvalno je ocjenjivati karakteristike kolega s kojima radim i poštujem ih. Ali, ako baš inzistirate, kao pozitivno bih istaknuo činjenicu da nitko ne može premijeru osporiti poštenje, vrijednost i dobru namjeru. A nešto što bih možda mogao okarakterizirati kao manu jest to da ponekad njegova detaljna analitika i skupljanje svih informacija prije donošenja odluke često traje predugo.

Mislite li da je ministar Marić pogriješio s dijelom porezne reforme u kojem se dižu doprinosi za direktore tvrtki?

- Komunikacija s ministrom je na početku bila odlična, ali su se odjednom pojavili ti doprinosi koji se nisu ranije spominjali na sastancima. To mi je bilo veliko neugodno iznenađenje. Mislim da je svima postalo jasno da taj prijedlog ne može proći, a HNS i ja osobno želimo stati iza poduzetnika, ne želimo da se stvara atmosfera da su svi poduzetnici kriminalci. Zato to neće biti u zakonu sigurno, a od ministra očekujemo da nađe novi model kako će se prevarama stati na kraj.

Slažete li se sa stručnjacima koji kažu da smo značajnije mogli smanjiti porez na dohodak da smo uveli porez na nekretnine? Vi ste bili protiv tog poreza.

- Hrvatska mora gledati kako uvesti porez na ukupnu imovinu, koji uključuje i nekretnine jer ne može se dogoditi da nekome oporezujemo veliku kuću, a ne i velike depozite na računu. Da bi se to moglo uvesti, treba predvidjeti neoporezivi dio koji će uključivati i nekretninu, depozite, dionice, a nakon toga ide porez. A da bi se to uvelo treba imati sređene zemljišne knjige. Zato smo bili i u SDP-ovoj i u ovoj Vladi protiv.

Jeste li se tome protivili jer HNS-ovci imaju puno nekretnina?

- Ne, to nema veze s time. Isto tako može netko reći da HNS-ovci imaju depozite, a jedino mi pričamo o porezu na imovinu.

Objavili smo prošlu subotu da ministar Marić razmišlja o odlasku iz Vlade. Što mislite o tome i je li štetno za Vladu to što se sada otkrilo da je Marić prešutio neke sastanke o Agrokoru?

- Komunikacija s ministrom je jako pozitivna, on uvažava naše prijedloge i obrazloženja, i radi dobro svoj posao. Ne vidim neki razlog njegova odlaska, osim osobnog, što u Hrvatskoj nije čudno jer se stvara atmosfera da ljudi koji su došli na neku političku funkciju iz biznisa jako puno dobivaju. U nekoj fazi života imaš odgovornost i obveze i ono što si počeo, trebaš dovršiti. Očekujem da će tako biti i kod Marića bez obzira na njegove osobne dvojbe i političke pritiske.

A što se tiče iskaza iz USKOK-a, ne znam koliko je bilo tih sastanaka, tko je bio tamo, tko ih je sazivao, jer su u tim procesima sudjelovali HDZ i Most. Rezime je da je došlo do nagodbe, zbog nedovoljne transparentnosti procesa ostavku je dala Martina Dalić, a i DORH je svoje rekao. Ako postoji nešto drugo, ne trebam o tome ja suditi, neka institucije to analiziraju.

Kolika je tu i premijerova odgovornost, kad sada znamo da su svi sve znali?

- Ne znam jesu li svi sve znali, ali bi me zabrinulo da premijer nije ništa znao o tome. Je li znao sve ili samo dio i u kojoj mjeri, ne znam.

Je li trebao odmah biti iskren, stati pred javnost i sve pojasniti?

- Svi u politici trebaju naučiti da paze što se izgovara i kada, jer posljedice nekih riječi se neće gledati danas ili ovaj tjedan, nego nakon nekog vremena. Ako je itko to naučio na teži način, na vlastitoj koži, to sam onda ja.

Martina Dalić odlučila je u svojoj knjizi iznijeti svoju istinu. Kako to komentirate i mislite li da je ogorčena na premijera?

- Ako se odluči na to, neće biti ni prva ni zadnja. Vidimo da su se slične stvari događale nakon izlaska iz politike i kod Mesića, i kod Šeksa, Sanadera, Mirele Holy... I tada su uvijek očekivanja bila da će se pojaviti nešto što bi moglo uzburkati hrvatsku politiku, a u pravilu se nije dogodilo ništa.

Što se tiče pitanja o ogorčenosti, uvijek se to događa kada se bliski suradnici u politici raziđu. I ja sam imao takva iskustva, ali nikada nisam ništa loše pričao o toj povijesti. Nikada mene nećete čuti ništa loše niti o Vesni Pusić niti o Ratku Čačiću. Povijest, dakle, ne treba glorificirati, ali je ne treba ni gaziti. A Martini Dalić želim puno uspjeha oko knjige.

Aktualno je i pitanje zdravstva, odnosno odgovornosti ministra Kujundžića za sustav. Treba li on otići?

- Ministri moraju biti svjesni da nose političku odgovornost za resor koji vode. Ima li pomaka u sustavu, koje su reforme obećane, a koje izvršene? Ta pitanja uvijek završavaju na ministru koji vodi sustav. A premijerova je odgovornost potaknuti ministra i mislim da je u tom statusu danas Kujundžić. Mislim da puno više s njim moramo razgovarati što od njega i njegova tima možemo očekivati u sljedeće dvije godine. Očekujem da nam se to jasno kaže i prezentira.

Ako ne bude tako?

- Ne vjerujem da će se netko pojaviti s praznim papirom i reći ‘ja neću ništa uraditi’.

Koliko su izgledni prijevremeni izbori?

- Ja ih ne očekujem i ne vidim razloga za njih. Ova Vlada ima pred sobom dosta izazova. No, ako i dođe do takve situacije, HNS je već spreman. Najbolji pokazatelj za to je i jučerašnja odluka Predsjedništva HNS-a o formiranju izbornih stožera za parlamentarne izbore.

Kako biste izašli na te izbore?

- Samostalno, na krilima rezultata resora koje smo vodili.

A poslije razgovori o koaliciji?

- A onda poslije toga bi slijedili pregovori o Vladi koji moraju biti temeljeni isključivo na programu Vlade, i na našoj politici s novim sloganom - ni lijevo, ni desno, samo naprijed. Može li se naprijed ići s desnim ili lijevim centrom, vrijeme će pokazati.

Dakle, ne isključujete mogućnost koalicije ni s HDZ-om niti sa SDP-om?

- Samo naprijed! Oni koji budu to prihvatili, bit će naši sugovornici. Oni koji nas misle vratiti u prošlost - populisti opasnih namjera, radikali i nazadnjaci, nisu naši sugovornici.

Hoće li HNS uopće izaći na EU izbore i ako da, kako?

- Naravno, nama su ti izbori bitni, jer nam je bitna i Europa kao naše prirodno okruženje kojem pripadamo. Ali u kojem ćemo obliku izaći, to danas ne mogu reći. Mi smo proeuropska stranka koja čuva te vrijednosti u Hrvatskoj i želimo na taj način nastupiti.

Hoćete li u koaliciju s HDZ-om?

- O izlasku na EU izbore ćemo tek odlučivati, iako je velika vjerojatnost da ćemo ići bez njih.

Hoćete li imati svog kandidata na predsjedničkim izborima ili ćete nekoga podržati, možda aktualnu predsjednicu?

- Prerano je o tome govoriti. Sigurno nećemo biti neutralni, nekome će dati podršku ili ćemo istaknuti svog kandidata. O podršci Kolindi Grabar-Kitarović će odlučiti tijela stranke, ali moj je osobni stav da HNS neće podržati aktualnu predsjednicu.

HNS nikako da popravi svoj rejting. Što mislite je li uzrok tome što ste vi zbog svojih izjava da nećete s HDZ-om, pa ste otišli s njima, izgubili politički kredibilitet, je li to činjenica da vas prati imidž klijentelističke stranke, ili nešto treće?

- HNS je uvijek pozitivan korektiv u Vladi, ali to se ne reflektira na nacionalni rejting i to je križ koji nosimo godinama. U pravilu, kada smo na vlasti rejting je uvijek niži, a u oporbi uvijek raste. Svjesno smo odabrali novi pristup politici gdje smo salonsko prepucavanje s neistomišljenicima zamijenili politikom suradnje oko onih pitanja koja su građanima važna, a oko kojih se možemo složiti i svjesni smo da je potrebno neko vrijeme da se rezultati naprave i prepoznaju. No, prioritet nam nije rejting, prioritet nam je izgurati reforme u obrazovanju i u graditeljstvu, potaknuti ostale rezultate Vlade i onda se posvetiti samostalnom izlasku na izbore.

Jeste li svjesni da ste i vi uteg stranci?

- Da, ja sam sigurno u nekoj mjeri teret potencijalnom novom imidžu stranke, koji ćemo prezentirati pred parlamentarne izbore. I dapače, mislim da sam svoj politički zenit i maksimum doživio u Vladi Zorana Milanovića i ne mislim više razvijati osobne političke ambicije u vladama. No, jako mi je bitno da se liberalne vrijednosti i proeuropski standardi moraju priznavati u Hrvatskoj. I zbog toga sam danas tu. Ne zbog sebe.

A u stranci?

- Mi smo imali Sabor stranke. Moj mandat je velika odgovornost, a rezultati parlamentarnih izbora će pokazati kako dalje.

Je li bila pogreška što ste odlučili ići s HDZ-om?

- Danas bih napravio isto, jer je to bilo nužno učiniti, ali ipak sam naučio da treba paziti što se izgovara. Tko je mislio da će Most dvaput rušiti Vladu, onda promišljaš o tome koliko bi građane koštali treći izbori u tako kratkom vremenu, i u novcu i u povjerenju u funkcionalnost demokratskog sustava, pa razmišljaš o Agrokoru, kreditnom rejtingu, povlačenju novca iz fondova EU, političkoj stabilizaciji, obrazovanju... Dakle, moja riječ je daleko manje vrijedna nego sve ovo što se dogodilo. Preuzeo sam odgovornost, naučio lekciju svjestan da sam pogriješio u komunikaciji, ali zato se dokazujem u tome da isporučujem rezultat.

Bi li Blaženka Divjak bila dobra predsjednica HNS-a?

- Siguran sam da ona danas razmišlja isključivo o tome kako provesti u cijelosti reformu obrazovanja, ali s njom ćemo razgovarati o daljnjem angažmanu u Vladi ili u politici, jer takva osoba je potrebna Hrvatskoj. Ona je žena koja je dokazala svoju inteligenciju, sposobnost i profesionalnost u karijeri i sada je odlučila vrlo odgovorno dio tih znanja dati društvu. Svatko tko je profesionalno emancipiran i odlučuje se politički i društveno angažirati, mogu mu samo čestitati i otvoriti prostor. To smo napravili u HNS-u s Blaženkom Divjak, a volio bih i da druge stranke naprave isto, jer u hrvatskoj politici nedostaje takvih ljudi, a posebice žena.

Kako komentirate zbivanja u SDP-u?

- SDP je godinama bio jamac pristojne i napredne politike. Tada smo i bili njihovi partneri. Međutim, mi smo prije godinu i pol dana prepoznali ovo što danas svi vide, i to je svakako imalo utjecaja na naše odluke. Vidjeli smo da ta konsolidacija SDP-a ne garantira da će se oni, barem danas, dalje baviti pristojnom i naprednom Hrvatskom, nego samo sobom. Stvarno im želim da se što prije oporave jer za kvalitetan politički život, a time i kvalitetan život građana, potrebna je kvalitetna vlast i kvalitetna oporba.

Na sceni imamo nekoliko manjih liberalnih stranaka. Mislite li da je moguće da se sve one ujedine?

- Nadam se da postoji šansa da se liberalna politička scena u Hrvatskoj ujedini. Mislim da HNS, kao najveća liberalna stranka, nosi veliku odgovornost da se to i dogodi. Naša je odgovornost da u vremenu pred nama šaljemo jasne poruke kako bi pokušali konsolidirati liberalnu scenu. Ne bježimo od odgovornosti. O tome razgovaramo s ALDE-om i to je i njihova želja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
05. studeni 2024 15:53