TEŠKE PRIČE

Ispovijest beskućnice iz Zagreba: ‘Od ožujka sam na ulici, izgubila sam djecu‘

Zabrinjava što na ulici završava sve više žena. Najčešći su razlozi obiteljska i zdravstvena situacija te gubitak posla

Beskućnica iz Zagreba

 Screenshot HRT

U Zagrebu naglo raste broj beskućnica. Sudeći prema evidenciji djelatnika zagrebačke udruge Dom nade, broj žena bez krova nad glavom te žena koje žive na rubu beskućništva - u posljednjih je nekoliko godina porastao čak 17 puta, javlja HRT.

- Izgubila sam djecu. Odvojena su od mene zbog mojih loših financijskih uvjeta. Od ožujka sam na ulici, priča naša sugovornica.

I, nažalost, nije jedina. Teške životne okolnosti dovele su do toga da mlada osoba ostane bez svega. Zabrinjava što na ulici završava sve više žena. Najčešći su razlozi obiteljska i zdravstvena situacija te gubitak posla. Ne treba naglašavati koliko su upravo one izložene riziku od fizičkog i seksualnog nasilja.

- Žene kao takve su najugroženije. Mi moramo shvatiti da žene rijetko kada pokušavaju posegnuti za pomoći. One se trude same riješiti svoje probleme i misle da mogu, a nažalost uslijed svega toga nađu se usred kovitlacu raznih drugih problema, kaže Marijana Ivanić Vuga, voditeljica programa u udruzi Dom nade.

Kakva je situacija, pokazuje i podatak da je u Zagrebu broj beskućnica porastao za 17 puta. Većinom je riječ o ženama u dobi od 51 do 64 godine iz svih slojeva društva.

- One jednostavno imaju jako mali sustav podrške i kada završe na ulici, nemaju se kome obratiti osim ovakvim ustanovama jer se boje stigmatiziranja, ističe Ivanić Vuga.

Spas u teškoj situaciji pronalaze u poludnevnom boravku udruge Dom nade gdje mogu obaviti higijenu i dobiti pomoć u ostvarivanju svih prava. Dnevno kroz boravak prođe više od 20 korisnika.

- Udruga Dom nade mi pomaže, od tuširanja, od pranja veša. Znači, maksimalno daju od sebe, isto kao što i ja dajem sve od sebe da si nađem posao, da se maknem s ulice, govori korisnica dodajući kako ne gubi nadu.

U udruzi naglašavaju da bi se institucije trebale umrežiti na više razina te sustavno izlaziti na teren i pomoći ženama da dobiju odgovarajuću zaštitu i skrb kako bi mogle promijeniti svoj život. Jer i one su nečije majke, sestre, kćeri, piše HRT.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
29. listopad 2024 21:40