DIPLOMATI EU U ŠOKU

Irska brani Hrvatsku: 'Ljubljanska banka je bilateralno pitanje! Slovenija nema pravo blokirati ulaz u EU'

Iako je drama prije ulaska Hrvatske u EU nešto što u Bruxellesu ne priželjkuju, u ovom trenutku kažu da je, što se tiče slovenske ratifikacije, sve izglednije da će stvari postati još dramatičnije
 Dragan Matić / Cropix

DUBLIN - Irska se, kao buduća predsjedavajuća Europske Unije, veseli hrvatskom ulasku u EU, a jedino što žali jest to što će se formalno članstvo dogoditi jednu sekundu nakon kraja irskog predsjedništva, dakle 1. srpnja 2013. godine. Kao država koja je imala taj povijesni privilegij predsjedavati Europskom Unijom tijekom prve polovice 2004. godine kada je u EU odjednom ušlo deset novih država članica, što je najveće proširenje ikada, Irskoj je proces proširenja prirasao k srcu.

Rekla je to u Bruxellesu irska ministrica za europska pitanja Lucinda Creighton na predstavljanju prioriteta budućeg irskog predsjedavanja EU koje počinje 1. siječnja 2013. godine.

Irska će tijekom svog predsjedavanja učiniti sve kako bi se unaprijedio proces proširenja, istaknula je ministrica. Kao moguće odluke spomenula je određivanje datuma za otvaranje pristupnih pregovora sa Srbijom i pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju s Kosovom, naravno, ako te dvije države postignu dovoljan napredak u normalizaciji međusobnih odnosa i ispune potrebne kriterije.

Očekuje da će proces ratifikacije o Hrvatskoj ići glatko te je istaknula će Irska učiniti sve da se na tom putu ne pojave neke prepreke. Ministrica Creighton pozvala je Hrvatsku da riješi sva pitanja koja je Europska komisija spomenula u svom izvješću iz monitoringa. - Znam da hrvatska Vlada radi uporno u tom pravcu i vjerujem u uspjeh - rekla je ona.

Na upit vidi li kao “moguću prepreku” stav Slovenije koja ratifikaciju uvjetuje rješenjem bilateralnog spora oko Ljubljanske banke, odgovorila da je to isključivo bilateralno pitanje koje ne bi trebalo biti prepreka za ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora. - Svaki takav problem mora se riješiti bilateralno. Mi ćemo ohrabriti i Sloveniju i Hrvatsku da na taj način i riješe taj problem, no u svakom slučaju on ne bi smio stati na putu hrvatskom članstvu u EU - rekla je Creighton. Dodala je kako je članstvo Hrvatske u EU od izuzetnog značaja za cijelu regiju te je uvjerena kako će Hrvatska ući u predviđenom roku i zato unutar EU vlada, kako je rekla, “veliki entuzijazam”.

Međutim, bez obzira na entuzijazam, Slovenija je posljednjih dana pooštrila svoju retoriku oko odnosa s Hrvatskom, što je rezultiralo i javnom prijetnjom ministra vanjskih poslova Karla Erjavca da Slovenija možda neće ratificirati pristupni ugovor Hrvatske prije ljeta, a to bi značilo da Hrvatska ne može ući u EU u predviđenom roku 1. srpnja 2013. godine. O toj opciji u EU ne žele govoriti, a kažu nam da “ne žele ni razmišljati”.

Iz diplomatskih izvora doznajemo da će “neke države” pokušati “ohrabriti” Sloveniju, misleći na pritisak i upozorenje na posljedice koje bi imala Slovenija eventualnom odgodom članstva Hrvatske u EU zbog svoje blokade, za imidž Slovenije unutar EU, ali i za buduće odnose susjednih zemalja. Navodno je i na marginama sastanka šefova država ili vlada EU iz redova EPP-a bilo “prijateljskih savjeta” slovenskom premijeru Janezu Janši o tom pitanju.

Bez obzira na to što će mnoge države slati signale Sloveniji da ne blokira Hrvatsku formalno, ona ima tu mogućnost. Diplomatski izvori iz EU kažu da Sloveniji zapravo ne treba nikakva potpora, ali, govorimo li o razumijevanju, eventualno bi ga mogla dobiti od Grčke i Cipra koje su poznate po tome da svoje članstvo u EU koriste kako bi blokirale proces proširenja. - Imamo čudnu situaciju, upravo one države koje najviše govore o važnosti proširenja, Slovenija, Grčka i Cipar, svojim ponašanjem nanose najveću štetu tom procesu blokadama i ucjenama susjeda - rekao nam je jedan EU diplomat koji dolazi iz države koja nije pretjerana sklona proširenju.

Iako je drama prije ulaska Hrvatske u EU nešto što u Bruxellesu ne priželjkuju, u ovom trenutku kažu da je, što se tiče slovenske ratifikacije, sve izglednije da će stvari postati još dramatičnije.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. svibanj 2024 20:54