ZAGREB - Međunarodni sporazumi o izručenju dočekani su u javnosti kao dobra stvar, posebno ako se izručuju žestoki kriminalci s nadimcima kao što je Zver. Ali što kad se po jednom takvom sporazumu, koji još nije ni ratificiran ni objavljen u Narodnim novinama, izručuje povučeni informatičar koji je, čini se, slučajno upao u optužnicu podignutu pred crnogorskim sudom?
Odluka sudskog vijeća
Igor Isaković u Remetincu čeka izručenje Crnoj Gori, gdje ga se tereti za udruživanje u zločinačku organizaciju koja je varala na dionicama.
- Ni jedan međudržavni sporazum ne bi smio biti u primjeni prije ratifikacije. Kao branitelj Igora Isakovića nisam vidio taj sporazum jer nije nigdje objavljen. Suludo je državljanina izručiti temeljem “tajnog” dokumenta koji nije dostupan ni javnosti ni obrani - kaže Isakovićev odvjetnik Ljubo Pavasović-Visković.
No, Vijeće Županijskog suda 9. studenoga riješilo je da Igor Isaković može biti izručen Crnoj Gori jer ugovor o izručenju propisuje da će se “privremeno primjenjivati od dana potpisivanja”.
Isakovićev odvjetnik podnio je ustavnu tužbu Ustavnom sudu.
Prema optužnici podignutoj na Višem sudu u Podgorici,grupa od 11 ljudi, među kojima je Isaković trećeoptuženi, krivotvorila je isprave stvarnih vlasnika dionica i tako neovlašteno trgovali dionicama i uzeli sebi zaradu.
Policija je banula
Ali, Ingrid Isaković, Igorova supruga, kaže da je njezin suprug potpuno neopravdano optužen.
- On je informatičar i po nalogu svog poslodavca, tvrtke BIOS-Informatika d.o.o., otišao je u Crnu Goru da bi montirao računala. Kad je počeo spajati kompjutere na mrežu banula policija - prepričava Ingrid Isaković. Policija je ubrzo pustila Isakovića da se vrati natrag u Hrvatsku, ali kasnije je tijekom istrage ustvrdila da su računala korištena za krivotvorenje isprava te ga na temelju toga optužila.
Sumnjiv jer poznaje Strmečkog?
- Moj muž je takav ziheraš da se nikad ne upustio ni u što sumnjivo, govori Ingrid Isaković. Ako je to točno, Igorov jedini grijeh je taj što je poznavao prvooptuženog Damira Strmečkog, svojedobnog direktora BIOS-Informatike, za koju Isaković radi, i koji ga je poslao u Crnu Goru. Prema ugovoru o izručenju, hrvatski sud ne treba ulaziti u osnovanost optužbi. Isaković će svoju nevinost morati dokazivati pred crnogorskim sudom, no njegov odvjetnik upozorava da ga je protuzakonito izručiti dok sporazum još nije ratificiran.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....