Srpski predsjednik Aleksandar Vučić u ponedjeljak se, nakon susreta s predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović u sklopu dvodnevnog posjeta Hrvatskoj, susreo i s hrvatskim premijerom Andrejom Plenkovićem.
- Da, razgovarali smo i o ratnoj odšteti, kratko je rekao Vučić napuštajući Banske dvore.
- Iznio sam sasvim drukčiji stav o tome i ja sam mu to rekao, dodao je.
Odmah kako je premijer najavio da će potegnuti to pitanje, u Beogradu je postignut dogovor da se ide 'protuofenzivom' i postavi pitanje odštete za uništenu srpsku imovinu tijekom Domovinskog rata. Tako je i Vučić rekao hrvatskom premijeru da su Srbi pretrpili veliku štetu zbog događaja devedesetih, a do danas im to nije nadoknađeno, te imovina velikim dijelom nije vraćena.
Susret Plenkovića i Vučića bio je srdačan, jer njih dvojica imaju povremenu komunikaciju i na međunarodnim skupovima na kojima se susreću. Posljednji je bio u Davosu, a kako se stvorila atmosfera da Banski dvori nisu zadovoljni tajmingom posjeta srpskog predsjednika, zadnjih nekoliko dana u Vladi su se trudili dati pozitivni iskorak za predstojeći posjet.
Šefica diplomacije Marija Pejčinović-Burić bila je na dočeku na Pantovčaku, a sa srpske strane nije u Zagreb došao ministar vanjskih poslova Ivica Dačić koji je predvodio negativnu retoriku prema Hrvatskoj. Vučić je kasnio u Banske dvore jer su na Pantovčaku duže trajali razgovori dva predsjednika, te izaslanstva dvije države u kojima su bili i predstavnici manjina i udruženja nestalih.
Po dolasku se upisao u Zlatnu knjigu koja je postavljena u Vladinom salonu, gdje se po običaju upisuju strani gosti.
Na razgovoru Plenkovića i Vučića bilo je govora o svim otvorenim pitanjima između dvije države, od nestalih, granice, pravosudne suradnje, ratnim odštetama, zaštiti manjina, sukcesiji i gospodarskoj suradnji, te o stanju na jugoistoku Europe.
- S predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem razgovarao sam o svim otvorenim pitanjima izmedju dvije države - nestalima, granici, pravosudnoj suradnji, ratnim odštetama, zaštiti manjina, sukcesiji te gospodarskoj suradnji, europskom kontekstu i odnosima u JIE, objavio je Plenković na svojem Twitteru nakon sastanka.
Premijer Plenković za gosta iz Srbije je priredio i radni ručak.
Inače, Plenković se ispričao da neće prisustvovati velikoj skupštini Srpskog narodnog vijeća, jer odlazi u Bruxelles. Pozvan je cijeli državni vrh, a predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović izrazila je želju da dođe na skupštinu koja će biti održana u koncertnoj dvorani Lisinski. Očekuje se da će govoriti i predsjednik Vučić. Vlada će poslati dvije potpredsjednice čime se šalje dobra poruka da je izvršna vlast zainteresirana za rješavanje problema koje imaju građani srpske nacionalnosti u Hrvatskoj. Plenković je obećao da će do kraja njegovog mandata biti riješeno uvođenje struje u sela gdje su Srbi u većini.
Vučić je nakon sastanka s Plenkovićem oko 16 sati prešao Markov trg kako bi se susreo s predsjednikom Sabora Gordanom Jandrokovićem, no na putu do Sabora došlo je do manjeg incidenta kada je saborski zastupnik Miro Bulj počeo dobacivati srpskom predsjedniku.
- Kada ćeš posjetiti hrvatsku Glinu, pitao je Bulj Vučića, koji se na to prilično naljutio.
- Da ne mislite da sam se uplašio vas ili vašeg dobacivanja. Možete vikati što god hoćete, koliko god hoćete..., uzvratio mu je Vučić.
Novinarima je naknadno objasnio kako Vučić tim ljudima duguje ispriku.
- Prije svega, on je trebao otići tome narodu i objasniti jer on je bio glavni huškač u Šešeljovom pokretu. Trebao se ispričati tim ljudima jer je načinio veliko zlo srpskoj nacionalnoj manjini, a nakon toga i Hrvatskoj, kazao je Bulj za N1.
Sastanak s Jandrokovićem završio je u 16:40, a u priopćenju koje je iz Ureda predsjednika Sabora poslano nedugo nakon toga, navodi se da je na sastanku potvrđeno da su odnosi između Hrvatske i Srbije važni ne samo za obostrane interese, već i za odnose, sigurnost i suradnju u jugoistočnoj Europi.
- Za poboljšanje odnosa na svim razinama potrebno je voditi kontinuirani dijalog, posebno o otvorenim pitanjima, a prije svega o pitanjima nestalih, položaju manjina, pitanju granica i pravosudnoj suradnji, navodi se u priopćenju.
- Na sastanku je izražena spremnost za intenziviranjem bilateralnih odnosa, na područjima od zajedničkog interesa. Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković posebno je izdvojio važnost međuparlamentarne suradnje te je u tom smislu najavljena mogućnost razmjene posjeta odbora za europske poslove i skupina prijateljstva, kao i spremnost Hrvatskoga sabora u prijenosu iskustava iz predpristupnog procesa. Predsjednik Vučić istaknuo je da će ubrzo predsjednica Narodne skupštine Srbije uputiti poziv predsjedniku Hrvatskoga sabora za posjet Srbiji, što je predsjednik Jandroković prihvatio, navodi se još u priopćenju.
- Sugovornici su razgovarali i o gospodarskoj suradnji, situaciji u jugoistočnoj Europi, s naglaskom na pitanja sigurnosti i migracija, a razmijenjena su mišljenja i o Bosni i Hercegovini, zaključuje se.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....