OTKRIO KOTROMANOVIĆ

HRVATSKA VOJSKA OSTAJE U AFGANISTANU 'Oko 100 naših vojnika radit će kao savjetnici lokalnih snaga'

Oko 150 hrvatskih vojnika sudjeluje u NATO-ovoj misiji ISAF koju će početkom 2015., nakon 13 godina zamijeniti neborbena saveznička operacija "Resolute Support"
Gasinci, 260209.Zapovjednik Hrvatske kopnene vojske general pukovnik Mladen Kruljac i vojni izaslanik SAD-a u RH brigadir Brendon Mc Aloon na VP Gasinci pratili su vojnu vjezbu pripadnika Operativnog mentorskog tima-prvog mjesovitog americko-hrvatskog tima na celu s bojnikom Ivanom Galovicem koji ce biti upucen u Afganistan.Vojnici koji su u vjezbi glumili talibane.Foto: Vlado Kos / Cropix
 Vlado Kos/CROPIX

ZAGREB - Hrvatska će u Afganistanu nakon povlačenja međunarodnih snaga do kraja 2014. imati stotinjak vojnika koji će savjetima pomagati afganistanskim snagama sigurnosti, izjavio je u srijedu ministar obrane Ante Kotromanović.

"Hrvatska će u misiji 'Resolute Support' sudjelovati sa stotinjak pripadnika Oružanih snaga. U izmijenjenoj savezničkoj misiji afganistanskim snagama sigurnosti pomagat ćemo u savjetodavnoj ulozi", rekao je Kotromanović na ministarskom sastanku Američko-jadranske povelje (A-5) u Budvi u Crnoj Gori, priopćio je MORH.

Oko 150 hrvatskih vojnika sudjeluje u NATO-ovoj misiji ISAF koju će početkom 2015., nakon 13 godina zamijeniti neborbena saveznička operacija "Resolute Support".

"Nastavak procesa izgradnje stabilnog Afganistana je važan, posebno u trenutku kada se nestabilnosti i prijetnje međunarodnoj sigurnosti šire, od Ukrajine, Sjeverne Afrike sve do Sirije i Iraka“, naglasio je Kotromanović.

Ministri skupine A-5 potpisali su zajedničku izjavu u kojoj izražavaju snažnu potporu politici otvorenih vrata NATO-a, nastavku sudjelovanja u savezničkim operacijama i misijama, unaprjeđenju regionalne suradnje na području upravljanja katastrofama te nastavku rada na projektima u duhu koncepta "Pametne obrane".

Američko–jadransku povelju pokrenule su 2003. Albanija, Hrvatska, Makedonija i Sjedinjene Države s ciljem pomoći aspiranticama za članstvo u NATO-u.

Inicijativi su se 2008. pridružile Crna Gora i BiH, a Srbija ima status promatrača.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
09. studeni 2024 03:49