ČLANICA KOALICIJE

HRVATSKA PROTIV ISIS-a 'Spremni smo otvoriti svoj zračni prostor, aktivirati 250 vojnika i poslati tajne agente u BiH'

 Goran Mehkek/CROPIX

Hrvatska je pozitivno odgovorila na zahtjev Francuske za vojnu pomoć u borbi protiv Islamske države, no zasad je nepoznato na koji bi način to mogla učiniti. Visoki vojni i državni dužnosnici s kojima smo kontaktirali nisu nam znali reći na koji bi način Hrvatska mogla pomoći Francuskoj.

Hrvatska je već više od godinu dana članica koalicije protiv Islamske države. Kao članica koalicije Hrvatska pomaže obavještajnim podacima te slanjem naoružanja i streljiva pešmergama u Kurdistanu te iračkoj vojsci. No ovo je sad potpuno nova situacija. Francuska je zatražila pomoć europskih vojnih snaga u provedbi zračnih udara. U tom kontekstu Hrvatska može pomoći otvaranjem svog zračnog prostora ako to Francuskoj bude potrebno.

Borbena skupina EU

Nadalje tu je obavještajna pomoć i na kraju aktiviranje borbene skupine EU. Hrvatska je, naime, u travnju ove godine potpisala Memorandum o razumijevanju kojim su Oružane snaga pristupile Borbenoj skupini Europske unije, a vodeća nacija je Njemačka. Uz Hrvatsku i Njemačku u toj borbenoj skupini su Nizozemska, Luksemburg i Češka. Skupina ima oko 2000 vojnika, a Hrvatska vojska sudjeluje sa 250 vojnika. Hrvatski tim trenutno je u fazi ustrojavanja i obuke, a u njegovu su sastavu mehanizirana pješačka satnija, vod za opću inženjerijsku potporu i vod Vojne policije.

Borbena skupina trebala bi postati aktivna sljedeće godine. Prema dostupnim informacijama, u ovom trenutku najznačajniji hrvatski doprinos očekuje se kroz obavještajni rad u Bosni i Hercegovini i nadziranje ekstremnih islamističkih skupina u toj zemlji te kroz pojačani nadzor izbjeglica koje prolaze kroz našu zemlju.

U ovom trenutku nema naznaka kopnenih akcija saveznika protiv IS-a, no u slučaju pokretanja kopnene operacije nakon zračnih udara Hrvatska ima razrađen sustav odlučivanja o tome ako bi bila pozvana da u tome sudjeluje kao dio borbene skupine EU ili samostalno.

Kompliciran sustav

Prema Zakonu o obrani, Oružane snage mogu biti upotrijebljene kao pomoć državama članicama EU u slučajevima kad su izložene terorističkom napadu.

Sustav odlučivanja je prilično kompliciran jer prijedlog o tome uz prethodnu suglasnost predsjednice u Sabor upućuje Vlada na odlučivanje. Nakon odluke Sabora, predsjednica potpisuje naredbu o uporabi i dodjeljivanju dijelova Oružanih snaga tijelima Europske unije zaduženim za provedbu operacije.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 13:02