NEPOPULARAN POTEZ

Hrvatska liječnička komora prelomila: Liječnici će plaćati 75 posto veće članarine od početka sljedeće godine

Mjesečna članarina povećat će se sa sadašnjih 16,6 na 29 eura za zaposlene liječnike te na 15 eura za umirovljenike (7,96)

Predsjednik Hrvatske liječničke komore dr. Krešimir Luetić

 Ranko Suvar/Cropix

Nakon što su plaće liječnicima prije koji mjesec značajno povećane Hrvatska liječnička komora odlučila se za nepopularni potez – predlaže povećanje članarina od početka iduće godine uz obrazloženje da su porasli i svi troškovi koje ima prema svojem članstvu. Naime, u nedavno provedenom javnom savjetovanju predlagalo se da se članarina poveća sa sadašnjih 16 na 32 eura ali je Izvršni odbor odlučio da se Skupštini HLK, koje je sazvana za subotu, ipak predloži nešto manje povećanje odnosno mjesečna članarina bila bi 29 eura umjesto sadašnjih 16,6 za zaposlene liječnike te 15 eura za umirovljenike (7,96).

„Radi se o povećanju od 75 posto jer članarina nije povećavana proteklih osam godina a u tom je razdoblju inflacija je bila 30 posto. Također veći dio materijalnih i drugih troškova povećan je i do 80 posto. Činjenica je da su plaće liječnika u javnom zdravstvu u tom razdoblju povećane od 90 do 100 posto i to velikim dijelom upravo zbog javnog angažmana Komore”, objašnjava najavu povećanja članarina dr. Krešimir Luetić, predsjednik HLK-a. Dodaje da je povećanje članarina nužno zbog zadržavanja svih dosadašnjih pogodnosti koje članovi komore imaju, uvođenja novih financijskih pogodnosti, ali i zbog činjenice da su se povećali svi troškovi u radu Komore a nužno je bilo povećanja plaća zaposlenih kako bi se zadržali kvalitetni stručnjaci.

„Troškovi dopunskog zdravstvenog osiguranja koje liječnicima plaća Komora i to s neograničenim korištenjem B liste lijekova u 8 godina su utrostručeni. Ovu uslugu HLK ugovara kroz pozivni natječaj i takva polica za pojedince ne postoji na slobodnom tržištu. Tu uslugu koristi više od 16.000 (gotovo 80 posto) članova HLK-a” kaže dr. Luetić. Naglašava da članovi HLK-a imaju i pravo na naknadu za rođenje djeteta, stipendije za inozemno stručno usavršavanje, pomoć kod smrti člana obitelji, stipendije za maloljetnu djecu preminulih članova, naknade za dugotrajno bolovanje, stetoskope i knjige za nove članove te srebrnjake za nove umirovljenike. Članovi također mogu koristiti i program pravne zaštite koji pokriva troškove kaznenih i prekršajnih postupaka te troškove u parničnim postupcima zbog povrede časti i ugleda.

„Ako Skupština usvoji predloženu članarinu, HLK će uvesti novu pogodnost za članove: trajnu naknadu za sva bolovanja dulja od 6 mjeseci (do završetka bolovanja), koja bi iznosila oko 750 eura tromjesečno”, najavljuje dr. Luetić.

Pri tom naglašava i razna postignuća u kojima je Komora imala veliki upliv. Primjerice, to se odnosi i na ukidanje novčane obveze liječnika prema ustanovama koje su ih poslale na specijalizaciju, na osiguranje značajnog rasta plaća za liječnike, izjednačavanje plaća specijalista u primarnoj zdravstvenoj zaštiti s bolničkim specijalistima, osiguravanje pravične naplate prekovremenih sati i zadržavanje mogućnosti rada kod privatnika, uvođenje novog kaznenog djela prisile nad zdravstvenim radnikom (procesuira se po službenoj dužnosti) koje štiti liječnika od nasilja na radnom mjestu. Za Luetića nema dvojbe da je takva prava mogla izboriti samo snažna i aktivna, visoko profesionalno učinkovita Komora. Sve to govori da će Skupština HLK krajem tjedna gotovo sigurno prihvatiti predloženo povećanje članarina.

Prihodi HLK 4 milijuna eura godišnje

Luetić: ‘Broj zaposlenih u HLK-u je smanjen‘

Na primjedbe nekih liječnika da će veći dio ovog povećanja članarina ići na plaće zaposlenih u Komori Luetić odgovara da HLK nije povećavala broj zaposlenih desetak godina već da je njihov broj čak i smanjen.

Dodaje da danas HLK zapošljava 35 djelatnika, od toga 83 posto s visokim ili višim obrazovanjem. Prosječna neto plaća zaposlenih u Komori trenutno je 1777 eura, dok je u lipnju prosječna neto plaća u Zagrebu iznosila u 1509 eura uz udjel samo 31 posto visokoobrazovanih.

- Financijski izvještaji Komore javno su dostupni na webu, a prihodi u 2023. iznosili su 4.012.064,24 eura, od čega članarine čine 87 posto, ističe Luetić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. listopad 2024 08:24