Kršenje prava liječnika, poglavito u ovako teškoj epidemiji, neprihvatljivo je i neodgovorno, poručila je Hrvatska liječnička komora (HLK) u priopćenju za medije.
- Najteži teret borbe s epidemijom COVID-19 nose upravo liječnici i zdravstveni radnici, koji svakodnevno izloženi zarazi na poslu riskiraju svoje zdravlje i život, a posebnom riziku i stresu su izložene njihove obitelji. HLK stoga najoštrije osuđuje svaki protuzakonit pokušaj smanjivanja liječničkih plaća i naknada za bolovanje u ovim izazovnim vremenima - stoji u priopćenju.
- Neupitno je da se liječnici kao i svi zdravstveni radnici trebaju ponašati odgovorno. To i činimo. Liječnici su itekako svjesni svih opasnosti koje proizlaze iz zaraze koronavirusom. Kako po vlastito zdravlje i život, tako i po zdravlje i život pacijenata. Međutim, liječnici, kao i svi ostali građani, moraju “živjeti s Covidom”. Niti jedno društvo ne može isključivo liječnike i druge zdravstvene radnike tijekom ove epidemije zatvoriti u neki oblik “trajne karantene”, niti liječnici mogu u privatnom životu živjeti pod staklenim zvonom, bez kontakata s drugim ljudima”, naglašava predsjednik Komore dr. sc. Krešimir Luetić.
HLK drži neprihvatljivim pokušaj zakidanja liječnika na naknadi plaće za vrijeme samoizolacije zbog navodnog “neodgovornog” ponašanja. Komora traži striktno pridržavanje upute Ministarstva zdravstva svim zdravstvenim ustanovama iz travnja ove godine, koja je liječnicima i drugim zdravstvenim radnicima za vrijeme samoizolacije zbog kontakta sa zaraženom osobom na radnom mjestu dala pravo na naknadu plaće u visini prosječne plaće u posljednja tri mjeseca.
Nadalje, HLK smatra da je u cijelom hrvatskom zdravstvenom sustavu potrebno ujednačiti kriterije testiranja zdravstvenih radnika po povratku s godišnjeg odmora, sukladno epidemiološkim indikacijama. Liječnička komora očekuje da se do kraja ovog tjedna zdravstvenim ustanovama propišu ujednačeni kriteriji testiranja, stoji u njihovom priopćenju.
HLK osuđuje postupak uprava pojedinih bolnica kojim traže od liječnika da potpisom jamče da su se tijekom godišnjeg odmora ponašali epidemiološki “odgovorno”. Primjeri upozorenja koja sadrže prijeteći ton, a koje su izdale neke bolnice, duboko su zabrinjavajući. Takvo postupanje bolničkih uprava predstavlja zadiranje u prava liječnika.
- U ovakvom epidemijskom okruženju kakvo je u Hrvatskoj danas, praktično je nemoguće bez sumnje dokazati točno mjesto zaraze pojedinca, stoga HLK traži da se svim liječnicima zaraženim koronavirusom prizna profesionalna bolest i da se naknada za bolovanje isplaćuje sukladno propisima za profesionalnu bolest, tj. da zaraženi liječnici i drugi zdravstveni djelatnici dobivaju delimitiranu naknadu za bolovanje - tvrdi dr. Luetić.
Hrvatski liječnici svoj poziv obavljaju profesionalno, odgovorno i prema najvišim etičkim standardima, stoga je samovoljno procjenjivanje “odgovornosti” liječnika, od strane ravnatelja zdravstvenih ustanova, u potpunosti neprihvatljivo. Fokus uprava zdravstvenih ustanova treba biti na što boljoj organizaciji posla te pružanje maksimalne moguće zdravstvene skrbi pacijentima - zaključuje se u priopćenju HLK-a.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....